Ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός τη σειρά των ημιτελικών

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το σκορ με καθαρό 3-0 επί του ΠΑΟΚ και οδήγησε σε τρίτο αγώνα τους ημιτελικούς που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ, την Κυριακή στις 19.00.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε έναν ΠΑΟΚ που έπαιζε ουσιαστικά με τρία λίμπερο (Στεφάνου καθαρό λίμπερο και Εφραιμίδη - Κωνσταντινίδη ως ακραίοι) και έφτασε σε ένα πολύ εύκολο σκορ μετά τη μεγάλη προσπάθεια του ΠΑΟΚ να κατακτήσει το πρώτο σετ κάνοντας μεγάλη ανατροπή.

Αναλυτικά ο αγώνας ...

Κόντεψε να κάνει την έκπληξη ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ καθώς έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Οι ομάδες ξεκίνησαν πολύ κοντά αλλά σε ένα σημείο ο Παναθηναϊκός στήθηκε καλύτερα και ξέφυγε αρκετά, αλλά έγιναν μια σειρά από λάθη από τους "πράσινους" με αποτέλεσμα το -5 να γίνει +2 υπέρ του ΠΑΟΚ. Να ακολουθήσουν προσπάθειες για τις δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να έχει πρώτο χέρι και να φτάνει σε 4 σετ μπωλ αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τον τελευταίο λόγο, κατάφερε να περάσει μπροστά και να πάρει τελικά το σετ 29-27.

Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε ευνοϊκά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Έμεινε πίσω στο σκορ και είδε τον Σωτηρίου να αποχωρεί τραυματισμένος με πρόβλημα στον προσαγωγό στο 9. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να καλπάζει και να κάνει double score 20-10. Μείωσε ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια 21-14, ο Κωνσταντινίδης που αγωνίζεται ως ακραίος στα πλέι οφ και στη θέση του τραυματισμένου Σωτηρίου στη συνέχεια του σετ, έκανε το 23-17, ο Ράπτης έκανε το 24-17 και με λάθος επίθεση του Γάτση έγινε το 25-17 και το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

To τρίτο σετ ήταν αποκλειστικά υπόθεση του Παναθηναϊκού. Η ομάδα της Αθήνας πήρε αποστάσεις από την ομάδα της Θεσσαλονίκης που ήταν αδύνατον να "κλείσει". Έγινε γρήγορα το 22-15, με το ΠΑΟΚ να αναζητεί λύσεις στην επίθεση και να παρουσιάζει μεγάλο πρόβλημα στο μπλοκ (μόλις ένα μπλοκ στον αγώνα). Ο Ράπτης έκανε το 23-16, 24-18 μείωσε ο Αρμενάκης και ο Κωνσταντινίδης έστειλε το σερβίς στο φιλέ για το 25-18.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 20-21, 29-27

2ο σετ: 8-2, 16-09, 21-11, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-18

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-17, 25-18) σε 84' *Οι πόντοι του Παναθηναϊκούς προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. - 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσσος), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης.