paoosfppaokFOINIKAS NEWLOGOKIFISIA AOP  ofi smallmilon  filipposverias

Ο Παναθηναϊκός λύγισε τον Φοίνικα σε ένα συναρπαστικό αγώνα

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας που έγινε στο κλειστό του Αγίου Θωμά μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Φοίνικα Σύρου με τον πρώτο να φεύγει νικητής στο τάι μπρέικ.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχες, παίχτηκαν πολύ ωραίες φάσεις ιδίως στα τελευταία τρία σετ και πολλές φάσεις οδηγήθηκαν στο βίντεο τσεκ με τους διαιτητές να δικαιώνονται κάθε φορά για τις αποφάσεις τους.

Το πρώτο σετ πήγαινε για πολύ ώρα στον πόντο αλλά μετά το 11 ο Φοίνικας ξέφυγε στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός δε το έβαλε κάτω και από το 16-21 πέρασε στην αντεπίθεση, έγινε σωστή μάχη με το σετ να πηγαίνει τελικά στον Παναθηναϊκό 29-27 με τον Ράπτη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Μαρούλη να παίρνει τη θέση του Ρούση που είχε «βγάλει» όλο το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5, ο Φοίνικας πλησίασε και πέρασε μπροστά 15-16. Οι «πράσινοι» κράτησαν το σκορ υπέρ τους αλλά μετά το 24-23 από άουτ του Πρωτοψάλτη, ακολούθησε ισοφάριση του Ράιτς 24-24, ο Πελεκούδας έκανε το 25-24, ισοφάρισε ξανά ο Φοίνικας, ο Ανδρεόπουλος το 26-25, ο Ράιτς 26-26, ο Πρωτοψάλτης έστειλε τη μπάλα άουτ στη συνέχεια και ο Γιούρισιτς πήρε τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 27-27 και προηγήθηκε 27-28 με τον Ράιτς, έγινε το 28-28 αλλά ο Παναθηναϊκός με 2 συνεχόμενους πόντους μετά από δύο λάθος επιθέσεις από Ράιτς και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 30-28 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ήταν η σειρά του Φοίνικα που δε το έβαλε κάτω. Προηγήθηκε αυτή τη φορά 5-8, και 11-6, ο Στερν έκανε το 17-19, ο Μπράουν 17-20, ο Ανδρεόπουλος 20-23, ακολούθησε μπλοκ του Φοίνικα στην επίθεση του Ανδρεόπουλου, ο Ράπτης έκανε το 21-24 και ο Ράιτς το 21-25.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά για ακόμα μια φορά. Προηγήθηκε 4-8 και η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει. Ο Ανδρεόπουλος πέρασε τον Μάρκου διαγώνιο αντί του Ράπτη και σταδιακά απέσυρε όλους τους βασικούς Έλληνες βάζοντας τους Μούχλια, Μπαρμπούνη καταλαβαίνοντας πως ο αγώνες όδευε στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας τελικά κατέκτησε το σετ ανενόχλητος 25-17 με πόντο του Φέι.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα. Το σετ πήγε στον πόντο σε όλη του τη διάρκεια, έγιναν ωραίες φάσεις, ο Παναθηναϊκός σημείωνε πόντους με Τσάτσις, Ράπτη και Ράνγχελ ενώ ο Φοίνικας με Στερν, Παπαγγελόπουλο και Ράιτς. Ο Πελεκούδας βοήθησε σημαντικά την ομάδα του, το σκορ πήγε 12-12 μετά από κακό σερβίς του Ράιτς, 13-12 μπλοκ του Πελεκούδα, 14-13 ο Μπράουν και 15-13 ο Πελεκούδας.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 29-27

2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 30-28

3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 17-25

5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 74 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (29-37, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13) σε 149'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14 (12/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 26% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 58% άριστες), Πανταλέων 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 33 (28/50 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Μούχλιας 1 (1/2 επ.), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πελεκούδας 4 (4/5 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17 (8/14 επ., 9 μπλοκ), Ράιτς 22 (19/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (9/26 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρούσης, Στερν 16 (11/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 6% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ. - 45% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μαρούλης, Κουπόνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ, 92% υπ. - 46% άριστες), Λινάρδος, Μήλης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια και στον Φοίνικα, μία πολύ καλή ομάδα που παλεύει σκληρά. Φυσικά συγχαρητήρια και στους αθλητές μου που έχουν ξεπεράσει πάρα πολλές δυσκολίες. Σε αυτούς που δεν πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια είναι στη λίγκα, η οποία στον Παναθηναϊκό φέτος, μετά την διακοπή μας ανάγκασε χωρίς κανένα λόγο, ενώ μπορούσε να υπάρξει πρόγραμμα φυσιολογικότατο, να παίξουμε σε 14 μέρες πέντε παιχνίδια, με τέσσερα ντέρμπι και ενδιάμεσα ταξίδια. Κατόπιν μετά από 17 ημέρες που σταματήσαμε λόγω κορονοϊου, μας όρισε σε έξι μέρες τρία παιχνίδια. Εκτός έδρας με τη Βέροια, σήμερα με τον Φοίνικα και μεθαύριο με τον Ολυμπιακό. Η λίγκα πιστεύει ότι ο Παναθηναϊκός είναι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Θα γίνουμε όμως, προκειμένου να τους αποδείξουμε ότι είμαστε ικανοί και είμαστε εδώ».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Ιγκόρ Γιούρισιτς είπε: «Δεν πρέπει να μείνουμε στο πέμπτο σετ, αλλά στο πρώτο και στο δεύτερο. Κάναμε πολλά λάθη σε αυτό το διάστημα. Προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 17-13 και κάναμε τα πάντα για τον αντίπαλό μας να μπει πάλι στη διεκδίκησή του. Το καλό είναι ότι από το τρίτο σετ και μετά μειώσαμε τα λάθη. Είναι το πρώτο σετ που μας κόστισε και εκεί ήταν η διαφορά. Ήμασταν εξαιρετικοί στην υποδοχή σήμερα. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Με αυτό το σύστημα του πρωταθλήματος τα πλέι οφ έχουν ήδη ξεκινήσει».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: «Αυτό που κρατάω είναι τα χαμόγελα όλων μας, καθώς παρά τη κούραση είδα πάθος και δίψα για να πάρουμε αυτή τη νίκη. Δεν μας έχει πάει καλά το πρωτάθλημα, όμως είμαστε πεινασμένοι, είμαστε εδώ και παλεύουμε. Δεν έχει τελειώσει ακόμα κάτι. Παρά τις διακοπές και την κατάσταση που επικρατεί, είμαστε δυνατοί παρά τις πέντε ημέρες προπόνησης που είχαμε. Το πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε».

Ο Καναδός κεντρικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Αντρέ Μπράουν είπε: «Δεν παίξαμε τόσο καλά, κάναμε αρκετά λάθη και μας κόστισαν. Δίκαια νίκησε ο Παναθηναϊκός. Έχουμε ελπίδες για το πρωτάθλημα, το πιστεύουμε όλοι μας και θα συνεχίσουμε την δουλειά. Θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να τα καταφέρουμε».