Πανελλήνιο κοριτσιών Κ18 (Τελική φάση): Ο Ολυμπιακός έκανε το 2χ2 επικρατώντας του Πειραματικού

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων (κ18), στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής στο τουρνουά που φιλοξενείται στην Αγριά Βόλου.

Το Πειραματικό αντιθέτως γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς (στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από την Ακαδημία ΔΕΚΑ), ενώ στάθηκε άτυχο καθώς στις αρχές του πρώτου σετ τραυματίστηκε και αποχώρισε το λίμπερο της ομάδας Σοφία Δίπλα.

Στο σημείο του τραυματισμού το σκορ ήταν 2-6 για τον Ολυμπιακό, που ξέφυγε ακόμη περισσότερο (2-9, 6-16) για να κάνει εύκολα το 0-1.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε ρυθμό και είχε σταθερά το προβάδισμα (3-1, 5-3, 10-5) μέχρι το 16-13. Εκεί ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή, η Ελευθεριάδου πήγε στο σερβίς και με συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 16-20 για να πάρουν οι ερυθρόλευκες το σετ με 19-25 (επιμέρους σκορ 3-12).

Στο τρίτο σετ το Πειραματικό μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το 9-11, για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός 9-14 και 11-7 φτάνοντας εύκολα στο τελικό 3-0.

Διαιτητές: Παρασκευάς, Λιάκου.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 19-25, 14-25)

ΣΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ (Θανάσης Δράμπας): Μπέτι, Σαπουνά, Κωσταρα, Κουγιουμτζόγλου, Κυριαζή,  Γαζέα / Δίπλα (λ), Μπαρδούκα (λ), Μυλοπούλου, Στοΐδου, Τριανταφύλλου, Μεϊμαρίδου, Ζιούπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης):  Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Μαραβέλια, Ζαφειρίου Π. / Παπαθανασίου (λ), Σκλαβενίτη (λ), Μιχαλοπούλου, Στυλιού, Κτενά, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β. .