Έπιασε τόπο το ταξίδι του ΟΦΗ στην Αθήνα

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει ο ΟΦΗ.
Η ομάδα του Άκη Φλαούνα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και τελικά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει την Κηφισιά στο Ζηρίνεο με 3-2 σετ έχοντας κορυφαίους τους Μαξιμίλιαν Θάλερ, Φράνκο Ντράγκο και Γιάννη Ρουμελιωτάκη με τον τελευταίο να νικάει την παλιά του ομάδα.

Η ομάδα της Κρήτης συνολικά είχε υπεροχή σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση. Η Κηφισιά πάλεψε για τη νίκη και παρότι σημείωσε 12 άσσους και είχε τον Ζουπάνη με 27 πόντους δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα, πίεσε στο σερβίς και μετά από κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη προηγήθηκε 8-4. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και με τον Σπυριούνη στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων έτρεξε ένα σερί 4-0 φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσα 8-8. Mε τον Μανωλάκη και ισχυρό μπλοκ o OΦΗ προσπέρασε 15-12. Το μπλοκ των κρητικών συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά η οποία μετά από κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη βρέθηκε στο -5 (19-14). Η Κηφισιά δεν αντέδρασε και ο Σαρικεϊσογλου με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-19.

Έχοντας καλό σερβίς και με τους Ζουπάνη και Σπυριούνη να σηκώνουν το «βάρος» στην επίθεση η Κηφισιά προηγήθηκε 9-5, αλλά ο ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του και με τους Μαρκς και Ρουμελιωτάκη και την άουτ επίθεση του Σπυριούνη έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ 14-13. Η Κηφισιά μετά από μπλοκ του Μελλέ, κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ζουπάνη και άουτ επίθεση των Κρητικών πήρε «αέρα» τριών πόντων 20-17. Η ομάδα του Ηρακλείου προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ όμως η Κηφισιά κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε σε τριπλό σετ μπολ με επίθεση του Ζουπάνη 24-21. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς με άσο έκλεισε το σετ 25-21.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο μέχρι το 12-12 το 3ο σετ. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα των δύο πόντων 14-12 μετά από μπλοκ του Ρουμελιωτάκη στον διαγώνιο της Κηφισιάς. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ νέο μπλοκ του Ντράγκο στον Ζουπάνη έφερε τον ΟΦΗ στο +4 (20-16). Η Κηφισιά πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» 21-20 αλλά ο Ρουμελιωτάκης σήκωσε στους ώμους του τον ΟΦΗ και με διαδοχικούς πόντους έδωσε τετραπλό σετ μπολ στον ΟΦΗ 24-20. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο όμως ο Μάρκς με επίθεση τελείωσε το σετ 25-21.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά μπήκαν με το «γκάζι πατημένο». Πίεσαν την υποδοχή του ΟΦΗ είχαν ισχυρό μπλοκ και με τον Σπυριούνη στη θέση του σερβίς προηγήθηκαν 9-2. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πείσμα ανέβηκαν σε σερβίς και μπλοκ και μείωσαν 9-5. Η Κηφισιά απάντησε με δικό της σερί (5-0) για το 14-5 με τον Τσάμπερλεν να είναι εντυπωσιακός από τη θέση του σερβίς και να παίρνει διαδοχικούς άσους. Κάπου εκεί το σετ ουσιαστικά κρίθηκε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν και στο +10 (17-7) και τελικά να κατακτούν το σετ με 25-15 με επίθεση του Ζουπάνη και να οδηγούν το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα και μετά από άουτ επίθεση του Σπυριούνη προηγήθηκε 3-1. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και μετά από φάση διαρκείας ο Ζουπάνη ισοφάρισε 3-3. Στην εξέλιξη του σετ ο ΟΦΗ ανέκτησε το +2 μετά από μπλοκ του Ντράγκο στον διαγώνιο της Κηφισιάς αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 8-5 μετά από άσο του Σαρικεϊσουγλου. Ο ΟΦΗ συνέχισε να ελέγχει το σετ και με μπλοκ του Καρατζά έφτασε στο +4 (10-6) παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο σερβίς όμως ο ΟΦΗ είχε αποτελεσματικό side out και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ 14-10, με τον Ντράγκο να διαμορφώνει το τελικό 15-11.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κατερλή, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 13-16, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 21-25

4ο σετ: 8-2, 16-6, 21-13, 25-15

5ο σετ: 4-5, 6-10, 8-12, 11-15

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 21-25, 25-15, 11-15) σε 124'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 27 (21/43 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 10 (6/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 20 (15/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 15% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 19% άριστες), Μελές 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 49% υπ. - 18% άριστες), Κωτσάκης, Μπάσης.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 14 (9/14 επ., 5 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 3 (3/6 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), μαρκς 22 (20/40 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 15 (14/26 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 7% άριστες), Τάλερ 1 (1 άσσος), Μανωλάκης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 62% υπ. - 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ. - 22% άριστες), Γαλιώτος, Καρατζάς 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ).

Ο προπινητής της Κηφιαιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Παρά την ήττα σήμερα κρατάμε τον βαθμό. Περίμενα ένα γεμάτο παιχνίδι. Εμείς χθες κάναμε σχεδόν πλήρεις την πρώτη μας προπόνηση και σίγουρα χρειαζόμαστε χρόνο/ Πιστεύω ότι το επόμενο διάστημα θα παρουσιαστούμε καλύτεροι και πιο έτοιμοι. Σήμερα είχαμε αστάθεια στην απόδοσή μας κάτι που είναι φυσιολογικό λόγω της κατάστασης που βιώσαμε το προηγούμενο διάστημα. Ίσως αν δεν είχαμε δώσει 7-8 ποντους στο τάι μπρεικ να διεκδικούσαμε κάτι καλύτερο. Ήμασταν καλοί σε σέρβις και μπλοκ, αλλά μέτριοι στο side out ειδικά στα σετ που χάσαμε».

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Σταύρος Κασαμπαλής είπε: «Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Εμείς χρειαζόμαστε να βρούμε τους αυτοματισμούς μας καθώς είμαστε λίγες ημέρες μαζί. Πρέπει μα κρατήσουε τα θετικά από αυτό το παιχνίδι και να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα. Απόψε όσο είχαμε καλό σερβίς είχαμε μεγαλύτερη άνεση. Ο ΟΦΗ έχει βρει καλό ρυθμό το τελευταίο διάστημα και παίζει με αυτοπεποίθηση».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία σκληρή ομάδα όπως η Κηφισιά. Παρά τις απουσίες ήταν ανταγωνιστική, μας πίεσε πολύ στο σέρβις είδικά στο 4ο σετ. Εμείς ήμασταν αποτελεσματικοί στο side out και πήραμε πολλούς πόντους από break point. Η νίκη μας δίνει φτερά και καλή ψυχολογία.ώστε να διεκδικήσουμε και άλλα παιχνίδια».

Ο λίμπερο του ΟΦΗ Σπύρος Βελούδης δήλωσε: «Θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη. Όλο το προηγούμενο διάστημα ανεβάζαμε την απόδοσή μας χωρίς να κατακτούμε βαθμούς Μας έλλειπε μία νίκη και είχαμε υποσχεθεί στους εαυτούς μας να την κάνουμε. Ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι ανέτοιμη καθώς πέρασε την περιπέτεια του κορωνοϊού και το εκμεταλλευτήκαμε. Η νίκη μας δίνει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση.για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Θέλουμε να κατακτήσουμε και άλλους βαθμούς και να τερματίσουμε όσο ψηλά γίνεται».

Ο διαγώνιος του Ο.Φ.Η. Κρίστοφ Μαρκς δήλωσε: «Είμαστε χαρούμενοι για την πρώτη μας νίκη. Το σημερινό αποτέλεσμα μας βοηθάει πολύ, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι και μας δίνει κίνητρο. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλά, υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια του πρωταθλήματος και ευελπιστούμε να ανέβουμε στη βαθμολογία».