Με σετ θρίλερ ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Το ντέρμπι της αγωνιστικής κατέκτησε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ σε ένα σετ θρίλερ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και σταδιακά επικράτησε σε όλα τα σημεία του ΠΑΟΚ που φάνηκε να μην έχει ρυθμό. Στο δεύτερο σετ έγινε ακριβώς το αντίθετο, με τον ΠΑΟΚ να παίζει καλό βόλεϊ, τον Ολυμπιακό να μένει πίσω καθώς έχασε την αποτελεσματικότητά του στο φιλέ και βρήκε απέναντί του ένα πάρα πολύ καλό ΠΑΟΚ. Το σκορ άνοιξε αρκετά υπέρ του ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός φάνηκε να παρατάει το σετ κοντά στο 15 και να ετοιμάζεται για το επόμενο, για να γίνει εύκολα το 1-1. Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό με τον Finger διαγώνιο στη θέση του Ασπιώτη και να επαναλαμβάνεται μέχρι ένα σημείο το πρώτο σετ και τον Ολυμπιακό να φεύγει με το 2-1 σετ. Την εξέλιξη του τέταρτου σετ ήταν δύσκολο να την φανταστεί κανείς. Ξεκίνησε με μεγάλη διαφορά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε άλλα σχέδια αφού πίεσε στο σερβίς, έβγαλε καλές επιθέσεις και έφερε το σετ στο 21-21 και σε λίγο βρέθηκε μπροστά στο 21-23. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να παίρνει το σετ στο 24-26, το video check όμως που ζήτησε ο Ολυμπιακός, έφερε τα πάνω κάτω, καθώς ο πόντος που είχε δοθεί στον ΠΑΟΚ δόθηκε τελικά υπέρ του Ολυμπιακού. Ακολούθησε κόκκινη κίτρινη στον Δεληκώστα για έντονη διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα να γίνει το 25-25, να αποβληθεί ο Δεληκώστας και τελικά ο πόντος του Husaj έφερε το 30-28 και να πάρει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός μέσα σε έξαλλους πανυγηρισμούς.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΣΕΤ

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πηγαίνουν χέρι-χέρι, με ισοπαλίες και διαφορές στον πόντο.

Μετά το 12-12, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει προβάδισμα, πράγμα που αναγκάζει τον Δεληκώστα να πάρει ένα τάιμ άουτ. Στην επιστροφή ένα σερβις του Ασπιώτη καταλήγει στο φιλέ και δίνει έναν πόντο στον ΠΑΟΚ, ενώ στο 18-16, έρχεται το επόμενο τάιμ άουτ, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό. Το πρώτο σερβίς μετά το τάιμ άουτ είναι άστοχο και το σκορ γίνεται 19-16. Στο 20-16 ζητούν από τον ΠΑΟΚ τη βοήθεια του video check, ενώ ο πόντος είναι του Ολυμπιακού. Διαδοχικά άστοχα σερβις και από τις δύο ομάδες κάνουν το 22-18. Ο Ολυμπιακός έχει περάσει πλέον μπροστά πέντε πόντους και τρεις πριν την κατάκτηση του σετ. Ακόμα ένα άουτ σερβις του ΠΑΟΚ κάνει το 23-18. Μία επίθεση του Ασπιώτη δίνει άλλο έναν πόντο στον Ολυμπιακό, αλλά ένα άστοχο σερβις του Βουλκίδη μειώνει και πάλι σε 24-20. Ένας άσος του Marshall κάνει το 24-21 και αμέσως μετά ο δίνει τον τελευταίο πόντο στον Ολυμπιακό που κατέκτησε το σετ με 25-21.

ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ είναι στο ίδιο στυλ με το πρώτο, αφού και πάλι οι δύο ομάδες βαδίζουν πόντο πόντο. Μια καλή πάσα του τερζη στον De Dries δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, ενώ στο 4-6 υπάρχει τραυματισμός του ίδιου και διακόπτεται για λίγο το παιχνίδι. Στο 5-6 υπάρχει πάλι αμφισβητούμενη φάση και ο ΠΑΟΚ ζητάει bo;hueia toy video check, ενώ υπάρχει και κίτρινη προς τον ΠΑΟΚ. O Marshal δίνει ακόμα δύο πόντους στον ΠΑΟΚ και το σκορ γίνεται 6-9, για να έρθει ο Ασπιώτης και να μειώσει σε 7-9.
Μετά από μπλοκ του Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ βρίσκεται μπροστά με 7-11. Σε πρώτο χρόνο ο Αρμενάκης κάνει το 7-12, ενώ ένα λάθος του Marshal μειώνει και πάλι σε 8-12. Ενώ βρισκόμαστε πλέον στο 9-15, ο Μουνιόθ ζητάει ακόμα ένα τάιμ άουτ. Άλλη μια καλή επίθεση του Σωτηρίου, κάνει το 11-16 για να απαντήσει ο Finger και να κάνει το 12-16, που γρήγορα ομως αλλάζει και πάλι από λαθος σερεβις του ιδιου. Ο husaj κάνει το 13-17 αλλά ο De Dries ανεβάζει τη διαφορά στους 6 πόντους. Μπλοκ άουτ του De Dries και επίθεση του Αρμενάκη φέρνουν τον ΠΑΟΚ πέντε πόντους από την κατάκτηση του  σετ. Ενώ βρισκόμαστε στο 16-21 μια επίθεση του Σωτηρίου φέρνει ακόμα πιο κοντα τον ΠΑΟΚ στη νίκη. Κακό σερβις του Finger κάνει το 18-23, για να ζητηθεί και πάλι η βοήθεια του video check. Τελικά ο De Dries έρχεται για να δώσει τέλος στο σετ με 19-25.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

Το τρίτο σετ βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα σετ με 1-1, ενώ οι δύο πρώτοι πόντοι είναι για τον Ολυμπιακό, για να απαντήσει ο De Dries και να κάνει το 2-1. Ο Finger κάνει το 3-1, αλλά ένα λάθος σερβις του Gergy μειώνει σε 3-2. Σε αυτό το σετ ο Ολυμπιακός δείχνει αποφασισμένος να πάρει το σετ και προηγείται ήδη με 5-2. Μια επίθεση του Bjelica φέρνει το 6-4 και ο Finger ξεφεύγει από το μπλοκ του ΠΑΟΚ και έχουμε το 7-4. Μπλοκ άουτ του Finger κάνει to 8-5 και o Marshall το 8-6. Εδώ ο ΠΑΟΚ παίρνει τάιμ άουτ. Μια φάσει που καταλήγει με πόντο του DeDries κάνει to 11-9, ενώ έρχεται ο Tervaporti να κάνει το 12-9 και στη συνέχεια ο Husaj το 13-9. Bjelica σε πρώτο χρόνο μειώνει σε 13-9.
Το 14-10 έρχεται από τον Finger και ένας άσος του ίδιου κάνει το 15-10. Ένας άσος του Husaj φέρνει μπροστά τον Ολυμπιακό στο +6. Ο Βουλκίδης δίνει ακόμα ένα πόντο στον Ολυμπιακό και ο Husaj είναι ξανά στο σερβις, ενώ ένα μπλοκ του Finger φέρνει τον Ολυμπιακό στο +8 με 19-11. Άστοχο σερβις του Husaj κάνει το 20-12 και ένα μπλοκ του Βουλκίδη το 21-12, και άλλο ένα μπλοκ του Πετρέα το 22-12. Άλλο ένα μπλοκ του Πετρέα και το σκορ είναι στο +11 για τον Ολυμπιακό. Το σκορ είναι στο 24-13 και ο De Dries κάνει το 24-14 και στη συνέχεια ο Finger παίρνει το 25-14.

TΕΤΑΡΤΟ ΣΕΤ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΚΟΥΣ

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον πρώτο πόντο, αλλά γρήγορα απάντησε ο Ολυμπιακός. Άλλο ένα video check δικαιώνει τον ολυμπιακό και Πετρέας αιφνιδιάζει τον Marshal, ενώ ο Gergye βγάζει έναν άσο και φτάνουμε στο 3-2. Κακό σερβις του Αρμενάκη στο 6-4 και επίθεση του Σωτηρίου στο 6-5. Το 9-6 έρχεται με πόντο του Finger και μετά από ένα ωραιο πλασέ του Gergye. ο Δεληκώστας παίρνει τάιμ άουτ. Άστοχο σερβις του Finger κάνει το 10-7, ενω ο Πετρέας το 11-7. Άσος από τον Gergye φέρνει το 12-7 και άσος από τον De Dries το 12-9 για να ζητήσει τάιμ άουτ αυτή τη φορά ο Μουνιόθ. Μπλοκ από τον Αρμενάκη στον Husaj κάνει το 12-10 και ο Husaj το 13-10. Δυνατή επίθεση από τον De Dries δίνει πόντο στον ΠΑΟΚ, ενώ κακό σερβις του Marshall κάνει το 14-11. Πόντος από τον Finger απέναντι στον Τερζή φέρνει τον Ολυμπιακό στο +3, για να μειώσει σε λίγο ο De Dries σε 15-13. Δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες για να φτάσουμε στο 19-16. Ο De Dries κανει το 19-17 και ο Χαραλαμπίδη το 19-18. Άστοχο σερβις του De Dries φέρνει πάλι τη διαφορά στους δύο πόντους. Μια αμφισβητούμενη φάση δίνει άλλον έναν πόντο στον Ολυμπιακό. Δύο συνεχόμενα άουτ του Finger φέρνουν πάλι τον ΠΑΟΚ στον ένα πόντο πίσισω από τον Ολυμπιακό στο 21-20. Ισοφαρίζει σε 21-21 ο Σωτηρίου, αλλά ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει απόδοση και βρίσκεται δυο πόντους μπροστα στο 21-23. 23-23 με μπλοκ αουτ του Husaj. Λάθος σερβις του Ευραιμίδη κανει το 24-24. Το μπλοκ του De dries φέρνει τον ΠΑΟΚ στο 24-26 αλλά ο Ολυμπιακός ζητά τη βοήθεια του video check που του επιστρεφει τον πόντο και το σκορ είναι 25-25. Μετά από διαμαρτυρίες αποβάλλεται ο Δεληκώστας. Λάθος του Βουλκίδη κάνει το 25-26 για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 26-26. Διαδοχικοί πόντοι και από τις δύο ομάδες 28-28. Ο Husaj κάνει το 30-28 και ο Ολυμπιακός παίρνει το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Κομισάριος: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-14
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 30-28

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 19-25, 25-14, 30-28) σε 114΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερντάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 11 (9/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 41%αρ.), Ανδρεάδης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 8 (8/14επ.), Τερβαπόρτι 4 (1/1επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 11 (9/18επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ 18 (16/25επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιάβρας (λ), Κουμεντάκης (0/1).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (5/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 38%αρ.), Τερζής, Μπιέλιτσα 8 (7/8επ., 1 άσσος), Γάτσης, Σωτηρίου 11 (9/13επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 25 (23/41επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 54%υπ., 29%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ), Αρμενάκης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.