Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ιδανικό φινάλε για τον Μίλωνα στην Α φάση του πρωταθλήματος της Volley League

Ιδανικό φινάλε για τον Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων στην Α΄φάση του πρωταθλήματος της Volley League.
Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε με 3-1 τον Ο.Φ.Η. στο Ηράκλειο και πάνω στο νήμα προσπέρασε την Κηφισιά και πήρε την 5η θέση στην τελική κατάταξη. Αυτό σημαίνει πως θα μπει με +1 βαθμό από την Κηφισιά στη Β΄φάση αλλά στους -7 από Φοίνικα, Ολυμπιακό, -9 από Παναθηναϊκό και -11 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Ο Μίλωνας είχε όπλο την επίθεση που του απέφερε 61 πόντους και εξαιρετικούς τους Καϊσλασάλο, Χανδρινό και φυσικά τον Μπράιαν. Ο ΟΦΗ μετά την απώλεια του 1ου σετ απογοητεύτηκε και όταν απέστρεψε στο ματς έκανε λάθη στα καθοριστικά σημεία του 4ου σετ που είχε ευκαιρία για την ισοφάριση.

Το πλασάρισμα του Μίλωνα στην 5η θέση της κανονικής περιόδου είναι μία σημαντική επιτυχία για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα.

Το 1ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό του αγώνα, όπως αποδείχτηκε. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με πολύ καλά με προβάδισμα στο σκορ ακόμα και 14-10 με τους Τσέλιο, Βαϊόπουλο και Βάργκα, όμως, ο Μίλωνας με τον Χανδρινό σε υποδοχή και σερβίς κατάφερε να μπει για τα καλά στο ματς. Κάνοντας σερί 4-0 με άσσο και επιθέσεις του Χανδρινού και μπλοκ του Ούρτσεβιτς προσπέρασε 16-15. Ακολούθησε ράλι των δύο ομάδων στο σκορ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 22-21 με τον Βιέζορεκ αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς (22-22) και ο Χανδρινός έδωσε το προβάδισμα με επίθεση (23-22). Ο Βάργκας ισοφάρισε 23-23 και ο Μπράιαν με επίθεση έκανε το 24-23 και με μπλοκ ο ίδιος το 25-23 για το 1ο σετ για το Μίλωνα.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε 13-10 με τον πολύ καλό Μούχλια και εκεί πήρε αέρα στο σκορ. Καλό σερβίς και σταθερή υποδοχή ήταν το μυστικό της επιτυχίας για τους νεοσμυρνιώτες που και με τον Καϊσλασάλο να μπαίνει δυνατά έκαναν τη διαφορά στην επίθεση. Προηγήθηκαν 19-15 και με σερί 4-0 και επίθεση του Καϊσλασάλο έκλεισαν το σετ 25-19 για το 2-0.

Ο Μίλωνας προηγήθηκε 15-12 και στο 3ο σετ δείχνοντας κυρίαρχος στο ματς. Ο ΟΦΗ αντέδρασε με με σερί 4-0 από τον Βιέζορεκ και τον Ντεουίς ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 19-17 και προς στιγμήν έβαλε νέα δεδομένα στο ματς. Οι κρητικοί κράτησαν το προβάδισμα με με δύο μπλοκ από Βαϊόπουλο, Τσέλιο πάνω στον Χανδρινό έκλεισαν το σετ 25-20 μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου μέχρι το 7-7 έγινε μεγάλη μάχη. Ο ΟΦΗ μάλιστα προηγήθηκε 10-7 μετά από σερί 4-0 που προήλθε από το πολύ καλό σερβίς του Τσέλιου που απέφερε και έναν άσσο. Στη συνέχεια το λόγο είχε ο Βάργκας ο οποίος με προσωπικούς πόντους ανέβασε το σκορ στο 15-12 και όλα έδειχναν πως ο ΟΦΗ θα οδηγήσει στο τάι μπρέικ. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα μίλησαν τελευταίοι. Ο Καϊσλασάλο με επίθεση μείωσε 17-15 και με συνολικό σερί 4-0 ο Μίλωνας πέρασε και μπροστά 18-17. Ακολούθησαν δυνατές μάχες στο φιλέ στο πιο ωραίο όμορφο κομμάτι του παιχνιδιού και τελικά ο Μίλωνας με επιθέσεις του Λάππα και του Καϊσλασάλο προηγήθηκε 24-22. Ο Βιέζορεκ μείωσε 24-23 για τον ΟΦΗ και ο αλάνθαστος Καϊσλασάλο έκλεισε το ματς με 25-23 και 3-1 σετ που έφερε το Μίλωνα στην 5η θέση.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τραχαλάκη, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 23-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 21-19, 25-20

4ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 1 άσσος, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 7 μπλοκ, 61 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 19-25, 25-20, 23-25) σε 104΄.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεουίς 11π. (11/33επ.),  Αρπάγιου 1 (1 μπλοκ), Βιέζορεκ 12 (11/38επ., 1 μπλοκ, 71%υπ., 29%αρ.), Βαϊόπουλος 9 (6/12επ., 3 μπλοκ), Τσέλιος 10 (6/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Βάργκας 19 (17/29επ., 2 μπλοκ, 56%., 33%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 61%υπ., 39%αρ.), Τζουγκαράκης, Σαλταφερίδης, Κάλας, Στεφανίδης

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 23π. (21/39επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 52%αρ.), Μπράιαν 8 (7/11επ., 1 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Σπυριούνης, Καϊσλασάλο 25 (24/48επ.), Ματσιέι 5 (1/8επ., 4 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 75%υπ., 62%αρ.), Μούχλιας 7 (7/19επ., 62%υπ. 38%αρ.), Λάππας 1 (1/1επ., Τσαρκάτογλου, Βελούδης (λ. - 75%υπ., 62%αρ.).

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: "Εκτός απο το πρώτο σετ που μόνο απΌ το σέρβις κάναμε μια διαφορά και τη χάσαμε, για δύο σετ, ήμασταν πολύ κακοί στην ανάπτυξη. Δεν παίξαμε καθόλου πρώτο χρόνο, με αποτέλεσμα να έχουμε συνέχεια διπλό μπλοκ απέναντι μας. Στο τρίτο σετ παίξαμε πιο γρήγορα και το πήραμε εύκολα. Στο τέταρτο σετ, ήταν κάποια κομβικά σημεία που έπαιξε καλύτερα μπλοκ άμυνα ο Μίλων και κέρδισε τον αγώνα. Χαλάσαμε την εικόνα που είχαμε τον τελευταίο καιρό. Μόνο στο τρίτο σετ παίξαμε σε καλό επίπεδο και στις αρχές του πρώτου σετ. Σίγουρα ήταν παιχνίδι με μεγαλύτερο κίνητρο για το Μίλωνα, αλλά εμείς έχουμε στόχο να βελτιωνόμαστε σε κάθε ματς και αυτο το παιχνίδι μας πηγαίνει πίσω. Δε μας στοιχίζει βαθμολογικά. Έχουμε ένα κρίσιμο παιχνίδι με τη Σκύδρα την Τετάρτη για το κύπελλο, που πρέπει να παίξουμε πολύ καλά για να κερδίσουμε. Η Σκύδρα έχει ίσως και μεγαλύτερο μπάτζετ απο εμάς. Εχει παίκτες επιπέδου Α1 και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να κερδίσουμε. Είναι πολύ σημαντικό να περάσουμε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου. Αν περάσουμε μπορεί με μια καλή κλήρωση να κάνουμε μια επιτυχία. Τα πιο σοβαρά για μας είναι τα πλέι-άουτ με τη Βέροια. Πρέπει να κάνουμε 4 νίκες. Βλέπουμε όμως και το Κύπελλο, παίζουμε με ένα άξιο αντίπαλο και θέλουμε να κερδίσουμε και να προχωρήσουμε".

Ο Βαγγέλης Βαϊόπουλος του ΟΦΗ: "Συγχαρητήρια στο Μίλωνα για τη νίκη του και που θα συνεχίσει στα πλέι οφ. Σήμερα δεν παίξαμε αυτό που ξέραμε και μπορούσαμε. Θέλουμε να συγκεντρωθούμε στο ματς με τον Αριστοτέλη Σκύδρας. Στόχος μας είναι να περάσουμε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Μετά θα δούμε τους αγώνες με τον Φίλιππο για τα πλέι άουτ. Είμαι σίγουρος πως δεν θα είναι ο ΟΦΗ αυτός που θα φύγει από την Volley League. Θα είμαστε εδώ και του χρόνου".

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: "Είμαι πολύ ευχαριστημένοι από τη νίκη αλλά κυρίως από την 5η θέση που κατακτήσαμε στο πρωτάθλημα. Είναι πάνω και από τον στόχο μας να μπούμε στα πλέι οφ. Δύο χρόνια στο Μίλωνα έχουμε καταφέρει να αναπτύξουμε μία ομάδα που παίζει καλό βόλεϊ, αναδεικνύει αθλητές και είναι ανταγωνιστική. Εμείς χτίζουμε και ο Μίλων θα είναι ισχυρός και του χρόνου. Νικήσαμε μία καλή ομάδα. Είναι το επιστέγασμα της καλής σεζόν. Ο Μίλωνας για 3η συνεχόμενη χρονιά θα είναι στη Volley League και αυτό το καταφέρνει για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία του. Για μας θα είναι κάτι σαν γιορτή η συμμετοχή μας στη Β΄φάση του πρωταθλήματος απέναντι στις πιο δυνατές ομάδες, θα είναι ένα πρελούδιο για την επόμενη σεζόν".

Ο ακραίος του Μίλωνα Σπύρος Χανδρινός είπε: "Είχαμε σκαμπανεβάσματα αλλά αποδείξαμε πως θέλαμε τη νίκη και την πήραμε δίκαια. Από την αρχή ο στόχος μας ήταν να μπούμε στα πλέι οφ. Τα καταφέραμε και μάλιστα ως 5η ομάδα που είναι επιτυχία. Από εδώ και πέρα θα το απολαύσουμε στα πλέι οφ με αγώνες απέναντι σε δύσκολους αντιπάλους".