Με εμφανή υπεροχή ο Μίλωνας επικράτησε στην έδρα του

Ο Μίλωνας νίκησε με 3-0 σετ τον Φίλιππο Βέροιας σε αγώνα της 14ης αγωνιστικής της Volley League και σημείωσε την τρίτη του νίκη σε 12 αγώνες.
Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε να κυριαρχήσει σε υποδοχή και επίθεση και πήρε δίκαια τη νίκη.

Από τον Φίλιππο απουσίασαν ο Προύσαλης και ο Μπίσετ, ενώ από το Μίλωνα απουσίασε ο Δρογκάρης. Να σημειιωθεί πως ο Φίλιππος αύριο στις 17:00 στον Άγιο Θωμά θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό σε εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής. Ο Φίλιππος έμεινε στο 10 βαθμούς και ο Μίλωνας τον προσπέρασε με 12 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση.

Από την αρχή του αγώνα ο Μίλωνας είχε τα ηνία του αγώνα και τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ. Οι «πράσινοι» της Νέας Σμύρνης προηγήθηκαν 4-2 με τον Χαντ και διατήρησαν το προβάδιαμα του +2 μέχρι το 7-7 που έγινε με τον Μαυροβουνιώτη. Ο Μίλωνας με αποτελεσματικό σερβίς και κόντρα επιθέσεις του Χάντ ξέφυγε 17-14 αλλά ο Φίλιππος στο καλύτερο διάστημα του στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 4-0 και να προσπεράσει 18-17. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Μίλωνα που με δικό του σερί 4-0 πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα με 21-18. Ο Φίλιππος δεν είχε άλλη απάντηση και ο Μιλωνας με δύο πόντους από Χαντ, Λάππα έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας μπήκε το ίδιο δυνατά και με το σερβίς του Δορδοκίδη ξέφυγε 5-1, ενώ με νέο σερί 4-0 ξέφυγε 12-5. Η διαφορά συντηρήθηκε, ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν, η διαφορά διατηρήθηκε και με μπροστάρη τον Χαντ ο Μίλωνας έφτασε στο 25-16 και στο 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας είχε από την αρχή μικρό προβάδισμα που με τον Χανδρινό, τον Λάππα και τον Χαντ άνοιξε τη διαφορά στο 16-10. Ο Φίλιππος επιχείρησε με τον Μαυροβουνιώτη, μείωσε στο -3 (19-16). Η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Δορδοκίδη που απέφερε σερι 5-0 και το σετ έκλεισε με 25-17.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-17

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 23 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 1 άσσος, 3 μπλοκ, 19 επιθέσεις, 10 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-17) σε 71΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 7π. (5/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 29%υπ., 14$αρ.), Μαζιάρζ 4 (2/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 8 (8/15επ.), Δορδοκίδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανελλόπουλος, Λάππας 8 (8/9π., 75%υπ., 12%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Μαντέκας, Χανδρινός Αρης, Τσαρκάτογλου.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυρβουνιώτης 6π. (5/11επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.), Γραμμαενούδης 1 (1/1επ.), Τζιουμάκας 1 (1 άσσος), Γάτσης 6 (6/9επ.), Τζουμάκας 4 (2/12επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 5 (5/18επ. 82%υπ, 35%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 48%υπ., 12%αρ.), Μιχελάκης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

* Σε λίγο δηλώσεις

* Από το στατιστικό δεν έχουν υπολογιστεί οι πόντοι του 1ου σετ λόγω τεχνικού προβλήματος. Θα δημοσιευτεί το πλήρες στατιστικό το συντομότερο δυνατό.