"Έκοψε" βαθμούς ο Μίλων από το Φοίνικα

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος σημείωσε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ αλλά σημείωσε και τις πρώτες βαθμολογικές απώλειες απέναντι στο μαχητικό Μίλωνα ο οποίος παρότι έχανε 2-0 σετ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά από το 3ο σετ έκανε πολλά λάθη και από την άλλη ο Μίλωνας με την είσοδο του Μούχλια βελτίωσε την υποδοχή του, μπήκε στον αγώνα και ισοφάρισε σε 2-2 σετ. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε με δυσκολία στο τάι μπρέικ όπου διατήρησε το αήττητο του.

Ο Φοίνικας έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στον αγώνα με προβάδισμα 5-0 χάρις τις ομοβροντίες Φράγκου και Μιτσάλοβιτς, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε και στο +8 (16-8) με τον Στερν και τον Κόστα. Το σετ έκλεισε 25-16 με πόντο του Μιτσάλοβιτς.

Ακόμα πιο εύκολη ήταν η επικράτηση του Φοίνικα στο 2ο σετ όταν και προηγήθηκε 9-1 από τα σερβίς του Μιτσάλοβιτς. Ο Μίλων κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με την είσοδο του Μούχλια αλλά ο Στερν έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-0 σετ.

Από εκεί και πέρα το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο Φοίνικας είχε μικρό προβάδισμα στο 3ο σετ με 12-10 και 16-14, ενώ με διαδοχικά λάθη του Καϊσλασάλο ξέφυγε και με 20-16. Εκεί όλοι πίστεψαν πως ο αγώνας τελείωσε όμως ο Μίλων εκμεταλεύτηκε λάθη των παικτών του Φοίνικα και με τον Καϊσλασάλο να κάνει σερί 5-0 ο Μίλωνας όχι μόνο ισοφάρισε 22-22 αλλά και προηγήθηκε 24-22. Ο Στερν μείωσε 24-23 αλλά ο Καϊσλασάλο έκανε το 25-23 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Μίλωνας παρότι βρέθηκε πίσω με 13-12 έκανε εντυπωσιακό σερί 6-0 με το σερβίς του Μπράιαν και προσπέρασε 18-13. Ο Φοίνικας δεν είχε απαντήσει και ο Μπράιαν με τον Καϊσλασάλο έσπρωξαν την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο 25-22 και στην ισοφάριση 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Μίλωνας αιφνιδιαστικά έκανε ένα ακόμα εντυπωσιακό σερί, αυτή τη φορά με 4-0 και προηγήθηκε 8-4 και 9-6. Ο Φοίνικας απάντησε με τον Μιτσάλοβιτς που μείωσε σε 9-7 και στη συνέχεια με τρία διαδοχικά μπλοκ έκανε συνολικό σερί 5-0 και προσπέρασε στο πιο κρίσιμο σημείο 11-9. Ο Σπυριούνης πάλεψε για τον Μίλωνα αλλά ο Μιτσάλοβιτς με μπλοκ και ο Τζούριτς με επίθεση τελείωσαν το σετ 15-12 και μαζί τον αγώνα με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Βελώνης, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Κατσιάρας, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 16-25
2ο σετ: 1-8, 5-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-22
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 21-25, 25-23, 25-22, 12-15) σε 138΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 5π. (4/14επ., 1 μπλοκ, 62%υπ., 23%αρ.), Μπράιαν Γκουστάβο 7 (6/12επ., 1 άσσος), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (8/23επ., 1 μπλοκ, 56%υπ., 20%αρ.), Καϊσλασάλο 20 (19/45επ., 1 μπλοκ), Ματσέι 12 (8/15επ., 4 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ. - 53%υπ., 37%αρ.), Δημόπουλος, Βελούδης (λ), Λάππας, Δορδοκίδης 1 (1/1επ.), Μούχλιας 4 (2/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77%υπ., 38%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 26π. (21/38επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 6 (3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κόστα 10 (6/10επ., 4 μπλοκ), Τζούριτς 8 (5/7επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/19επ., 3 μπλοκ, 65%υπ., 50%αρ.), Στερν 12 (9/21επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 20%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 52%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος Π., Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Γαλιώτος.