Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ18 (2η αγωνιστική): Νίκη του Πανερυθραϊκού επί του Εθνικού μετά από συναρπαστικό αγώνα

Μετά από δύο και πλέον ώρες συναρπαστικού αγώνα, ο Πανερυθραϊκός επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ στο τελευταίο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18 που διεξάγεται στο κλειστό της Νέας Ερυθραίας.

Ο Πανερυθραϊκός αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ επί της εβρίτικης ομάδας, χρειάστηκε να κατακτήσει το τάι μπρέικ με 16-14 για να πάρει το δίποντο που τον κρατάει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος Ελλάδας στη κατηγορία των παίδων. Όλα θα κριθούν την Δευτέρα 13 Ιουνίου, με τον πρωτοπόρο Πήγασο Πολίχνης να αντιμετωπίσει τον δεύτερο στη βαθμολογία Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ ο τρίτος Πανερυθραϊκός θα παίξει στη συνέχεια απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ του αγώνα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε σταθερά προβάδισμα τριών πόντων (8-5, 9-6, 10-7, 11-8), έφτασε να έχει δύο ματς μπολ (14-12), όμως ο Πανερυθραϊκός με φοβερές άμυνες έμεινε στο παιχνίδι και με σερί 4-0 πήρε το σετ με 14-16.

Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Τα σετ: 2-3 (25-27, 19-25, 25-23, 25-22, 14-16)

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ανδραβίζος): Κεσκίνης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης, Μιχαηλίδης / Γκοτσίδης (λ), Ηλιάδης.

ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ουτζής): Καρύκας, Αδράκτας, Μωραΐτης, Ρέππας, Μπάος, Καλλιμάνης / Φουμάκης (λ), Δεριζιώτης, Αναγνωστάκης.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022

ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης 1-3 (25-16, 24-26, 21-25, 14-25)

ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός 2-3 (25-27, 19-25, 25-23, 25-22, 14-16)

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022

12.00: Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου