Ο Ολυμπιακός "τρόμαξε" σε ένα σετ στον αγώνα με το Φίλιππο

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 3-0 και σημείωσε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και την δεύτερη χωρίς απώλεια σετ.

Ο μαχητικός Φίλιππος είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί ακόμα και με 1-0 σετ όταν πέρασε μπροστά με 25-24 αλλά οι δύο πόντοι του Έγκλεσκαλνς από επίθεση και ο άσσος του Ζουπάνι έκαναν την ανατροπή για το 27-25.

Είχε προηγηθεί το προβάδισμα του Ολυμπιακου με 14-9 αλλά ο Φίλιππος με τους Ρουμελιωτάκη, Στουντζίσκι και τον πολύ καλό Προύσαλη που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα κατάφερε να ισφοαρίσει 15-15. Στο 18-18 ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Παγιένκ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 22-18 αλλά ο Φίλιππος γύρισε και πάλι στο ματς. Με σερί του Τζιουμάκα ισοφάρισε 22-22 και με τον Στουντζίσκι προηγήθηκε 25-24, αλλά το ερυθρόλευκο σερί έκανε το 27-25 και το 1-0 σετ.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός επικράτησε πλήρως στον αγώνα. Προηγήθηκε 9-1 στο 2ο σετ, ενώ στο 2ο σετ ξέφυγε 16-8 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 27-25
2ο σετ: 8-1, 16-8, 21-12, 25-16
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας οι πόντοι προήλθαν: 0 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-16, 25-19) σε 75΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Μιχαήλοβιτς 9 (4/14επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 57%υπ., 43%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνης 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 12 (11/19επ., 1 άσσος), Πέριτς 11 (11/15επ., 38%υπ., 14%αρ.) / Ζήσης (λ. - 78%υπ., 44%υπ.), Τζιάβρας (λ), Εφραιμίδης 3 (3/6επ., 38%υπ., 38%αρ.), Δαλακούρας 5 (4/5επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Έγκλασκαλνς 2 (2/4επ.), Χαραλαμπίδης 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3επ.,).

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γιάγκος 2π. (1/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/2επ.), Ρουμελιωτάκης 8 (8/16επ., 40%υπ., 33%αρ.), Τζιουμάκας 12 (12/26επ.), Σονάρι 5 (3/6επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 12 (9/15επ., 3 μπλοκ, 50%υπ., 46%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 14%υπ., 14%αρ.), Μιχελάκης (λ. - 71%υπ., 43%αρ.), Σμιθ, Στεφανίδης 1 (1/2επ.), Βαρβεσιώτης, Σιούτης, Κουπατσιάρης, Αδάμ.

O Νίκος Ζουπάνη είπε για τον Ολυμπιακό: «Είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε. Η ομάδα ήταν κουρασμένη από τα πολλά ταξίδια και φαίνεται αυτό και στην προπόνηση. Ωστόσο σε κάθε αγώνα πρέπει να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Το κάναμε και σήμερα αυτό, κερδίσαμε και τώρα κοιτάμε τον επόμενο ευρωπαϊκό αγώνα, όπου θέλουμε να σφραγίσουμε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League».

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Στο α’ σετ, αν εξαιρέσεις κάποιους άσους που δεχθήκαμε από τους πολύ καλούς σέρβερ που έχει ο Ολυμπιακός, είμασταν πολύ καλοί και κανονικά θα έπρεπε να το κερδίσουμε κιόλας, αλλά το χάσαμε από δύο φάσεις, που δόθηκαν λάθος, ένα μπλοκ άουτ και μία επίθεση που δόθηκε άουτ. Στην σημερινή μας εικόνα, ασφαλώς μας βοήθησε και η επιστροφή του Προύσαλη, καθώς ο Κώστας είναι πολύ έμπειρος και ηγετική μορφή της ομάδας. Είμαι ικανοποιημένος, γιατί σιγά σιγά αρχίζουμε να κάνουμε και καλές εμφανίσεις, κάτι που μας δίνει θάρρος και αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια, αρχής γενομένης από τον Παναθηναϊκό".

Ο αρχηγός και πασαδόρος του Φιλίππου Κώστας Προύσαλης είπε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και καλή επιτυχία στο επικείμενο ματς του Τσάμπιονς Λιγκ που θέλουν τη νίκη για να προχωρήσουν. Ωστόσο, θεωρώ πως ο Ολυμπιακός, δεν χρειάζεται τέτοιες διαιτησίες, όπως στο α’ σετ… Ίσα ίσα θα του έκανε περισσότερο καλό να έχει περισσότερη κόντρα στο παιχνίδι. Θέλω να δω τι βαθμό θα δώσει ο παρατηρητής στις διαιτήτριες, αλλά θεωρώ πως στο α’ σετ είχαν ένα κακό παιχνίδι. Ειδικά όταν υπάρχουν τόσες διαφορές των ομάδων μεταξύ τους, με διαφορετικούς στόχους. Ας αφήσουν τις «μικρότερες» ομάδες να πάρουν από το ματς ό,τι δικαιούνται και αξίζουν. Εμείς προσπαθήσαμε, θέλαμε να δείξουμε καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με αυτό του ματς με το Μίλωνα, κάναμε κάποια πράγματα σωστά και γενικά θεωρώ ότι για εμάς, από εδώ και πέρα ξεκινάει το πρωτάθλημα. Έχουμε βέβαια ένα ακόμη δύσκολο αντίπαλο, όπως ο Παναθηναϊκός, αλλά είναι στην έδρα μας και θα παλέψουμε το ματς. Θέλουμε να προετοιμαστούμε για τα πιο κρίσιμα ματς. Προσωπικά δεν θεωρώ, πως η επιστροφή μου στους αγωνες, άλλαξε την εικόα της ομάδας, ο Αδάμ είναι επίσης ένας πάρα πολύ καλός παίκτης, φέρελπις και πρέπει όλοι να τον στηρίξουμε. Περιμέναμε από τον Ολυμπιακό να κάνει κάποιο ροτέισον, καθώς έχει στη συνέχεια το ευρωπαϊκό κρίσιμο ματς. Προσωπικά έκανα ντεμπούτο για φέτος σε μια πολύ δύσκολη έδρα, αλλά σε ένα πολύ ωραίο γήπεδο για να έρθεις να παίξεις βόλεϊ, καθώς σου δίνει ενέργεια και δύναμη να παίξεις και να κυνηγήσεις μπάλες".