Το χάλκινο στην Ελπίδα Αμπελοκήπων

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των Νεανίδων που διεξάγεται στον Τύρναβο καθώς επικράτησε στο μικρό τελικό 3-0 της ΕΑΛ.

Η Ελπίδα πιέστηκε πάρα πολύ από τη ΕΑΛ και κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ όταν  βρέθηκε πίσω στο σκορ 12-17 (7-6, 10-10, 11-14, 12-16, 12-17, 15-17 Καλαντάντζε α χρόνος, Τ/Ο ΕΑΛ, 17-17,). Στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά στο  17-17, να ξεφύγει και πάλι η ΕΑΛ, να ισοφαρίσει εκ νέου η Ελπίδα στο 21-21 και να γυρίσει οριστικά το σετ  17-18, Δούρου 17-19, 18-20 λάθος Ελπίδα, άουτ επίθεση Ελπίδα 18-21, α χρόνος Καλαντάτζε 19-21, ωραίες άμυνες από Ελπίδα, Καλαντάντζε 20-21, Τ/Ο ΕΑΛ,  21-21, 22-21, 25-24 με επίθεση άουτ της ΕΑΛ  26-24.

Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα είχε την ψυχολογία με το μέρος της και περισσότερη ψυχραιμία, πέρασε γρήγορα μπροστά 11-7 ( 11-7, 11-8 Σταυροθεοδώρου, 14-10, 17-12 Δούρου, 17-12) η ΕΑΛ κατάφερε να πλησιάσει 19-17 για να πάρει τάιμ άουτ η Ελπίδα, η ΕΑΛ έκανε τελικά το 19-19 με τη Σταυροθεοδώρου, ακολούθησε παιχνίδι για γερά νεύρα, η ΕΑΛ ισοφάρισε ξανά 20-20 μετά από κακό σερβίς Παπάζογλου, αλλά η Ελπίδα με ψυχραιμία πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 5-0 πήρε το σετ (21-20, 22-20 επίθεση από τη Ελπίδα, λάθος Σταυροθεοδώρου 23-20, 24-20, 25-20 μπλοκ).

Το τρίτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η κακή ψυχολογία και η υπερπροσπάθεια της ΕΑΛ στα δύο πρώτα σετ την λύγισαν κι έτσι η Ελπίδα έκανε εύκολα το 3-0 (9-2 κακή υποδοχή Τσουκαλά, μπλοκ 10-2, 17-5, 17-6 Δούρου, 22-7, 23-7,  25-7)

Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-7

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Νώτη, Παπάζογλου, Καλαντάτζε, Κουτούλα, Σουπιώνη –λ / Δροσοπούλου, Πανταζή, Δάκου, Αμπεριάδου, Καρακατσιάνη,
ΕΑΛ (Πνάκας): Σταυροθεωδόρου, Παπακώστα, Δούρου, Τάση, Γεροκώστα, Κοντονάσιου, Τσουκαλά –λ / Γεωργάκα, Ζιάγγα, Στατίρη, Γίτση

Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Καταφέραμε να ξεπεράσουμε την απογοήτευση του χαμένου ημιτελικού. Μπήκανε πιο φρέκοι, πιο ανανεωμένοι και με περισσότερη πίστη και πήραμε τη νίκη σχετικά εύκολα. Η 3η θέση είναι επιτυχία για τα κορίτσια με την έννοια ότι δεν είχαμε πολλές προπονήσεις, αλλά πήραμε τον τίτλο στην Θεσσαλονίκη που ήταν κάτι πολύ δύσκολο κι εδώ στο Final 4 χάσαμε στις λεπτομέρειες τον ημιτελικό».

Πέτρος Πνάκας: «Ο αγώνας κύλησε όπως και ο ημιτελικός με την Κηφισιά, αφού χάσαμε δύο σετ στις λεπτομέρειες και μετά δεν είχαμε δυνάμεις για να συνεχίσουμε. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ομάδα μου καθώς οι περισσότερες αθλήτριες μας είναι Κορασίδες, οι οποίες πήραν πολλές εμπειρίες και στο μέλλον θα είμαστε ακόμη καλύτεροι»