Ιστορική νίκη του "Ιστορικού" στο Ολυμπιακό Χωριό

Ιστορική νίκη του "ιστορικού" στο πρώτο παιχνίδι μετά την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία καθώς κέρδισε με 3-0 σετ την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Χωριό.

Ο Πανιώνιος είχε πολύ δυνατό μπλοκ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πίεσε πολύ στο σερβις με αποτέλεσμα να ανατρέψει το σκορ στα δύο πρώτα σετ.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε έχοντας τον αέρα της γηπεδούχου ομάδας.

Ο Πανιώνιος για λίγο προσπάθησε να κόψει τη φόρα της ΑΕΚ και με άσο της Τσάριτς, ισοφάρισε στο 4-4.

Η ΑΕΚ πέρασε πάλι μπροστά και με καλό μπλοκ της Καββαδία βρέθηκε να προηγείται με 9-5 ενώ η Αλεξάκου με δικό της μπλοκ μείωσε σε 9-6.

Παίρνοντας από δύο πόντους η κάθε ομάδα, το παιχνίδι έφτασε στο 11-8 ενώ στο 11-10 η ΑΕΚ πήρε το πρώτο τάιμ άουτ.

Για άλλη μια φορά ισοφάρισε ο Πανιώνιος με μπλοκ της Καρέλια στο 11-11.

Το σετ συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να προηγείται και τον Πανιώνιο να ακολουθεί αλλά να πιέζει ασφυκτικά μέχρι το 19-19 που ήρθε μετά από μπλοκ της Τσάριτς και ανάγκασε την ΑΕΚ σε ακόμα ένα τάιμ άουτ.

Η επόμενη ισοφάριση ήρθε στο 21-21 με πόντο της Νομικού, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά και το σετ έληξε με 21-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Και το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προηγείται μέχρι το 6-2, σημείο που πήρε το πρώτο τάιμ άουτ ο Πανιώνιος ενώ το επόμενο τάιμ άουτ ήταν για την ΑΕΚ μετά την ισοφάριση από τη Νομικού στο 8-8. Ακολούθησε ακόμα μια ισοφάριση στο 9-9 ενώ ένας άσος της Νομικού έδωσε μικρό προβάδισμα στον Πανιώνιο που δεν κράτησε για πολύ γιατί ισοφάρισε η Χαντάβα στο 10-10.

Η ΑΕΚ πήρε πάλι το προβάδισμα και στο 16-12 ο Πανιώνιος πήρε το τάιμ άουτ για να προσπαθήσει στη συνέχεια να μειώσει τη διαφορά. Στο 19-17 η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ και προηγήθηκε αλλά μετά από λάθος σερβις της Πολυνοπούλου, άουτ επίθεση της Έντουαρντς και άσο της Νομικού, οι δύο ομάδες έφτασαν στο 24-24 για να κλείσει το σετ με 24-26 υπέρ του Πανιωνίου.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να προηγείται και να αναγκάζει γρήγορα την ΑΕΚ να πάρει τάιμ άουτ στο 2-5.

Μετά από αυτό η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει στο 7-7 για να πάρει αυτή τη φορά τάιμ άουτ ο Πανιώνιος ο οποίος επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι μέχρι την πρώτη ισοφάριση από την ΑΕΚ στο 14-14.

Μετά από ένα μικρό προβάδισμα της ΑΕΚ, η Τσάριτς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 15-15 και στη συνέχεια με πόντο της Αλεξάκου ο Πανιώνιος βρέθηκε και πάλι μπροστά με 16-18.

Το επόμενο τάιμ άουτ ήρθε για την ΑΕΚ στο 16-19 που συνέχισε να παίζει με άγχος.

Ένα σερβίς της Χαντάβα που κατέληξε στο φιλέ και λάθος θέσεις της ΑΕΚ άνοιξαν πάλι τη διαφορά υπέρ του Πανιωνίου αλλά στη συνέχεια η πρώτη μείωσε σε 18-23 ενώ στο 20-23 πήρε ακόμα ένα τάιμ άουτ η φιλοξενούμενη ομάδα.

Μετά από λάθος σερβις της Καββαδία και μπλοκ στη Χαντάβα, το παιχνίδι τελείωσε υπέρ του Πανιωνίου με 20-25 και 0-3

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κατσιάρας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 24-26
3ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πανιωνίου προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 24-26, 20-25) σε 84'

Α.Ε.Κ. (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Πολυνοπούλου 5 (5/14 επ.), Χαντάβα 10 (8/34 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Έντουαρντς 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Καββαδία 6 (3/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακραντζίγια 5 (5/19 επ., 88% υπ. - 50% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 67% υπ. - 44% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Σόουζα, Φλιάκου.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Νομικού 14 (6/14 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (11/33 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 33% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (12/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίκιτς 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Καρέλια 1 (1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 67% υπ. - 38% άριστες),Τιέμι, Καθάριου 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ).