Ασταμάτητη η ΑΕΚ

Το νικηφόρο σερί της για 18ο παιχνίδι συνέχισε η Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ του Ηλυσιακού και πλέον κοιτάζει το final-4 του Κυπέλλου γυναικών.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει το τρίποντο μετά από 70 λεπτά αγώνα, έχοντας 14 μπλοκ, με τις Καλαντάτζε και Κουλίκοβα να έχουν από 4. Ο Ηλυσιακός πάλεψε το παιχνίδι αλλά υπέπεσε σε 21 λάθη (τα 13 από το σερβίς) που δεν του έδωσαν την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Τα δύο πρώτα σετ κατέληξαν εύκολα στην Α.Ε.Κ. με 25-15 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε και το τρίτο σετ εύκολα, καθώς προηγήθηκε με 8-2 και 16-9, ο Ηλυσιακός κατάφερε να μειώσει σε 21-20. Οι αθλήτριες της Ένωσης κατάφεραν να κρατήσουν όμως το υπέρ τους προβάδισμα για το 25-22 και το τελικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Παυλάκης, Βλάχος, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-15, 25-22) σε 70'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ):
Νίζετιχ 8 (6/20 επ., 69% υπ. - 48% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλντερόν 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Διάλλα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Πένε 9 (9/27 επ., 69% υπ. - 69% άριστες), Ζίγκα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Μπορχανί 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Ράντοβιτς 6 (6/17 επ., 56% υπ. - 24% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 61% υπ. - 33% άριστες), Μπρουκς 4 (4/9 επ., 50% υπ. - 30% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.):
«Κάναμε την δουλειά που έπρεπε και πήραμε την νίκη. Τώρα ήρθε η ώρα να συγκεντρωθούμε για το final-4 του κυπέλλου. Ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας που ήρθε και σήμερα να μας στηρίξει».

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού): «Παίξαμε σήμερα μια ΑΕΚ που ήταν πολύ συγκεντρωμένη και αποφασισμένη, έχοντας στο μυαλό της και το Final 4 του Κυπέλλου. Ειδικά στα δύο πρώτα σετ έπαιξε πολύ καλά, κι εμείς παρόλο που είχαμε καλή υποδοχή δεν είχαμε ανάλογη παρουσία στην επίθεση κι έτσι μπορέσαμε να κοντράρουμε κάπως μόνο στο τρίτο σετ».