Τα έδωσε όλα ο ΑΟ Θήρας αλλά κατέλαβε την 5η θέση στη Volleyleague

Mία ανάσα από την 4άδα βρέθηκε απόψε στο ΔΑΠΠΟΣ ο Α.Ο. Θήρας, που τα έδωσε όλα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volleyleague 2023-2024, αλλά τελικά κατέλαβε στην 5η θέση στη σεζόν.
 Η ομάδα του Φρέσκι στο β’ ματς των προημιτελικών των play off με τον ΑΣΠ Θέτις, αν και έχανε με 1-0 σετ, κατάφερε με την απίστευτη συμπαράσταση περίπου 600 φίλων της στην κερκίδα και πίστη στην πρόκριση να φτάσει με 3-1 (18-25, 25-23, 25-13, 25-23) σετ σε μία επική ανατροπή και να στείλει το ματς στο «χρυσό σετ», το οποίο κέρδισαν με 18-16 στα σημεία οι φιλοξενούμενες
Απογοητευμένος από την απώλεια της πρόκρισης, παρά την τεράστια προσπάθεια ο Ιταλός τεχνικός Ματέο Φρέσκι δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, αφού ξέραμε ότι χρειαζόμασταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ. Το θέμα είναι πως όταν παίζεις την πρόκριση σε «χρυσό σετ», είναι λίγο παράξενο, γιατί είναι σα να παίζεις ένα σετ , εκτός αγώνος. Σίγουρα σημαντικό ρόλο για τον αποκλεισμό μας, έπαιξε ο α’ αγώνας. Σήμερα παίξαμε το παιχνίδι μας, σε καλό επίπεδο, αλλά δεν μπορείς να χάνεις ένα παιχνίδι σε αυτή τη φάση. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους τους ανθρώπους στο νησί, τη διοίκηση και όλον το σύλλογο, γιατί ασφαλώς περιμέναν φέτος κάτι καλύτερο.»

Από την πλευρά της η Ειρήνη Αγγελοπούλου, που ως αλλαγή βοήθησε τα μέγιστα με τα σερβίς της, τόνισε : «Κόντρα σε έναν απαιτητικό αντίπαλο και με τη στήριξη του κόσμου προσπαθήσαμε, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση. Ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, όλες οι αθλήτριες δεθήκαμε πολύ και πιστεύω ότι όπου χρειάστηκε τα δώσαμε όλα».

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. Θήρας (Μ. Φρέσκι): Χριστοδούλου 5π (1/6επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ.), Κιουτσιούκη 18π (9/17 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Φίγιοκ 17π (15/44επ., 55% υπ, 32% αρ.), Πόπιτς 4π (2/6επ., 2 μπλοκ), Σαβάρ 21π (18/41 επ., 28% υπ, 16% αρ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο11π (7/25επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), λίμπερο  Γεωργιάδου (56% υπ, 35% αρ.), Αγγελοπούλου 2π ( 2 άσοι), Αδαμοπούλου, Τσοχατζή.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Χέιντεν 15 (13/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ.-07% άριστες), Οκάρο 18 (13/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γαροφαλάκη 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 19 (14/42 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 47% υπ.-33% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 35% υπ.-21% άριστες), Όλσον (0/1 επ.), Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/3 επ.).