Έσπασε το αήττητο σερί της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός

Με τρίποντο έφυγε ο Ολυμπιακός από το κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού καθώς επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ σε ένα πολύ όμορφο αγώνα με αρκετές συγκινήσεις.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να κατακτήσει τον αγώνα αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή της σε κάποια σημεία του αγώνα της στέρισαν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός με κορυφαία την Κούμπουρα, πίεση στο σερβίς και καλή υποδοχή πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα κάνοντας το 4-10 αλλά η ΑΕΚ οργανώθηκε καλύτερα και πλησίασε 8-11 με τον Ολυμπιακό να παίρνει τάιμ άουτ, Η Ένωση συνέχισε να απειλεί τον Ολυμπιακό και τελικά ισοφάρισε 12-12 και πέρασε μπροστά 14-13. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ με πραγματικές μάχες. Η Νικόλοβα ισοφάρισε ξανά για την ΑΕΚ στο 22-22 αλλά ακολούθησε σερβίς άουτ δικό της για το 22-23, ο Ολυμπιακός πήρε ακόμα ένα πόντο για να πάρει τάιμ άουτ η ΑΕΚ στο  22-24 αλλά με επίθεση της Νίζετιχ έκλεισε το σετ για τον Ολυμπιακό 22-25.

Με κορυφαία την Στράντζαλη στο επόμενο σετ η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά 9-7 αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό σε τάιμ άουτ. Με καλό μπλοκ και την Στράντζαλη να συνεχίζει την καλή της εμφάνιση η ΑΕΚ έμεινε μπροστά ως το 14-12. Ο Ολυμπιακός εδώ πέρασε στην αντεπίθεση και ισοφάρισε 14-14, πέρασε μπροστά 14-15, η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ, ακολούθησαν γρήγορες φάσεις αλλά και λάθη για τις δύο ομάδες που άρχισαν να πηγαίνουν στον πόντο. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 20-19, ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ άουτ και η ΑΕΚ στο 22-23, ακολούθησε άουτ σερβίς για τις «Ερυθρόλευκες», η Νικόλοβα έφερε μπροστά την ΑΕΚ 24-23 και το σετ τελείωσε 25-23 υπέρ της ΑΕΚ που ισοφάρισε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένα με την ΑΕΚ να αντιδρά ως το 8-8. Στη συνέχεια με καλές επιθέσεις και την ΑΕΚ να κάνει λάθη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 15-9. Το σκορ συνέχισε να διευρύνεται υπέρ του Ολυμπιακού και η ΑΕΚ με Στράντζαλη και Κωνσταντινίδου προσπαθούσε να κλείσει τη διαφορά που έφτασε 13-20. Η Στράντζαλη μείωσε κι άλλο 14-20, η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός έκανε λάθος σερβίς στο 15-22, η Πάσκοβα μείωσε κι άλλο 16-22 αλλά με ένα 2-3 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην υποδοχή της ΑΕΚ, ο προπονητής της ΑΕΚ έβαλε μέσα την Ξανθοπούλου και την Ξηντάρα αλλάζοντας δραματικά το παιχνίδι της ομάδας του που είχε βρεθεί να χάνει 7-15. Η ΑΕΚ άρχισε να απειλεί τον Ολυμπιακό που έκανε επιθέσεις κυρίως με την Κούμπουρα, μια κακή πάσα της Καράρο στην Κούμπουρα που έκανε άτσαλη επίθεση στοίχισε ακόμα ένα πόντο στον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ έφτασε στο 14-16. Ο Μιτσέλι πήρε τάιμ άουτ, ακολούθησε άσος της Καλαντάντζε, διπλή του Ολυμπιακού για το 16-17, η Καλντερόν έκανε το  17-18, η Καλαντάντζε πήρε πόντο με μπλοκ άουτ και ακόμα ένα μπλοκ της ΑΕΚ στο 21-22, ο Ολυμπιακός έφυγε μπροστά 21-24, η Καλντερόν μείωσε αλλά η Κούμπουρα με επίθεση έκανε το 25-22 και το 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι:
«Μεγάλη εμφάνιση της ομάδας! Συγχαρητήρια σε όλο το επιτελείο και τις παίκτριές μου. Τους αξίζει αυτή η νίκη».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 3-8, 16-15, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 18-25
4ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-23, 18-25, 22-25) σε 107'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (14/35 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες), Μπλάνκο 6 (6/16 επ.), Νικόλοβα 14 (13/36 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 71% υπ. - 36% άριστες), Ξηντάρα (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Γρυλλάκη, Καλαντάτζε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 5 (5/14 επ., 20% υπ. - 20% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 78% υπ. - 30% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 29 (24/50 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (7/33 επ., 4 μπλοκ, 57% υπ. - 14% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ. - 24% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.