Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο Μελίνα Μερκούρη

Είναι μία από τις σπουδαιότερες νίκες του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στο βόλεϊ ανδρών και μάλιστα εκτός έδρας. Κάνοντας την εμφάνιση της χρονιάς την πιο κρίσιμη στιγμή ο Παναθηναϊκός με ηγέτες τους ακραίους του Ανδρεόπουλο, Τσάτσις και τους Ράπτη, Ρανγκέλ να τελειώνουν όλες τις κόντρα επιθέσεις νίκησε με 3-0 στο «Μελίνα Μερκούρη» τον Ολυμπιακό και έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των τελικών των πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» είναι πιο κοντά από ποτέ στον 19ο τίτλο τους στο βόλεϊ ανδρών και τον πρώτο μετά από 14 χρόνια καθώς απέχουν μόλις μία νίκη μακριά από τον τίτλο. Επόμενο ραντεβού των δύο κορυφαίων ομάδων της σεζόν θα είναι στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά την Κυριακή 12/7 στις 18.30 (ΕΡΤ Sports).

Nα σημειωθεί πως πρόκειται για την τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού στην έδρα του Ολυμπιακού με 3-0 σετ από το 1998 που καθιερώθηκε το ράλι πόιντ σίστεμ και η μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας σε τελικούς πλέι οφ αλλά και η δεύτερη σε τελικούς στην έδρα του Ολυμπιακού. Η πρώτη ήταν με 3-2 σετ στη Γλυφάδα στον 1ο τελικό της σεζόν 2003-04 που άνοιξε το δρόμο για τον τίτλο στο τριφύλλι.

Κανείς από τον Παναθηναϊκό δεν υστέρησε, ξεκίνησαν κεντρικοί οι Ρανγκέλ, Πελεκούδας και ήταν πρωταγωνιστές, ενώ Ανδρεόπουλος, Τσάτσις και Ζήσης κράτησαν την υποδοχή με τους δύο πρώτους να κάνουν φοβερη εμφάνιση στην επίθεση. Ο Ράπτης απέδειξε πως η φυσική του θέση είναι διαγώνιος, είχε φοβερά ποσοτά στην κόντρα ενώ ο Γιάκομπσεν ήταν πραγματικός ηγέτης μοιράζοντας τέλεια το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σταθερή υποδοχή, δεν πίεσε στο σερβίς, δεν είχε ταχύτητα στο παιχνίδι του και είχε την ατυχία στο ξεκίνημα του 2ου σετ να τραυματιστεί ο Τσέχος διαγώνιος Μιχάλ Φίνγκερ και τη θέση του πήρε ο Άκης Ασπιώτης.

O Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στον αγώνα, με πολύ πάθος και αποφασισμένος να πάρει μία μεγάλη νίκη. Με τα σερβίς του Ανδρεόπουλου, την σταθερή υποδοχή, την κυριαρχία του Ρανγκέλ στο φιλέ και τον Ράπτη να τελειώνει τις δύσκολες «κόντρες» ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δώσει το στίγμα του μετά το 11-11. Ο άσσος του Ανδρεόπουλου, το μπλοκ του Ρανγκέλ, η κόντρα επίθεση Τσάτσιτς και το ατομικό μπλοκ του Ρανγκέλ στον Χουσάι έδωσαν σερί 4-0 στον Παναθηναϊκό και προβάδισμα 15-11 το οποίο οι πράσινοι κατάφεραν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια παρά την αντεπίθεση των ερυθρολεύκων που μείωσαν εκμεταλευόμενοι κυρίως λάθη των πρασίνων. Μαζί με τον άσσο του Τερβαπόρτι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής 17-18 αλλά ο Γκέργκι έχασε το σερβίς και το σετ κρίθηκε από τα σερβίς του Ράπτη και την κόντρα επίθεση του Τσάτσιτς που έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +3 (21-18). Ο άσσος του Ράπτη και οι δύο πόντοι του εκπληκτικού Ρανγκέλ από μπλοκ και επίθεση οικοδόμησαν συνολικό σερί 5-0 για το 24-18. Ο Ολυμπιακό απλά μείωσε με το χαμένο σερβίς του Ράπτη αλλά ο Βουλκίδης στην προσπάθεια του να πιέσει σέρβιρε άουτ δίνοντας δώρο στον Παναθηναϊκό τον 25ο πόντο (19-25).

Ο τραυματισμός του Μιχάλ Φίνγκερ (έπαθε διάστρεμα όταν πάτησε κάποιο πόδι μετά από επίθεση) στο ξεκίνημα του 2ου σετ άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, ο Ολυμπιακός έχασε τον βασικό διαγώνιο του αλλά βρήκε επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Άκη Ασπιώτη. Ο Ολυμπιακός αύξησε τα ρίσκα του στο σερβίς και μέχρι το 8-8 πέτυχε το στόχο του.  Ομως, ο Παναθηναϊκός ψυχωμένος και χωρίς κενά σε άμυνα και μπλοκ κατάφερε να κάνει ένα αποφασιστικό σερί 3-0 ύστερα από επίθεση του Τσάτσιτς και δύο δύσκολες κόντρες από τον Ράπτη που έκανε την εμφάνιση της χρονιάς από τη θέση του διαγωνίου. Ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα 11-8, ο Ολυμπιακός απάντησε με το σερβίς του Βουλκίδη ισοφαρίζοντας 12-12. Οι δύο ομάδες έκαναν ράλι στο σκορ μέχρι το 18-18 και μάλιστα ο Ολυμπιακός με τη χαμηλή πάσα του Γιάκομπσεν στον Ρανγκέλ και το λάθος του Βραζιλιάνου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 19-18. Ο Τσάτσιτς ισοφάρισε 19-19 και ο Ράπτης απάντησε με νέα κόντρα επίθεση για το 20-19 υπέρ του Παναθηναϊκού που συνέχισε το σερί του για άλλους τρεις πόντους με τη νέα κόντρα επίθεση του Ράπτη, το άουτ του Κουμεντάκη και την κόντρα επίθεση του Τσάτσιτς. Με συνολικό σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 24-19. Με τον πόντο του Πελεκούδα και δύο άουτ επιθέσεις από Πελεκούδα, Τσάτσιτς ο Ολυμπιακός μείωσε 22-24 αλλά ο Τσάτσιτς με μπλοκ άουτ τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Ολυμπιακού να βρουν τις ευκαιρίες που θα άλλαζαν τη ροή του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε καθώς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει σε υψηλά επίπεδα την κόντρα επίθεση και να περιορίσει τα λάθη του στα τελειώματα των σετ. Με δύο αποφασιστικούς πόντους του Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-6 στο 3ο σετ και με τον άσσο του Ράπτη άνοιξε τη διαφορά στο +4 (13-9). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τους κεντρικούς του και μείωσε 13-12 με τον Βουλκίδη όμως Τσάτσιτς και Ράπτης ήταν ανίκητοι στο φιλέ και με τελειωμένες κόντρα επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα 20-16 στον Παναθηναϊκό. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και με τον Ρανγκέλ οι πράσινοι σφράγισαν τη νίκη τους.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 22-25, 19-25) σε 88'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 4 (4/9 επ.), Πετρέας 4 (4/6 επ.), Χουσάι 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ. - 5% άριστες), Βουλκίδης 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 4 (4/17 επ., 17% υπ. - 17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (11/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 9% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (9/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 39% υπ. - 17% άριστες), Ράπτης 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 30% υπ. - 20% άριστες), Πανταλέων.