Την πρώτη του νίκη στη volleyleague πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης

Την πρώτη του νίκη στη Volley League και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει ο Πήγασος Πολίχνης στο ντέρμπι με τον Άθλο Ορεστιάδας που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Ο Πήγασος δείχνοντας πολύ καλό φορμάρισμα και υπεροχή στην επίθεση και στο σερβίς επικράτησε με 3-0 σετ έχοντας κορυφαίους τους Αργύρη Μαυροβουνιώτη, Απόστολο Αρμενάκη που σημείωσαν 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με το τρίποντο ο Πήγασος ανέβηκε στους 3 βαθμούς ενώ ο Άθλος έχει 2 βαθμούς αλλά είναι πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη. Καθοριστικό ήταν πάντως το 2ο σετ όπου ο Πήγασος με καλή εμφάνιση στο πρώτο μισό του σετ προηγήθηκε ακόμα και με 20-15 με τα σερβίς του Αρμενάκη.

Σταδιακά ο Άθλος με την επίθεση του Κάιο και τον άσσο του Γκλαντσόουν ισοφάρισε. Ο Αλγκούλ με μπλοκ στον Μπαρέτο έδωσε προβάδισμα στον Άθλο 25-24 αλλά ο Άθλος έκανε ρεσιτάλ λαθών. Ο Γκλαντστόουν έχασε το σερβίς (25-25), ο Γκένοφ έκανε λάθος (26-25) και το φινάλε ήρθε από το μπλοκ του Αρμενάκη στον Ριζόπουλο για το 27-25 και το 2-0 σετ. Από εκεί και πέρα ο Άθλος κατέρρευσε, ο Πήγασος με καλύτερη ψυχολογία, σερβίς και υποδοχή κυριάρχησε πλήρως και πήρε δίκαια τη νίκη.

Νωρίτερα στο 1ο σετ μετά το 8-8 ο Πήγασος με δύο πόντους του Μήλη και μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Κάιο μπήκε στη θέση του οδηγού με 12-9. Από το 18-15 ο Γκένοφ με δύο πόντους μείωσε 18-17 αλλά το λάθος του Κάιο, η επίθεση του Μήλη και ο άσσος του Μπαρέτο άνοιξαν τη διαφορά στο +4 (21-17). Ο Γκένοφ με 2 πόντους μείωσε 21-19 , αλλά ο Πήγασος κράτησε τη διαφορά και ο Μαυροβουνιώτης τελείωσε το σετ 25-22 για το 1-0.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 27-25

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-17

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 27-25, 25-17) σε 95'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 1 (1/2 επ.), Πένα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 73% υπ. - 47% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (6/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. - 62% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 11 (9/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Αλγκούλ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Γκένοφ 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 75% υπ. - 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Μποζίδης.

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε: « Θεωρώ πως δεν ευνοηθήκαμε στην αρχή του προγράμματος και την πίεση που δεχθηκαμε από τους ισχυρούς αντιπάλους. Η ομάδα έχει δείξει μια καλή αγωνιστική εικόνα, ήξερα ότι ήταν θέμα χρόνου να κάνουμε την πρώτη μας νίκη. Περιμέναμε έναν Άθλο ο οποίος έκανε μια σπουδαία εμφάνιση στην έδρα του απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά πραγματικά όλα τα παιδιά, όλο το τιμ προσπάθησαν όλη την εβδομάδα, χαρτογραφήσαμε τον αντίπαλο εξαιρετικά και σήμερα μας βγήκε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι και ετσι πήραμε αυτή τη σημαντική νίκη. Θεωρώ ότι είναι συνδυασμός, να το πούμε ως μια αγωνιστική ανάκαμψη. Έρχεται μια δύσκολη συνέχεια, μεγάλη πορεία σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα όμως είμαστε εδώ να το παλέψουμε».

Ο διαγώνιος του Πήγασου Πολίχνης Νίκος Μίλης είπε: « Ο στόχος μας σίγουρα επιτευχθεί, παίξαμε με την Ορεστιάδα η οποία ερχόταν με ψυχολογία μετά τον πόντο που πήρε από τον Ολυμπιακό. Γνωρίζαμε ότι δεν θα ήταν εύκολο παιχνίδι, φάνηκε κιόλας απ’ ότι δεν τους αφήσαμε να πάρουν το προβάδισμα. Διαβάσαμε πάρα πολύ καλά, κάναμε όλη την εβδομάδα σκληρή προπόνηση για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε την Ορεστιάδα και πιστεύω ότι τα καταφέραμε και φέραμε το τρίποντο στην ομάδα, το πρώτο στην α1 και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι για αυτό».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Πήγασο, έπαιξε με σωστό πλάνο και κέρδισε δίκαια. Εμείς από αυτό το ματς δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε σετ, η εμφάνισή μας ήταν κάκιστη, το μυαλό των αθλητών μας ήταν ακόμη στο ματς με τον Ολυμπιακό, ενώ δεν μπορούσαμε σε καμία φάση να μπούμε στο ρυθμό του αγώνα. Δε είμασταν καθόλου ανταγωνιστικοί, ακόμη και το β’ σετ ήταν με λάθη του Πήγασου και όχι με δικό μας καλό βόλεϊ. Σήμερα εμφανιστήκανε όλα τα προβλήματα που είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι υπάρχουνε και όλη την επόμενη εβδομάδα έχουμε πάρα πολύ δουλειά. Αρχικά πρέπει να λύσουμε τα θέματα που προκύψανε αγωνιστικά, τα τεχνικά και τα τακτικά. Σήμερα δεν είμασταν εδώ, είμασταν σε άλλο γήπεδο…»

O ακραίος του Άθλου Ορεστιάδας Βασίλης Μποζίδης δήλωσε:  «Η ομάδα μας προσπάθησε για το καλύτερο και αρχικά ήταν ισάξιος αντίπαλος. Στη συνέχεια «χάλασαν» αρκετά πράγματα στο παιχνίδι μας, ο Πήγασος έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ, ήταν ανώτερος από εμάς και πήρε δίκαια τη νίκη».