Ο Ολυμπιακός κέρδισε το ντέρμπι τη μέρα μνήμης

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής του ντέρμπι των αιωνίων παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο στην αυλαία της αγωνιστικής.

Το ντέρμπι των αιωνίων ξεκίνησε σε συγκινητική ατμόσφαιρα, αφού στο γήπεδο είχαν αναρτηθεί πανό με τα θύματα της τραγωδίας του 1981 και οι αθλήτριες των δύο ομάδων άφησαν από ένα λουλούδι στη μνήμη τους.
Μόνο στο πρώτο σετ απειλήθηκε ο Ολυμπιακός αφού πήγε σε παράταση και έληξε με 26-28 υπέρ του Παναθηναϊκού. Στα επόμενα σετ ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά αλλαγμένος, με τη Ζακχαίου να κάνει ένα καταπληκτικό παιχνίδι με συνεχόμενα μπλοκ και αρκετούς πόντους, τις Χίππε, Ζιβογίνοβιτς και Χουντ να πετυχαίνουν συνολικά 56 πόντους, δεν έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με την Διώτη διαγώνιο αντί της Οικονομίδου, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός έκλεισε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 6-6. Προηγήθηκε για λίγο μέχρι το 9-6, αλλά και πάλι πέρασε μπροστά ο Παναθηναϊκός μέχρι την επόμενη ισοφάριση στο 17-17. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια ισόπαλες μέχρι το 24-24, αφού ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Στο 24-25 ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή πήρε το 26-25, αλλά απάντησε αμέσως ο Παναθηναϊκός και ισοφάρισε. Η Πότοκαρ κάνει το 26-27, ενώ μπαίνει στο παιχνίδι η Γιώτα. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό σερβίς της Διώτη, κάνει το 26-28 και παίρνει το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει το πάνω χέρι αφού βρισκόταν συνέχεια με 2 και 3 πόντους μπροστά μέχρι το 5-5, αλλά ένα κακό σερβίς της Hood ξαναφέρνει μπροστά τον Παναθηναϊκό. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει τον έλεγχο, καθώς προηγείται με 5 πόντους διαφορά μέχρι το 16-11. Ένα μπλοκ από τη Ζακχαίου φέρνει τις δύο ομάδες στους 6 πόντους διαφορά. Μετά από ωραίες και συνεχόμενες φάσεις διαρκείας, καθώς και επαναλαμβανόμενα μπλοκ από τη Ζακχαίου, το σκορ είναι πλέον 20-11. Προσπαθεί να κλείσει τη διαφορά ο Παναθηναϊκός, καθώς είμαστε στο 22-15, αλλά ο Ολυμπιακός είναι ήδη πολύ κοντά στο 1-1. Στο 24-16 και μετά από από επίθεση της Λαμπρούση γίνεται το 25-16 και το 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκινάει με άσσο της Κοσμά, αλλά μετά από μια φάση μεγάλης διάρκειας και λάθος από τον Παναθηναϊκό γίνεται το 1-1. Και σε αυτό το σετ οι δύο ομάδες πηγαίνουν χέρι χέρι με εναλλασσόμενες ισοπαλίες. Ο Ολυμπιακός με ανεβασμένη ψυχολογία έχει πάρει πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν αφήνει πολλά περιθώρια στον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή. Έτσι τελειώνει και αυτό το σετ υπέρ του Ολυμπιακού με 25-18

Το τέταρτο σετ ξεκινάει και αυτό με τις δύο ομάδες να ισοφαρίζουν διαδοχικά μέχρι το 3-3 που ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει προβάδισμα. Το σετ συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να έχει σαφές προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει αρκετες φορές χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ στο 15-11 ο Παναθηναϊκός παίρνει τάιμ άουτ. Το παιχνίδι εξελίσσεται υπέρ του Ολυμπιακού, αφού βρισκόμαστε ήδη στο 20-14 και ο Ολυμπιακός βρίσκεται λίγο πριν την κατάκτηση του παιχνιδιού.
Προς το τέλος ο Παναθηναϊκός προσπαθεί και πάλι να κερδίσει έδαφος αλλά οι αντίδραση του Ολυμπιακού είναι άμεση και το σετ λήγει 25-20 και το παιχνίδι 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β..

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-16, 25-18, 25-20)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/27 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Χουντ 14 (12/24 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 31% άριστες), Λαμπρούση 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/6 επ.), Χίπε 27 (23/48 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 14 (9/15 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 71% υπ. - 52% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Ξανθοπούλου.

ΠΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου, Διώτη 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Κοσμά 15 (11/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 6 (6/27 επ., 29% υπ. - 14% άριστες), Κελεσίδη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 52% υπ. - 52% άριστες), Κωνσταντέλου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Δεν ήταν τόσο εύκολη η νίκη, αλλά σίγουρα ήταν μια καλή νίκη. Δεν παίξαμε τόσο καλά όσο στα προηγούμενα ματς ειδικά στο πρώτο σετ, ξεκινήσαμε με λίγο άγχος και δεν μπορούσα να… αναγνωρίσω την ομάδα μου ειδικά στο σερβίς. Αυτός είναι ο τομέας που βλέπεις το άγχος. Ωστόσο στη συνέχεια χαλαρώσαμε, ξεκινήσαμε να παίζουμε το παιχνίδι μας και φτάσαμε δίκαια στη νίκη. Τώρα δεν έχουμε χρόνο να ξεκουραστούμε και να μιλήσουμε για αυτό το παιχνίδι. Ο αγώνας που ακολουθεί δεν μας το επιτρέπει όπως και το πρόγραμμα που έχουμε τις επόμενες 10 ημέρες. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας υποστήριξε σήμερα, τον περιμένουμε και την Τετάρτη και να αφιερώσω τη νίκη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7».

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Κάναμε πολλά λάθη, κυρίως στο κομμάτι της επίθεσης. Όταν δεν τελειώνεις τις μπάλες τότε δεν μπορείς να νικήσεις. Συνεχίζουμε να πηγαίνουμε βήμα βήμα, στηρίζοντας το ελληνικό στοιχείο για να χτίσουμε ξανά μία ομάδα που θα διεκδικεί τίτλους. Ήταν πολύ ωραία η κίνηση να αφήσουμε λουλούδια για τους αδικοχαμένους φιλάθλους. Ποτέ ξανά νεκροί στα γήπεδα, αντίπαλοι είμαστε μόνο για δύο ώρες».