Aνανέωσαν το ραντεβού τους Ολυμπιακός και Φοίνικας, όλα θα κριθούν στον 3ο αγώνα

O Oλυμπιακός ήταν ο νικητής του 2ου ημιτελικού με αντίπαλο το Φοίνικα Σύρου και κέρδισε άξια την ευκαιρία να πάει στον τρίτο αγώνα που θα γίνει το Σαββάτο στο ΟΑΚΑ για να διεκδικήσει την πρόκριση στους τελικούς.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρουσιάσαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τον προχτεσινό αγώνα και έδειξαν μεγάλη βελτίωση με αποτέλεσμα να επικρατήσουν 3-0 σετ σε 92' αγώνα. Αντίθετα ο Φοίνικας έκανε αρκετά λάθη και σε πολλά σημεία δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός και ο Φοίνικας μπήκαν στον αγώνα κοντά στο σκορ, με τα λάθη να κυριαρχούν και από τις δύο ομάδες. Ο Φοίνικας γύρισε το σετ περνώντας στο 16 με 2 πόντους. Ωστόσο με καλές επιθέσεις και μπλοκ ο Ολυμπιακός έκανε ένα καλό σερί και πέρασε αυτός μπροστά δύο πόντους.

Μέχρι το 18-18 ο Ολυμπιακός δεν έχει βρει ακόμα το ρυθμό του. Η συνέχεια είναι λίγο καλύτερη, αφού κατάφερε να ισιώσει το παιχνίδι μετά το 20. Στο 21-23, μια φάση διαρκείας με συνεχόμενες επιθέσεις και άμυνες παίρνει τέλος από τον Βουλκίδη, που όμως αμφισβητείται και ζητείται η βοήθεια του video check. Τελικά ο πόντος ισχύει και βρισκόμαστε στο 22-24. Το σετ τελειώνει με τον Βουλκίδη με 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπαίνει λίγο πιο δυναμικά, ενώ στο 1-3 μετά από πόντο του Πετρέα, επεμβαίνει το video check και στο 1-4 ο Φοίνικας παίρνει τάιμ άουτ. Μετά από άστοχο σερβίς του ίδιου, έρχεται ένας άσσος για τον Φοίνικα, ο οποίος αρχίζει να βρίσκει τον ρυθμό του, ενώ στο 4-8 οι δύο ομάδες βγαίνουν ξανά σε τάιμ άουτ. Μετά από επίθεση άουτ του φοίνικα, ο Ολυμπιακός έχει περάσει μπροστά 6 πόντους που μειώνονται πάλι μετά από κακό σερβίς του Κουμντάκη. Σε πρώτο χρόνο ο Κανέλλος διαμορφώνει το σκορ σε 8-13, ενώ προσπαθεί να κλείσει τη διαφορά ο Φοίνικας, που βρίσκεται στο μείον 7. Στο 11-18, μετά από αίτημα του Ολυμπιακού το video check επεμβαίνει και πάλι, για να δικαιώσει τους διαιτητές. Ο Φοίνικας προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού είναι άμεση και βρίσκεται μπροστά με 17-22. Εδώ επεμβαίνει και πάλι το video check και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός παίρνει ακόμα ένα τάιμ άουτ. Ενώ ο Ολυμπιακός κυνηγάει τον τελευταίο πόντο, ο Φοίνικας με συνεχόμενες επιθέσεις μειώνει σε 20-24 και ο Μουνιόθ παίρνει τάιμ άουτ. Ενώ ο Κουμεντάκης κάνει το 20-25, το video check επεμβαίνει και πάλι, αλλά ο πόντος είναι στον Ολυμπιακό.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ο Φοίνικας πιο δυναμικά και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με διαδοχικές ισοπαλίες. Στο 8-6, έρχεται και πάλι το video check να λύσει τις διαφορές των δύο ομάδων, αλλά η ένδειξη “χωρίς αποτέλεσμα” διατηρεί το σκορ. Ενώ το σκορ είναι 10-10, ένας άσσος από τον Πετρέα, φέρνει μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο σετ με 10-11. Ενώ ο Φοίνικας έχει περάσει πάλι μπροστά με 12-11, το video check αναλαμβάνει για άλλη μια φορά. Στο 12-13, ο κ. Γεροθόδωρος κάνει συστάσεις για πιο ήπιες αντιδράσεις στον Ολυμπιακό. Τα λάθη στοιχισαν στον Φοίνικα και στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα οι "ερυθρόλευκοι" να επικρατήσουν σε όλους τους τομείς μετά τα μέσα του σετ και να πάρουν απόσταση που δε μπόρεσε να κλήσει ο Φοίνικας και να πάρουν το σετ 25-19.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 19-25

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 22-25

2o σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 20-25

3o σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) σε 92'

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.