Νίκη του Παναθηναϊκού ένα βήμα πριν το τάι μπρέικ

Με κορυφαίες την Μαρτίνα Σάμανταν και την Μανωλίνα Κωνσταντίνου ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό του Μετς

με 3-1 σετ τη Θέτιδα Βούλας που παραλίγο να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλά οι πράσινες έμειναν ζωντανές στο φινάλε του τέταρτου σετ και ξεκίνησαν με νίκη τη φετινή υπεράσπιση του τίτλου στην Volley League Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός μπορούσε να πάρει τη νίκη και με 3-0 καθώς στο τρίτο σετ είχε προηγηθεί με 19-10, αλλά η Θέτιδα από εκείνο το σημείο και μετά έδειξε την ποιότητά της, βελτιώθηκε στην υποδοχή και έφτασε στην κατάκτησή του. Παραλίγο να γίνει το ίδιο και στο τέταρτο σετ, με το τριφύλλι να έχει τον έλεγχο, τη Θέτιδα να ισοφαρίζει σε 24-24 αλλά δύο πόντοι της Κωνσταντίνας Βλαχάκη από τη θέση τέσσερα και από τη γραμμή του σερβίς έφεραν το τελικό 3-1 σετ.

Η Μαρτίνα Σάμανταν με 21 πόντους με 4 άσσους και 3 μπλοκ ήταν η κορυφαία των πρασίνων, με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να προσφέρει 16 πόντους με 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14/28).

Η Ρίκα Μάασε με 19 πόντους ηγήθηκε στην επίθεση της Θέτιδας, με την Λίτσα Μερτέκη να δείχνει σε πολλά σημεία την εμπειρία της, τελειώνοντας το παιχνίδι με 11 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή το προβάδισμα, με τη Θέτιδα να κυνηγάει στο σκορ. Το 10-5 έγινε 12-9 και 15-12 αλλά με τα σερβίς της Μανωλίνας Κωνσταντίνου οι πράσινες έτρεξαν σερί 5-0 για να γίνει το σκορ 20-12. Με άουτ επίθεση της Μίλιτσα Τάσιτς έγινε το 25-16.

Αν και το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τη Θέτιδα να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό, μετά το 14-12 όλα άλλαξαν. Με σέρβερ την Μπιάρντα και αιχμή του δόρατος την Σάμανταν που έκανε θραύση πάνω στο φιλέ και στην επίθεση, οι πράσινες με σερί 10-0 καθάρισαν το σετ. Η Γκρότους με επίθεση έκανε το 25-13 για το 2-0 σετ των γηπεδούχων.

Με όπλο το σερβίς και στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε έχοντας σταθερά το προβάδισμα με 5-1 και 7-2 με άσσους από την Γκρότους και τη Σάμανταν. Η Θέτιδα δυσκολευόταν στην υποδοχή και στην ανάπτυξη στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μεγαλώνει τη διαφορά με κόντρα επιθέσεις και το σκορ να γίνει 19-10. Οι αθλήτριες του Μανώλη Σκουλικάρη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και σταδιακά μείωναν στο σκορ. Η Μάασε μείωσε σε 22-19 και η Φλέμινγκ με ένα μπλοκ και μία επίθεση έφερε το σετ στον πόντο (22-21), αναγκάζοντας τον Νέσιτς να καλέσει το δεύτερό του τάιμ άουτ. Το σερβίς της Μερτέκη έδωσε την ευκαιρία στην Μάασε να ισοφαρίσει (22-22), με την Γερμανίδα να τελειώνει άλλη μία κόντρα επίθεση βάζοντας μπροστά την ομάδα της (22-23). Η Μερτέκη έχασε το σερβίς για το 23-23 αλλά η Μάασε έδωσε το σετ μπολ στην ομάδα της, η Γκρότους έκανε κακή υποδοχή και η Χατζηευστρατιάδου κάρφωσε άουτ για το 23-25.

Στο τέταρτο σετ το 7-8 της Θέτιδας έγινε 12-8 για τον Παναθηναϊκό με σέρβερ την Σάμανταν. Η Κροάτισσα κεντρική με ωραία επίθεση έκανε το 18-12, αλλά η Θέτιδα με άσσο της Γαροφαλάκη μείωσε σε 20-16, με την Φλέμινγκ λίγο αργότερα να κάνει το σκορ 21-18. Η Σάμανταν στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ για το 21-19 και παρά το τάιμ άουτ του Νέσιτς, η Θέτιδα με μπλοκ της Φλέμινγκ έφερε το σετ στον πόντο (21-20). Ένα λάθος της Μερτέκη (έκανε φιλέ σε προσπάθεια για μπλοκ) και το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου έκαναν το σκορ 23-20, η Φλέμινγκ σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 23-21 και η Βλαχάκη σε προσπάθεια για επίθεση ακούμπησε το φιλέ, αλλά η ίδια τελείωσε την επόμενη επίθεση για το 24-22. Η Φλέμινγκ με όμορφο πέρασμα στη πίσω ζώνη κράτησε ζωντανή την ομάδα της και μετά από φάση διαρκείας η Κιουτσιούκη σταμάτησε την Βλαχάκη για την ισοφάριση (24-24). Η Ελληνίδα ακραία πήρε όμως το αίμα της... πίσω καθώς με μία επίθεση και έναν άσσο διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Παυλάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-12, 25-13
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-16, 23-25
4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 26-24

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) σε 113'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 42% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπιάρντα 19 (17/52 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 16 (14/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 18% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. - 31% άριστες), Αντωνακάκη (λ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 0% άριστες).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης):
Τάσιτς 4 (1/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες), Μερτέκη 11 (8/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 23% άριστες), Φλέμινγκ 6 (6/13 επ.), Σπικς 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάασε 19 (17/53 επ., 2 μπλοκ), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 42% υπ. - 27% άριστες), Δημητρακάκου, Γκιαούρη, Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Γιαννέλου.

Η γνώμη του πάγκου

Ελευθερία Μανιατογιάννη (Α.Σ.Π. Θέτις):
«Αγχωτική πρεμιέρα. Μπήκαμε μουδιασμένα και φάνηκε στα δύο σετ. Μόλις βελτιώθηκε η υποδοχή μας ήταν άλλη η εικόνα του παιχνιδιού. Στο τέταρτο σετ καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια αλλά σταθήκαμε λίγο άτυχες. Όταν παίζεις απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό κερδίζεις πράγματα, αλλά η ήττα είναι ήττα».

Κωνσταντίνα Βλαχάκη (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Ξέραμε ότι η Θέτιδα έχει καλή ομάδα και δεν έπρεπε να χαλαρώσουμε. Ξεκινήσαμε δυναμικά, πήραμε τα δύο πρώτα σετ αλλά μετά δυστυχώς χαλαρώσαμε και έπρεπε να ανεβάσουμε πάλι ρυθμούς για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Καμία ομάδα δεν είναι ακόμα έτοιμη. Κάθε παιχνίδι είναι καλή ευκαιρία να δεθούμε και να βρούμε τα πατήματά μας».