Με νίκη έφυγε από το "Μελίνα Μερκούρη" ο Παναθηναϊκός

Στο “Μελίνα Μερκούρη” υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό για το ντέρμπι των “αιωνίων”, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να χάσουν από τους φιλοξενούμενους 3-1 σετ.

Οι "ερυθρόλευκοι" γνώρισαν ξανά την ήττα από τον Παναθηναϊκό μετά τον τελικό του Λιγκ Καπ και ο Παναθηναϊκός έδειξε πως τίποτα δεν ήταν τυχαίο.

Τα δύο πρώτα σετ έφεραν τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1,  με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με όπλο το σερβίς το δεύτερο αλλά στη συνέχεια να αλλάζει ενταλώς πρόσωπο,  έμεινε πολύ πίσω στο σκορ, για να το χάσει με 11 πόντους διαφορά. Το Τέταρτο σετ ήταν αμφίρροπο, καθώς οι δύο ομάδες έφτασαν αρκετές φορές στην ισοφάριση, αλλά κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες με τον Ράπτη να δίνει το τελειωτικό κτύπημα στον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού από μπλοκ του Κουμεντάκη, άστοχο πάιπ του Τσάτσιτς και πόντο του Ράπτη. Με δυνατά σερβις από πλευράς του Ολυμπιακού και αστοχία στις άμυνες του Παναθηναϊκού, το παιχνίδι φτάνει στο 8-6, σημείο που έρχεται ο Κοκκινάκης να αντικαταστήσει τον Ανδρεάδη. Στο 10-9, ένα λάθος σερβις του Κουμεντάκη, συνεχόμενα μπλοκ του Παναθηναϊκού και επίθεση του Ράπτη φέρνουν τις δύο ομάδες στο 11-10. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με 14-11 και αναγκάζει τον Παναθηναϊκό σε τάιμ άουτ. Στην επιστροφή ο Παναθηναϊκός μπαίνει δυναμικά και με συνεχόμενα σερβις του Ράπτη και επιθέσεις από Τσάτσιτς και Ράνχελ, φέρνει διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 17-17, για να περάσει μπροστά ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια με 17-19. Με εντυπωσιακή πάσα του Τερβαπόρτι στον Κουμεντάκη και πάιπ από Γιάκομπσεν, το σκορ γίνεται 20-21. Ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να προηγείται, ενώ λάθος σερβις του Ράπτη από τον Παναθηναϊκό και του Φίνγκερ από τον Ολυμπιακό, φέρνουν το σκορ στο 22-23.
Το σετ τελειώνει με 22-25 υπέρ του Παναθηναϊκού με πόντο του Ράνχελ.

Το δεύτερο σετ ξικίνησε με κόκκινη κάρτα για τον Ολυμπιακό και πόντο για τον Παναθηναϊκό, γρήγορα όμως ο Φίνγκερ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους άσσους και επιθέσεις παίρνει μεγάλη διαφορά από τον Παναθηναϊκό και στο 10-7 ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος παίρνει νέο τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με δυνατές επιθέσεις ξέφυγε με 20-13, για να πάρει και πάλι τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός. Ο Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο ανοίγει κι άλλο τη διαφορά στο 21-14, ενώ ο Ράνχελ με άστοχο σερβις φέρνει τον Ολυμπιακό ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ. Ο Πανταλέων σε πρώτο χρόνο μειώνει σε 22-15, ενώ μπαίνει ο Βουλκίδης στη θέση του Ανδρεάδη. Το 22-16 έρχεται με πόντο του Ράπτη και το 22-17 με άουτ από την πλευρά του Ολυμπιακού, ενώ ο κ. Μουνιοθ παίρνει τάιμ άουτ. Άουτ σερβις του Βουλκίδη μειώνει για τον Παναθηναϊκό σε 23-18 και στο 24-18 κλείνουν οι αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ενώ ο Στάροβιτς μειώνει σε 24-19, μπλοκ και άσσος από Παναθηναϊκό έχουν φέρει τη διαφορά στο 24-21, έρχεται ο Φίνγκερ για να δώσει τέλος στο σετ υπέρ του Ολυμπιακού με 25-21 και να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 1-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0-2 στο 3ο σετ, ενώ ο Φίνγκερ μείωσε σε 1-2. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν γρήγορα με διαφορά 4 πόντων με Πελεκούδα και Ράνχελ στο 1-5. Ενώ η διαφορά μεγαλώνει υπέρ του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός παίρνει νέο τάιμ άουτ στο 4-10. Συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού τον κρατούν 6 πόντους πίσω από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ράνχελ ανεβάζει σε 10-17. Στη συνέχεια ο Κουμεντάκης μειώνει σε 11-17, αλλά η απάντηση Ράνχελ και Πελεκούδα σε πρώτο χρόνο είναι άμεση. Ο Γιάκομπσεν με τον 20ο πόντο, βάζει το σετ στην τελική ευθεία, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έχει μόλις 12 πόντους. Ο Πελεκούδας ανεβάζει τη διαφορά στους 10 πόντους στο 12-22. Τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, έδωσαν το σετ στον Παναθηναϊκό με 14-25.

Ο πρώτος πόντος του τέταρτου σετ έρχεται για τον Ολυμπιακό από τον Βουλκίδη και η ισοφάριση από τον Στάροβιτς. Ο Χουσάι φέρνει τον Ολυμπιακό στους 4 πόντους, αλλά το άστοχο σερβις του Φίνγκερ μειώνει σε 4-3. Η επόμενη ισοφάριση είναι στο 5-5 μετά από πλασέ του Ράνχελ και στη συνέχεια με πόντο του Ράπτη ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μπροστά με 6-7. Ενώ ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, ο Ολυμπιακός παίρνει τάιμ άουτ στο 7-10. Βουλκίδης και Χουσάι, μειώνουν σε 9-10, ενώ το σερβίς που ακολουθεί από τον Κουμεντάκη, είναι άστοχο. Κακό σερβις του Πελεκούδα, φέρνει το σκορ στο 11-12 και ακολουθεί ισοφάριση από τον Φίνγκερ στο 12-12. Πόντος του Στάροβιτς και άσσος του ίδιου, ανεβάζουν πάλι τη διαφορά στο 12-14, για να ακολουθήσει πόντος από τον Ολυμπιακό. Στη φάση που ακολουθεί, οι συνεχόμενες επιθέσεις του Παναθηναϊκού βρίσκουν στο μπλοκ του Ολυμπιακού, αλλά ο Τσάτσις δίνει τέλος και δίνει ακόμα έναν πόντο στην ομάδα του. Στο 14-15 και μετά από πόντο του Ανδρεάδη, μπαίνει ο Γκέργκι στη θέση του πρώτου. Η επόμενη ισοφάριση έρχεται από τον Βουλκίδη στο 17-17, αλλά δυνατό χτύπημα του Στάροβιτς φέρνει το 17-18. Ο Βουλκίδης ισοφαρίζει ξανά αλλά άουτ από Φίνγκερ φέρνει τον Παναθηναϊκό στους 20 πόντους. Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει και στη συνέχεια ο Χουσάι βρίσκει στο μπλοκ του Ράνχελ, για να πάρει τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός στο 20-21. Άσσος του Ράπτη και πόντος του Φίνγκερ ανεβάζουν το σκορ στο 21-22. Μετά την ισοφάριση σε 22-22 από τον Φίνγκερ, ο Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι μπροστά. Ο Στάροβιτς δίνει ακόμα έναν πόντο στον Παναθηναϊκό και ο Γκέργκι στον Ολυμπιακό στο 23-24, ενώ ο Μουνιόθ με αλλαγές ψηλώνει το μπλοκ. Ο Ράπτης τελειώνει το σετ με 23-25 και το παιχνίδι με 1-3.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/33 επ.), Πετρέας 6 (2/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ. - 42% άριστες), Τζιάβρας (λ), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/4 επ.), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 3 (3/5 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 14% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Στάροβιτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/24 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 12% υπ. - 6% άριστες), Πελεκούδας 10 (9/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 45% υπ. - 23% άριστες), Ανδρεόπουλος 2 (2/3 επ.), Πανταλέων 1 (1/1 επ., 1 άσσος).