Ασημένιο μετάλλιο για Κανέλλο, Ιωαννίδη και χάλκινο για Κόλα, Σιδέρη στο Βαλκανικό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ BEACHVOLLEY
Με δύο μετάλλια στις αποσκευές τους επιστρέφουν οι ανδρικές μας ομάδες μπιτς βόλεϊ που συμμετείχαν στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακή 12/5 στο Μπαλικεσίρ της Τουρκίας.
Ο Ιάσων Κανέλλος με τον Παναγιώτη Ιωαννίδη έφτασαν μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης αλλά εκεί γνώρισαν την ήττα από τους Τούρκους Γιουσούφ, Μπατουχάν με 2-0 (21-17, 21-15) σετ, ομάδα που είχαν καταφέρει να νικήσουν στο τάι μπρέικ στον 3ο γύρο. Η Εθνική μας ομάδα επιστρέφει στην Ελλάδα και αμέσως θα αναχωρήσει για το Βίλνιους της Λιθουανίας, εκεί όπου θα ενσωματωθεί με τους Σταύρο Ντάλλα, Δημήτρη Χατζηνικολάου και τον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Ποθητάκη για να λάβουν μέρος στην Β' φάση του Προολυμπιακού τουρνουά (17-19 Μαΐου).
![](https://fortune.suntech.gr/sfw_clients/FortuneData174/Email/31213/kanellos-ioannidis.jpg)
Σπουδαίο τουρνουά έκαναν και ο Αντιόλ Κόλα με τον Βαγγέλη Σιδέρη που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, καθώς στον μικρό τελικό επιβλήθηκαν των Ρουμάνων Γκριγκόρε, Πόπα με 2-0 (21-18, 21-12) σετ.
![](https://fortune.suntech.gr/sfw_clients/FortuneData174/Email/31213/kola-sideris.jpg)
Ο Ιάκωβος Καφούρος και ο Χρήστος Τσιγαρίδας στο πρώτο τους φετινό επίσημο διεθνές τουρνουά κατέλαβαν την 7η θέση.
Σχετικά Άρθρα
-
Πέμπτοι στο παγκόσμιο τουρνουά της Βουλγαρίας Κανέλλος και Ιωαννίδης
-
Επιστρέφουν στην Ελλάδα Ντάλλας και Χατζηνικολάου με την 13η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά της Κρακοβίας
-
Ένατη θέση στην Ελβετία για Ντάλλα, Χατζηνικολάου - επόμενος σταθμός η Πολωνία
-
Ντάλλας και Χατζηνικολάου στο κυρίως ταμπλό του παγκόσμιου τουρνουά στην Μπατιπάλια
-
Πέμπτη θέση για την Ελλάδα στο προολυμπιακό ανδρών στην Λιθουανία με αποκλεισμό στο χρυσό σετ από την Ουγγαρία