Σε κακή μέρα βρέθηκε ο ΑΟ Θήρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Την ευκαιρία να ξεκινήσει «με το δεξί» τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα  Volley League 2024-2025 έχασε στο ΔΑΠΠΟΣ ο Α.Ο. Θήρας.
Η ομάδα μας, αν και δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, γνώρισε την ήττα με 0-3 (15-25, 25-27, 24-26) από τον ΠΑΟΚ, σε ένα ματς όπου πέρα από σετ, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει βαθμούς ή ακόμη και τη νίκη..

Παρά τη στήριξη από τον κόσμο στην κερκίδα για ένα ακόμη παιχνίδι, η ομάδα μας μπήκε νωθρά στον αγώνα, χάνοντας εύκολα το α’ σετ. Στη συνέχεια όμως οι αθλήτριες του Ιταλού τεχνικού Ματέο Φρέσκι ανέβασαν την απόδοσή τους, προσπάθησαν για την ανατροπή, ωστόσο αν και προηγήθηκαν με 23-18 και 23-20 σε 2ο και 3ο σετ αντίστοιχα, έκαναν λάθη και επέτρεψαν στις πιο ψύχραιμες Θεσσαλονικείς να πάνε τα σετ στο 24-24. Τελικά στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενες κέρδισαν το τρίποντο και  ο Α.Ο. Θήρας το θερμό χειροκρότημα του κόσμου.

«Στο 1ο σετ, μετά το ματς της περασμένης Τρίτης έπρεπε να αλλάξουμε τη διάθεση μας, κάτι που μας πήρε λίγο χρόνο. Στο 2ο σετ και στο 3ο σετ είχαμε προβάδισμα με 23-18 και 23-20 αντίστοιχα. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει τα σετ να τα  κερδίζεις. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Και σίγουρα αυτό δεν έχει να κάνει με τακτική ή τεχνική, έχει να κάνει με την προσωπικότητα. Όταν ουσιαστικά έχεις την ευκαιρία να κερδίσεις 1 ή 2 σετ με τέτοιες ομάδες, είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Γιατί αν δεν το κάνεις μια φορά, μετά θα’ χεις πρόβλημα. Σήμερα ήταν το πρώτο μας δυνατό τεστ στο πρωτάθλημα και ασφαλώς πρέπει να δούμε τι χρειάζεται να διορθώσουμε και να βελτιώσουμε, μολονότι οι πρεμιέρες δεν προσφέρονται για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, αφού είναι απλά μια αρχή» δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο τεχνικός μας, Ματέο Φρέσκι.

Την ελπίδα της για καλύτερες εμφανίσεις στη συνέχεια εξέφρασε εξάλλου στις δηλώσεις της και η ακραία μας, Χριστίνα Αδαμοπούλου: «Σήμερα στην εντός έδρας πρεμιέρα μας περιμέναμε άλλο αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς δεν το καταφέραμε. Προερχόμασταν από πολύ δυνατά ευρωπαϊκά ματς, ήμασταν λίγο νευρικές στο μπλοκ – άμυνα, κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς και δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάποιο σετ ή βαθμό. Είναι αρχή ακόμη και εύχομαι στα επόμενα παιχνίδια να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα».

1ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-27
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 26-24
*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 άσος), Μπέτσεβα 4 (3/25 επ., 56% υπ. - 12% άριστες, 1 μπλοκ), Μιχάλιεβιτς 10 (10/40 επ.), Μόσερ 17 (13/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 22% άριστες), Όγκομς 1 (1/9 επ.), Παπαγεωργίου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 68% υπ. - 32% άριστες), Σαουλίδου (λ, 60% υπ., 40% αρ.), Αδαμοπούλου 2 (2/5 επ.), Αγγελοπούλου 1 (1 άσο)