Με το «γκάζι πατημένο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο πρωτάθλημα

Με τον Βαν ντε Ντρις να αγγίζει το τέλειο στην πρώτη επίσημη εμφάνιση του με το τριφύλλι ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς και έκανε ιδανικό ξεκίνημα για το πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Βέλγος διαγώνιος άγγιξε το εντυπωσιακό 85% στην επίθεση με 17/20 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ το κλειδί της επιτυχίας για τους πράσινους ήταν η υποδοχή που έφτασε στο ομαδικό το 72%.

Η Κηφισιά πιέστηκε, δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι της και μόνο ο Κωτσάκης έπιασε τους 10 πόντους.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας στο σερβίς και με κόντρα μπάλες από Ράπτη και Βαν Ντε Ντρις προηγήθηκε 4-1. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς φτάσαμε στο 8-5 για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ πάνω στον Κωτσάκη έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στο τριφύλλι 10-6, ενώ ο ίδιος παίκτης με άσο διαμόρφωσε το 12-7.

Οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω και στηριζόμενοι στο καλό σερβίς και την κόντρα επίθεση έφτασαν μέχρι και στο +10 (20-10). Η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με τον Ντε Βάιερ στο σερβίς και το Μίχαλι να τελειώνει μπάλα μείωσε 21-15. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά «στροφές» και έφτασε στο 24-17, όμως η Κηφισιά με συνεχόμενους πόντους από Μαρκς και Κωστόπουλου έμεινε ζωντανή μειώνοντας 24-20. Στην τέταρτη ευκαιρία του ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ 25-20 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις.

Με «όπλο» το σερβίς το 2-0 για τους γηπεδούχους

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και στο 2ο σετ και μετά το αρχικό 4-4, έτρεξε σερί 6-0, με 3 άσος του Ράπτη διαμορφώνοντας το 10-4. Ο Αμπράο πέρασε στη θέση του Κωτσάκη και ο Σωνάκης στου Κοντοστάθη , όμως η εικόνα των «μπλε» δεν άλλαξε. Ο Πρωτοψάλτης με εκπληκτικό πλασέ διαμόρφωσε το 13-6 δίνοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο σετ. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +12 (24-12) ενώ το σετ ολοκληρώθηκε 25-13 με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις.

«Πράσινο» 3-0

Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο 3ο σετ πιέζοντας στο σερβίς και χαλώντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Ο Παναθηναϊκος προηγήθηκε 7-4 με τον Βαν Ντε Ντρις, η Κηφισιά μείωσε 7-6 όμως με μπλοκ ο Σταλεκαρ διαμόρφωσε το 10-7. Ο Κωτστάκης με δύο κερδισμένα μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε «απόσταση αναπνοής» 10-9. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρανγκελ νίκησε το στο φιλέ τον Μίχαλι κάνοντας το 12-9.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με συνεχόμενους πόντους έφτασαν τη διαφορά στο +5 (14-9) παίρνοντας σαφές προβάδισμα. Το πρώτο «Κηφισιώτικο» μπλοκ ήρθε στο 15-11 του σετ από τον Μίχαλι, όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7 (19-12), η Κηφισιά μείωσε με τον Κωτσάκη 20-16, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το παιχνίδι κατακτώντας το σετ 25-18 με τον Βαν Ντε Ντρις.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατερλή, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-11, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-13

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-13, 25-18)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (8/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (17/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 87% υπ. - 27% άριστες), Ανδρεόπουλος 1 (1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 2 (2/2 επ.), Κωτσάκης 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 22% άριστες), Λινάρδος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μιχάλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρκς 9 (9/26 επ.), Κωστόπουλος 3 (3/9 επ., 67% υπ. - 33% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 61% υπ. - 11% άριστες), Σωνάκης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Αμπράο 1 (1/3 επ.), Παπαδόπουλος.

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν πρεμιέρα σήμερα. Κάθε πρεμιέρα μπορεί να κρύβει εκπλήξεις. Το είχαμε συζητήσει και μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι. Νομίζω ότι δεν αφήσαμε περιθώρια στην Κηφισιά να μπει στο ματς. Η Κηφισιά είναι μια επικίνδυνη ομάδα αλλά εμείς σήμερα είχαμε πολύ καλό ρυθμό και πήραμε αυτή την καθαρή νίκη».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Άξελ Γιάκομπσεν είπε: «Ξεκινήσαμε με το δεξί τις υποχρεώσεις μας. Η Κηφισιά είναι μια καλή ομάδα αλλά κάναμε καλή εμφάνιση και είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα μας. Ανυπομονούμε για τη συνέχεια».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός δήλωσε: "Ξέραμε ότι θα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός μας πίεσε πολύ με τα τζαμπ σερβίς του. Αντίστοιχα εμείς σε καμία περίπτωση δεν προβληματίσαμε με το σερβίς μας, ενώ είμασταν κακοί και στην υποδοχή. Πρέπει να αφήσουμε γρήγορα πίσω μας αυτό το παιχνίδι και να συγκεντρωθούμε για το επόμενο απέναντι στον ΠΑΟΚ την Παρασκευή στο Ζηρίνειο. Θεωρώ δεδομένο ότι η Κηφισιά θα δείξει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο".

Ο λίμπερο της Κηφισιάς Γρηγόρης Κοντοστάθης δήλωσε: "Όταν παίζει απέναντι στον Παναθηναϊκό και μάλιστα εκτός έδρας ξέρεις ότι θα είναι δύσκολο. Δεχτήκαμε μεγάλη πίεση στην υποδοχή μας από το σερβίς των γηπεδούχων, ενώ εμείς δεν το κάναμε. Παρόλα αυτά είναι μία ήττα που θεωρείται εντός προγράμματος και κοιτάμε ήδη το επόμενο απέναντι στον ΠΑΟΚ στο Ζηρίνειο".