Περίπατος του Εθνικού την πρώτη αγωνιστική

Εύκολο βράδυ είχε ο Εθνικός Πειραιά απέναντι στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας την 1η αγωνιστική του Α Ομίλου, 2ου υποομίλου της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα που έκανε επίσημα το ντεμπούτο του σαν προπονητής συνάντησε αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ από τον Ιωνικό που επιθετικά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα ενώ ο Εθνικός είχε άψογη υποδοχή (χαρακτηριστικά ο Αδαμόπουλος έφτασε το 91% με 48% άριστες).

Ο Εθνικός μετέτρεψε σε περίπατο το πρώτο σετ καθώς από το 8-2, με ένα σερί 8-1 ξέφυγε και πήρε εύκολα 25-13 το σετ. Στο δεύτερο σετ ο Ιωνικός βελτιώθηκε στην επίθεση και πίεσε στο σερβίς με αποτέλεσμα να προηγηθεί 5-8 στο α τεχνικό. Ο Εθνικός ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά 16-14 στο β τεχνικό τάιμ άουτ για να κρατήσει προβάδισμα ως το τέλος και να προηγηθεί 2-0 σετ.  Πολύ εύκολο ήταν και το τρίτο σετ για τον Εθνικό που μετά το 16-10 με ένα σερί 6-1 ξέφυγε ακόμα περισσότερο  και πήρε το σετ 25-13

Η διακύμανση των σετ:

Α ΣΕΤ: 8-2, 16-3, 21-7, 25-13

Β ΣΕΤ: 5-8, 16-14, 21-18, 25-23

Γ ΣΕΤ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-13

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Σαμπάνης με 18 πόντους, ακολούθησε ο Μαντέκας με 10 και ο Μανιάτης με 10 για τον Ιωνικό.

Εθνικός (Ψάρρας): Μαντέκας 10 (1 μπλοκ) 75%-75%υπ., Τουρνάκης 6 (3 μπλοκ), Καρακίτσος 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8-30%-10% υπ., Μπάσης 6 (1 μπλοκ), Σαμπάνης 18 (2 άσοι), Αδαμόπουλος (λ) 91%-48% / Δημητούλης, Σιώπης, Δεληπρίμης 3 (1 άσος) 50% - 50% υπ.

Ιωνικός (Ηλιόπουλος): Κατσακούλας 4π  (1 άσος, 1 μπλοκ) - 52% - 26% υπ, Λέπουρας 2 (2 άσοι), Παπαστέλιος 4 (1 άσος), Κοτζαμπάσης 4π. (1 άσος) - 50%-25% υπ., Μανιάτης 10 π.,  Τζωρτζωνάς 4 (1 μπλοκ), Γαβαλάς (λ) 38%-15% υπ./ Μιχαλόπουλος, Σακελαρίδης (λ), Πατσιαλής 1 μπλοκ, Οικονόμου, Μανίτσας, Τοπαλίδης 80%-60% υπ.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Πρόσκληση της ΕΑΠ «Χρυσή» αρχή ο ΟΦΗ »