Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά επί του Εθνικού

Ο Παναθηναϊκός έιχε εύκολο απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, καθώς επιβλήθηκε 3-0 σετ Εθνικού Αλεξανδρούπολης που κατέβηκε στην Αθήνα με 10 παίκτες ανάμεσά τους αθλητές από την παιδική ομάδα.

Ο Ανδρεόπουλος είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει βασικούς του παίκτες (Ράνγχελ, Στάροβιτς) και να δώσει ευκαιρία στους νεαρούς παίκτες της ομάδας του. Ο Εθνικός προσπάθησε αρκετά και δε το έβαλε κάτω σε όλο τον αγώνα με τους νεαρούς παίκτες του να παίρνουν ευκαιρίες και εμπειρίες.

O αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών καθώς υπήρχε τιμωρία από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 9-5 αναγκάζοντας τον προπονητή του Εθνικού να πάρει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι πράσινοι ξέφυγαν κι άλλο στο 14-8. Μπλοκ στον Δαλακούρα στο 16-10, ακόλουθησε τάιμ άουτ από τον Εθνικό, ο Πιτακούδης έκανε το 16-11, ο Πελεκούδας το 18-11. Η διαφορά συνέχιζε να ανοίγει υπέρ του ΠΑΟ που έκανε καλές επιθέσεις απέναντι σε έναν Εθνικό που δεν ήταν αποτελεσματικός με αποτέλεσμα να γίνει εύκολα το 25-14 μετά από λ­άθος σερβίς του Δαλακούρα.

Στο δεύτερο σετ ο Ανδρεόπουλος πέρασε και τον Ρουσόπουλο στην πάσα αντί του Γιάκομπσεν και τον Σωνάκη αντί του Ζήση με τον Ράπτη να αντικαθιστά τον Ανδρεόπουλο.

Το σκορ ξεκίνησε κοντά 4-4 με τον Εθνικό να περνάει μπροστά 5-7 με άσο του Μπίκου. Η ομάδα του Έβρου κράτησε το προβάδισμα ως το 10-11 γιατί εδώ με ένα σερί 2-0 ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά και ο Εθνικός αν και πλησίασε στο 16-15 με άουτ σερβίς του Πελεκούδα, δε κατάφερε να απειλήσει ξανά. Στο 18-15 ο Εθνικός πήρε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε τη διαφορά, έγινε το 21-16 για το δεύτερο τάιμ άουτ του Εθνικού, 23-16 άουτ από τον Δαλακούρα, 24-17 με τον Παλαιολόγο και το 25-18 με τον Τσάτσιτς.

Στο τρίτο σετ πέρασε ο Μούχλιας και Μπαρμπούνης από την αρχή του σετ με τον Ράπτη και τον Κάτσιτς να βγαίνουν έξω .

Οι ομάδες ξεκίνησαν με 2-2, ο Εθνικός πέρασε ξανά μπροστά 2-4 όπως και δεύτερο σετ. Ο Μούχλιας μείωσε στο 4-5, Ο Μπίκος το 4-6, ο Παλαιολόγος έκανε την ισοφάριση 6-6, και ο Μούχλιας το 7-6. Ο Παλαιολόγος το 8-6, για να συνεχίσει το παιχνίδι για λίγο στον πόντο. (8-9, 9-9, 11-11, 13-12) με τον Παναθηναϊκό να βγαίνει μπροστά 15-12 και τον Εθνικό να παίρνει τάιμ άουτ. Η διαφορά άρχισε ξανά να ανοίγει καθώς ο ΠΑΟ ήταν πολύ αποτελεσματικός παρά τα κάποια λάθη στο σερβίς και στην επίθεση. Με καλές επιθέσεις, Μούχλια και το σερβίς του Μπαρμπούνη έγινε το 24-17 από τον δεύτερο, ακολούθησε λάθος του Ρουσόπουλου στο 24-18, 24-19 άουτ επίθεση του Παλαιολόγου και το σετ τελείωσε με επίθεση του Μπαρμπούνη 25-19.

Η ομάδα των Εφήβων του Παναθηναϊκού αύριο στις 14.00 θα αντιμετωπίσει τον Πανερυθραϊκό  στον τελικό για το πρωτάθλημα της ΕΣΠΑΑΑ στο Ζηρίνειο.

Διαιτητής: Νικολόπουλος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Γεωργουλέα. Επόπτες: Βαρατάσης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καλιγέρη.