Σημαντικό τρίποντο του ΠΑΟΚ απέναντι στον ΑΟ Θήρας

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας και διατήρησε τη διαφορά του από τους διώκτες του μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Σ' ένα ματς όπου ο ΑΟΘ έπαιξε χωρίς την Μερκάδο (και με τη Μπόζιτς να μπαίνει ως αλλαγή σε όλα τα  σετ), κι ο ΠΑΟΚ χωρίς την Κάφρεϊ, οι ασπρόμαυρες προηγήθηκαν με 1-2 σετ, αλλά η Σαντορίνη κατάφερε να φτάσει στο 18-14 στο δ' σετ. Εκεί όμως κόλλησε επιθετικά, ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 6-0 για το 18-20 και παρόλο που ο ο ΑΟΘ ισοφάρισε ξανά 20-20 με νέο επιμέρους σκορ 1-5 πήρε το σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Τρίκκα Ν..

1ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 6-8, 7-16, 11-21, 14-25
4ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-23, 14-25, 21-25) σε 108'.

*Οι πόντοι ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Τσοχατζή 2 (2/5 επ.), Λάνγκεγκερ 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-29% άριστες), Ζιώγα 17 (16/46 επ., 1 άσσος), Κέτσμαν 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ.-33% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (5/18 επ.) / Καραμπάση (λ., 63% υπ.-48% άριστες), Μπελιά (λ), Μπόζιτς 1 (1/2 επ.), Φάκη 2 (2/7 επ., 22% υπ.-22% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 18 (16/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου (0/6 επ.), Βεργίδου 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 13 (11/33 επ., 2 μπλοκ, 12% υπ.-12% άριστες), Μπλάνκο 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 59% υπ.-41% άριστες), Ηλιοπούλου, Μερτέκη 16 (15/29 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-25% άριστες), Τερζόγλου, Λιάγκη.

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Θήρας): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Είχαμε πει πριν το παιχνίδι ότι, μετά την 5η θέση, πρώτος στόχος μας είναι να προετοιμαστούμε για τα πλέι οφ. Στο σημερινό ματς έδωσα ευκαιρίες σε αθλήτριες, που δεν είχαν παίξει πολύ κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Νομίζω πως έπαιξαν καλά και είμαι ικανοποιημένος γιατί έκαναν όσα είπαμε πριν τον αγώνα».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Στο τέλος της σημερινής ημέρας είμαι χαρούμενος καθώς πήραμε τους τρεις βαθμούς. Είμαστε πρώτοι στη βαθμολογία από τον Σεπτέμβριο, έξι μήνες στην πρώτη θέση. Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, στο οποίο θα δούμε τι θα συμβεί. Πήραμε σήμερα τους τρεις βαθμούς, ο ΠΑΟΚ είναι πρώτος, και αυτό είναι το σημαντικό».