Πλήρης δράση για την κατηγορία Κ18 κοριτσιών ΕΣΠΑΑΑ

Έναρξη για τους ομίλους Α, Β και Ε αλλά και συνέχεια για τους υπόλοιπους ομίλους περιελάμβανε το πρόγραμμα για την κατηγορία κοριτσιών Κ18.

Σε ένα γεμάτο Σαββατοκύριακο με πολλές αναμετρήσεις λίγα ήταν τα παιχνίδια που κρίθηκαν σε περισσότερα από τρία σετ και ακόμα λιγότερα αυτά που έφτασαν στο τάι μπρέικ.

Ξεκινώντας από τον Α’ όμιλο, οι ομάδες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα αυτό το Σαββατοκύριακο. Η ομάδα του Λεωνίδας Βασιλικού αποχώρησε από το πρωτάθλημα με αποτέλεσμα ο ΑΟ Άνοιξης να ξεκινήσει με ρεπό. Η Σχολή Μωραϊτη μπήκε δυναμικά στο πρωτάθλημα σημειώνοντας επιβλητική νίκη επί του ΑΠΕΣ Καπανδριτίου με 3-0 έχοντας εξαιρετική εικόνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Με νίκη ξεκίνησε και ο ΑΣ Τυφών παρότι βρέθηκε να «κυνηγάει» έχοντας χάσει το πρώτο σετ. Οι γηπεδούχες βελτιώθηκαν, ισοφάρισαν και εν συνεχεία με ένα εντυπωσιακό 25-4 πήραν προβάδισμα στα σετ. Έχοντας καλή εικόνα και στη συνέχεια του αγώνα κατέκτησαν και το τέταρτο σετ φτάνοντας στο 3-1 και τη νίκη. Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή πέτυχε και ο Ηρακλής Χαλκίδας επί του ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-20. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε, όμως, και ο Ηρακλής Χαλκίδας με σταθερότητα και αποτελεσματικότητα στο επιθετικό κομμάτι έφτασε στην ανατροπή και με 1-3 πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς για φέτος.

Πρώτη αγωνιστική και για τον Β όμιλο σε μια αγωνιστική που όλα τα παιχνίδια κρίθηκαν στα τρία σετ. Πολύ καλή εμφάνιση για τον ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' που έφτασε στο 3-0 εύκολα απέναντι στον Ιωνικό και μάλιστα χωρίς να δεχτεί διψήφιο αριθμό πόντων σε κανένα σετ. Ανάλογα δεδομένα είχαμε και στη νίκη του Απόλλων επί των Αμαζόνων Αχαρνών. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις κοπέλες των Αμαζόνων. Εκτός έδρας νίκη για τις ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες. Οι Ίωνες τα βρήκαν «σκούρα» κόντρα στην ομάδα της Ερυθραίας και παρά την προσπάθεια δεν κατάφεραν να στερήσουν κανένα σετ από τις ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες. Νίκη με 0-3 και για την "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 στην έδρα του Αίολου Φυλής. Η ομάδα της "Αθηνάς" Μαγκουφάνας μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι κατακτώντας το πρώτο σετ με 9-25. Ο Αίολος βελτιώθηκε αλλά με εξαίρεση το 23-25 του τρίτου σετ δεν μπόρεσε να φτάσει κοντά στην κατάκτηση κάποιου σετ.

Δεύτερη αγωνιστική στο Γ όμιλο και με τον ΟΦ Γέρακα να έχει ρεπό. Διπλασίασε τις νίκες ο ΖΑΟΝ που με το 3-0 επί τους ΓΣ Χαλανδρίου έπιασε από νωρίς κορυφή. Ο ΖΑΟΝ με ωραίο βόλλει και αποτελεσματική άμυνα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με αποκορύφωμα το 25-5 του τρίτου σετ. Δύο στα δύο και για τη Νίκη Αμαρουσίου που «συγκατοικεί» με το ΖΑΟΝ στην κορυφή. Ο ΠΑΚ Χαλανδρίου δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι και τα κορίτσια της Νίκης Αμαρουσίου πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 3-0. Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που επικράτησε του ΦΟ Βριλησσίων με 3-1. Η ομάδα των Θρακομακεδόνων άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας και πέτυχε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στα Μαχητικά Βριλήσσια. Πρεμιέρα με νίκη για τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, που είχε ρεπό στην πρώτη αγωνιστική. Ο ΑΟ Διονύσου δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες καθώς οι γηπεδούχες εμφανίστηκαν με πολύ διάθεση και έφτασαν στο 3-0 χωρίς να απειληθούν σε κανένα σετ.

Μόλις δύο παιχνίδια περιελάμβανε η δεύτερη αγωνιστική του Δ ομίλου καθώς Ιάσων Κολωνού και ΑΠΣ Ορφέας έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ενώ η Ένωση Γαλατσίου είχε ρεπό. Ο Ηρακλής Κηφισιάς έπιασε κορυφή με τη νίκη 0-3 επί του ΑΟ Κωφών. Η ομάδα του Ηρακλή έκανε καλό παιχνίδι και με ευκολία έφτασαν στο 0-3 και με 4 βαθμούς βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Πρώτοι βαθμοί για τον Πανελλήνιο και πρώτη ήττα για την ΑΕΚ καθώς σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που τελείωσε 2-3 υπέρ του Πανελληνίου. Τα κορίτσια της ΑΕΚ προηγήθηκαν με 2-0 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 2-3 πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη.

Πρεμιέρα για τον Ε όμιλο όπου οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν άτρωτοι. Αρχικά, η ΑΕ Αμπελοκήπων πήρε τη νίκη με 3-0 επί του Κολλεγίου Αθηνών κάνοντας σχεδόν τέλειο παιχνίδι. Εξίσου επιβλητική ήταν και η εμφάνιση της ΑΕ Γκράβας κόντρα στη ΓΑΣ Χολαργού. Το πρώτο σετ τελείωσε με το απίστευτο 25-2 και έδειξε πως οι γηπεδούχες είναι το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης. Με 25-10 και 25-11 η ΑΕ Γκράβας ολοκλήρωσε την πολύ καλή εμφάνιση και πήρε την πρώτη νίκη για φέτος. Δύσκολη νίκη σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για τον ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος". Ο δυνατός Ηλυσιακός πάλεψε αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-0 και ο Φοίβος ξεκίνησε τη σεζόν χωρίς απώλεια βαθμών. Καθαρό τρίποντο πήρε και ο "Ηρακλής" Αγίου Δημητρίου απέναντι στην ΑΕ Αγίας Παρασκευής. Παρότι οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ ακολούθησε η ανατροπή από την ομάδα του Αγίου Δημητρίου για το τελικό 3-1.

Νίκη πρωτιάς για τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου στον ΣΤ όμιλο. Οι κοπέλες του Απόλλωνα έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης με έφτασαν χωρίς δυσκολία στο 0-3 επί της Νηαρ Ηστ. Πρώτη θέση με 6 βαθμούς και για τον ΑΟ Νέοι Βύρωνος. Ο ΑΣ Παπάγου πάλεψε στα δύο πρώτα σετ, κατέκτησε το τρίτο με 20-25 αλλά οι Νέοι Βύρωνος βρύκαν τις λύσεις και πήραν καθαρή νίκη με 3-1. Πρώτες νίκες για τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου και τον ΑΟ Καρέα που προστάτευσαν τις έδρες τους κόντρα σε ΑΟ Οδυσσέα και Ένωση Βύρωνα αντίστοιχα και με 3-0 πήραν έκαστος τους πρώτους 3 βαθμούς για φέτος.

Ρεπό για τον ΓΣ Γλυκών Νερών στον Ζ όμιλο. Νίκη πρωτιάς για το Κολλέγιο Ντερή στην έδρα του ΓΣ Κορωπίου με 0-3. Οι κοπέλες του Ντερή παρουσιάστηκαν απόλυτα έτοιμες και με πολύ καλή απόδοση έφτασαν χωρίς πρόβλημα στο 0-3 και συνολικά στους 5 βαθμούς σε δύο παιχνίδια. Νίκη και για τον ΑΣ Σπάτων "Γαία" κόντρα στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για δύο σετ αλλά ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" κατέρρευσε και έχασε τη συγκέντρωση στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 3-0 και τη Γαία να φτάνει τους 4 βαθμούς. Νίκη για τη Θέτιδα, που στην προηγούμενη αγωνιστική έκανε το ρεπό της, και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα με νίκη. Τα κορίτσια της Θέτιδας ήταν αποτελεσματικά κόντρα στον ΑΟ Βουλιαγμένης και έφτασαν στο 3-0 παίζοντας ωραίο βόλλεϊ κατά διαστήματα.

Τέλος, στον Η όμιλο που ΑΕΣΑΦ Κούρου και ΜΕΣ Μαραθώνα έχουν αποχωρήσει και ο ΕΑΟ Σπάτων είχε ρεπό πραγματοποιήθηκαν μόλις δύο αγώνες. Τόσο ο ΓΣ Κερατέας όσο και ο ΑΣ Λαυρίου έκαναν την πρώτη τους νίκη για φέτος. Ο ΓΣ Κερατέας νίκησε με 3-0 ΑΣΠ Κτησιφών ενώ ο ΑΣ Λαυρίου με 3-1 του ΔΑΣ Αραφήν και μπήκαν νικηφόρα στο φετινό πρωτάθλημα.

(25-27,25-15,25-4,25-21)

* Η ομάδα του ΑΟ Λεωνίδα Βασιλικού αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

(10-25,14-25,10-25)

* Οι ομάδες του ΑΕΣ Ιάσων Κολωνού και του ΑΠΣ Ορφέα αποχώρησαν από το πρωτάθλημα.