Ο Φοίνικας τη νίκη, ο Φίλιππος τις εντυπώσεις (video)

Ο Φίλιππος Βέροιας έβαλε δύσκολα στον Φοίνικα ΟΝΕΧ στον αγώνα για την 6η αγωνιστική της Volley League που ήταν επανάληψη του τελικού του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε 1-0 σετ και 16-10 στο 2ο σετ αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ και μοναδική απώλεια ένα σετ. Η ομάδα της Σύρου σημείωσε την 4η νίκη της και ανέβηκε στους 11 βαθμούς ανοίγοντας την ψαλίδα των ομάδων της πρώτης 4αδας.

Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν ο Μιτσάλοβιτς και ο Κόστα αλλά και ο Καπετανίδης που μπήκε αλλαγή στο 20-16 του 2ου σετ. Από τον Φίλιππο ξεχώρισαν οι Γιάγκος, Σονάρι, Ρουμελιωτάκης.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Ο Φίλιππος με σερί 4-0 χάρις τους Προύσαλη, Σονάρι και τα λάθη του Φοίνικα ξέφυγε 18-14 αλλά οι συριανοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (σερί 4-0) χάρις τα λάθη των γηπεδούχων (18-18). Ο Φίλιππος ήταν αποφασισμένος να πάρει το σετ και με ρίσκο στο σερβίς από τον Ρουμελιωτάκη δικαιώθηκε. Πήρε δύο κρίσιμους πόντους και με τον άσσο του Στουντζίνσκι έγινε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Ο Φίλιππος μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ με τον Ρουμελιωτάκη να βγάζει... φωτιές και οι Βαρβεσιώτης, Γιάγκος να κερδίζουν κρίσιμες μονομαχίες στο μπλοκ. Ο Φίλιππος προηγήθηκε 16-10 και κάπου εκεί ο Φοίνικας μπήκε στον αγώνα. Σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Καπετανίδη στη θέση του κακού Στερν. Ο Φοίνικας μείωσε και με επιθέσεις και άσσο του Καπετανίδη έκανε σερί 4-0 ισοφαρίζοντας 23-23. Ο Φίλιππος για τελευταία φορά προηγήθηκε με τον Στουντζίσκι 24-23 αλλά ο Φοίνικας απάντησε με δύο πόντους του Ιερεζουέλο για το 25-24 και τελείωσε το σετ 28-26 με πόντο του Παπαδόπουλου και μπλοκ του Μιτσάλοβιτς στον Ρουμελιωτάκη ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Από εκεί και πέρα ο Φίλιππος πέταξε λευκή πετσέτα καθώς φάνηκε η κόπωση. Οι αλλαγές του Φούλβιο Μπερτίνι έπιασαν τόπο καθώς Παπαδόπουλος, Καπετανίδης μαζί με τους Κόστα, Μιτσάλοβιτς έκανε δύο σερί 4-0 (αρχικά για το 13-7 και μετά για το 19-9). Το σετ τελείωσε με τρεις σερί πόντους του Καπετανίδη.

Ο Φίλιππος το πάλεψε στο 4ο σετ αλλά ο Φοίνικας είχε βρει ρυθμό με τον φορμαρισμένο Καπετανίδη. Αρχικά ξέφυγε 13-8 με σερί 3-0. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και με δύο πόντους του Μιτσάλοβιτς πήρε τη νίκη με 25-22 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Πλιάχα, Βένος, Γραμματεία: Συρομάχου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-18, 26-28

3ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 14-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Π.Σ.Φίλιππου Βέροιας προήλθαν: 5 άσσοι, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ ο πόντοι προήλθαν: 3 άσσος, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 26-28, 14-25, 22-25) σε 108 λεπτά.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γιάγκος 9π. (5/10επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 15 (14/27επ., 1 άσσος, 67%υπ., 38%αρ.), Βαρβετσιώτης 12 (10/21επ., 2 μπλοκ), Σονάρι 10 (9/12επ., 1 μπλοκ), Στουντζίσκι 15 (13/31επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 34%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 71%υπ., 33%αρ.), Μιχελάκης (λ), Στεφανίδης 1 (1/5επ.), Σιούτης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι):  Μιτσάλοβιτς 16π. (14/23επ., 2 μπλοκ), Παπαλεξίου 1 (1/4επ.), Ιερεζουέλο 6 (4/5επ., 2 μπλοκ), Κόστα 13 (11/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 3 (3/7επ., 62%υπ., 13%αρ.), Στερν 7 (7/13επ., 29%υπ., 14%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 62%υπ., 38%αρ.), Καρασαβίδης (λ), Παπαδόπουλος Π. 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 82%υπ.,  73%αρ.), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Καπετανίδης 11 (8/15επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 30%αρ.).

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Κάναμε το λάθος στο τέλος του 2ου σετ και στη συνέχεια εκνευριστήκαμε. Λάθος που δεν έπρεπε να γίνει από έμπειρους παίκτες…Κι όμως μέχρι τα δύο πρώτα σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί, κερδίσαμε το 1ο σετ, το 2ο φτάσαμε μία ανάσα να το πάρουμε, εκεί εκνευριστήκαμε χάθηκε η συγκέντρωση και πλέον δεν υπήρχε δυνατότητα να επιστρέψουμε ξανά. Αν και στο 4ο σετ μπήκαμε ξανά στο ματς, στο 14-12 μία καθαρά μέσα επίθεση, δόθηκε άουτ από τους διαιτητές και πάνω που πήγαμε να ηρεμήσουμε, ήρθε πάλι ο εκνευρισμός και αυτό ήταν το τελειωτικό.»

Ο πασαδόρος του Φιλίππου Βέροιας Κώστας Προύσαλης είπε: «Δυστυχώς “κλειδί” για το παιχνίδι ήταν το 2ο σετ. H Σύρος αν και είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, ξέραμε πως θα ήταν κουρασμένη, ξέραμε πως δεν είναι στα καλύτερά της αυτή την περίοδο και για αυτό την πιέζαμε και τη φέραμε σε πολύ δύσκολη θέση. Εμείς αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, πιο μαχητικοί να το πω, μπορούσαμε να αποφύγουμε 2-3 εύκολα λαθάκια και πιο αποτελεσματικοί στο τέλος για να κερδίσουμε και το 2ο σετ. Για μας, αυτός ο πόντος αν τον παίρναμε θα ήταν «χρυσάφι». Δεν ξέρω μετά τι θα γινόταν, αλλά για εμάς το β’ σετ ήταν η… μισή χρονιά. Η ψυχολογία μας μετά την έλευση του χορηγού Νίκου Τάκη στην ομάδα μας, έχει ανέβει και αυτό φαίνεται και στις εμφανίσεις μας. Καλή επιτυχία στο Φοίνικα Σύρου στη συνέχεια, εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να «μαζέψουμε τα κομμάτια» μας και να συνεχίσουμε την προσπάθεια. Περιμένουμε ενίσχυση για να εμφανιστούμε καλύτεροι στη συνέχεια».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Φούλβιο Μπερτίνι είπε: "Ηταν όντως πολύ δύσκολο παιχνίδι, ειδικά τα δύο πρώτα σετ. Ο Φίλιππος έχει πολύ καλή ομάδα, έπαιξε πιο ελεύθερα και μας πίεσε. Είχαμε ένα δύσκολο ταξίδι από τη Σύρο στο Βέλγιο, μετά Αθήνα και πάλι εδώ και όλο αυτό μας επηρέρασε στο ρυθμό και στο φορμάρισμα μας. Κρατάμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και επιστρέφουμε στη βάση μας για να ανασυνταχτούμε τόσο για τη ρεβάνς στην Ευρώπη όσο και για το πρωτάθλημα και τον τελικό του Λιγκ Καπ με τον Ολυμπιακό στη Ρόδο".