Π.Α.Ο.Κ.: Κατέκτησε το «Memorial Velikana»

Το τουρνουά «Memorial Velikana» κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της διοργανώτριας, OK Vojvodina, με 3-0 σετ, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βουλκίδη, Walsh, Ράπτη, Van Den Dries, Costa, Jorna και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος με «όπλο» του την υποδοχή (71%) και την καλή επιθετική λειτουργία (61%) πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 7-8, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και τα μέσα, 13-16. Στους τελευταίους πόντους, οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 19-21, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε τον χαρακτήρα του, κερδίζοντας το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, παρότι ο ΠΑΟΚ είχε τρομερά ποσοστά στην υποδοχή του, κινήθηκε χαμηλά στην επίθεση. Αυτός ήταν και ο λόγος ο οποίος οι γηπεδούχοι είχαν μία μικρή διαφορά από την αρχή, 8-6, την οποία συνέχισαν να διατηρούν, 21-20. Στο κρίσιμο σημείο, ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και με 23-25 κατέκτησε και το δεύτερο σετ, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» έχοντας την ψυχολογία μετά το 0-2 στα σετ, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με 86% στην υποδοχή και 84% στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την OK Vojvodina να πάρει κάτι από το σετ, κερδίζοντας το με 18-25, 0-3.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο «Memorial Velikana» με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, κατακτώντας τον τίτλο του τουρνουά.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 23-25

3ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 18-25

Για το νικηφόρο φιλικό κόντρα στην OK Vojvodina με 0-3, μίλησε ο προπονητής της ομάδας Βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ, Yoshko Milenkoski, μέσω του acpaok.gr.

«Νομίζω πως σήμερα παίξαμε το καλύτερο παιχνίδι στο τουρνουά, είναι σημαντική αυτή η νίκη γιατί έκρινε την πρώτη θέση. Αγωνιστήκαμε κόντρα στην πρωταθλήτρια Σερβίας, η οποία συμμετέχει και στο Champions League και αυτό κάνει ακόμη μεγαλύτερη αυτή την επιτυχία. Το σημαντικότερο είναι πως είμαστε σε καλή κατάσταση πριν την έναρξη των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων και του πρώτου μας αγώνα που είναι σε δέκα μέρες».

Aπό το Γραφείο Τύπου του Τ.Α.Α. Π.Α.Ο.Κ.