Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μάχη αλλά κέρδισε τον πόλεμο
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία VOLLEYLEAGUE
Μέσα σε τρεις σεζόν ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ την κατάκτηση δύο τίτλων αλλά αυτή τη φορά το πανηγύρισε παρουσία των οπαδών. Πολυτιμότερος αθλητής του πρωταθλήματος ψηφίστηκε από τους προπονητές της κατηγορίας ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Αξέλ Γιάκομπσεν.
Την απονομή στους πρωταθλητές έκανε ο άλλοτε πρόεδρος του ΤΑΑ Παναθηναϊκός Βλάσης Σταθοκωστόπουλος που προκλήθηκε για την απονομή.
Ο Παναθηναϊκός μετά την δεύτερη ήττα του στη Β΄φάση του πρωταθλήματος συμπλήρωσε 34 βαθμούς. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έπιασε τους 29 βαθμούς και πήρε την 3η θέση στην τελική κατάταξη. Την προσεχή Κυριακή 1 Μαΐου οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι, αυτή τη φορά στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι για τον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Ονόπας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.
Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 25-27
2ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 14-25
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 0-3 (25-27, 18-25, 14-25) ΣΕ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 40% άριστες), Γιάκομπσεν, Μπάσης, Μάρκου 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 56% υπ. - 33% άριστες), Στάλεκαρ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 67% υπ. - 27% άριστες), Συναδινός (λ, 53% υπ. - 0% άριστες), Ρουσόπουλος, Αραμπόπουλος, Ρανγκέλ 3 (3/5 επ.), Ανδρεόπουλος 4 (4/14 επ., 80% υπ. - 10% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 7 (7/16 επ.).
Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 6 (6/13 επ.), Παπαλεξίου 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόστα 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 13% άριστες), Στερν 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ, 46% π. - 15% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης 1 (1/1 επ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 άσσος), Παπαδόπουλος.
Σε λίγο περισσότερα...
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ (1936-2022) | ||
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 1936: Πανελλήνιος Γ.Σ. 1937: Πανελλήνιος Γ.Σ. 1938: Ε.Α.Πατρών 1939: Πανελλήνιος Γ.Σ. 1940: Πανελλήνιος Γ.Σ. 1944: Πανελλήνιος Γ.Σ. 1961: Πανελλήνιος Γ.Σ. 1962: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 1963: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1964: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 1965: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1966: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1967: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1968: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. |
ΕΘΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 1969: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1970: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1971: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1972: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1973: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1974: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1975: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1976: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1977: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1978: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1979: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1980: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1981: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1982: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1983: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1984: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1985: Παναθηναϊκός A.O. 1986: Παναθηναϊκός A.O. 1987: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1988: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1989: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1990: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1991: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1992: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1993: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1994: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1995: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1996: Παναθηναϊκός Α.Ο. 1997: Άρης Α.Σ. 1998: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1999: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2000: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2001: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2002: Ηρακλής Γ.Σ. 2003: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2004: Παναθηναϊκός Α.Ο. 2005: Ηρακλής Γ.Σ. 2006: Παναθηναϊκός Α.Ο. 2007: Ηρακλής Γ.Σ. 2008: Ηρακλής Γ.Σ. 2009: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2010: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2011: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2012: Ηρακλής Γ.Σ. 2013: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2014: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2015: Π.Α.Ο.Κ. 2016: Π.Α.Ο.Κ. 2017: Π.Α.Ο.Κ. 2018: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2019: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2020: Παναθηναϊκός Α.Ο. 2021: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2022: Παναθηναϊκός Α.Ο. |
ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΟΜΑΔΩΝ 30: Ολυμπιακός ΣΦΠ 20: Παναθηναϊκός Α.Ο. 6: Πανελλήνιος Γ.Σ. 5: Ηρακλής ΓΣ. 3: Π.Α.Ο.Κ. 2: Μίλων ΑΟΝΣ 1: Άρης Α.Σ. 1: Ε.Α.Πατρών
|
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β΄ΦΑΣΗΣ - ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2021-22 | ||||||
Πρωταθλητής 2021-22: Παναθηναϊκός Α.Ο. | ||||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΒΑΘΜΟΙ Β΄ΦΑΣΗΣ | ΑΓ. | ΣΕΤ | Ν | Η |
1. | Παναθηναϊκός Α.Ο. | 34 |
10 | 24-10 | 8 | 2 |
2. | Oλυμπιακός Σ.Φ.Π. | 31 | 10 | 25-11 | 8 | 2 |
3. | Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ | 29 | 10 | 24-9 | 7 | 3 |
4. | Π.Α.Ο.Κ. | 28 | 10 | 18-18 | 5 | 5 |
5. | Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων | 5 | 10 | 10-27 | 1 | 9 |
6. | Α.Ο.Π.Κηφισιάς | 2 | 10 | 3-29 | 1 | 9 |
7. | Ο.Φ.Η. | Πλέι άουτ | ||||
8. | Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας | Πλέι άουτ |
ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ
Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22. Να σημειωθεί πως στην ισοβαθμία μετρούν οι βαθμοί, τα σετ και οι πόντοι των ομάδων που ισοβαθμούν στα μεταξύ τους παιχνίδια στη Β΄φάση του πρωταθλήματος. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22 |
||||
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου | 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου |
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου |
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου |
5η αγωνιστική - 25-28 Μαρτίου |
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 | 6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 | 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 | 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 | 25/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 |
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 | 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 | 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 | 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 | 26/3: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 |
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1 |
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 | 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 | 21/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 | 28/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 |
6η αγωνιστική - 8 Απριλίου |
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου |
8η αγωνιστική - 17 Απριλίου |
9η αγωνιστική - 21 Απριλίου |
10η αγωνιστική - 28 Απριλίου |
8/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 | 13/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 | 17/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (23-25, 16-25, 16-25) | 21/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 | 27/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 |
8/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 | 13/4: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 | 17/4: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 | 21/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 | 27/4: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 |
8/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 | 13/4: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 | 17/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 | 21/4: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 | 27/4: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 |
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 2021-22
Α΄ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου 2021
Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (21-25, 24-26, 15-25)
Κυριακή 1 Μαΐου 2022
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά Μαρούσι, 15:00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
Β΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Παρασκευή 29 Απριλίου 2022
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 18:00: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
Πέμπτη 5 Μαΐου 2022
Γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας 19:15 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο.
πηγή: volleyleague.gr
Σχετικά Άρθρα
- Ο Ολυμπιακός απάντησε στο Μίλωνα με πρόκριση στους τελικούς
- Ο Πανερυθραϊκός κέρδισε τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στους τελικούς του Πανελληνίου Κ21
- Κατέθεσε ψυχή ο Φοίνικας και έμεινε στη Volleyleague
- Ο Πήγασος κέρδισε τον Άθλο και ελπίζει στην 5η θέση
- Πήγασος Πολίχνης - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας (πλέι οφ 5-7, 3η αγωνιστική, 24/3, 18:00, Live Streaming ESAP T.V. You Tube)