Σπουδαίο τρίποντο του Ηρακλή επί του Πανερυθραϊκού

Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης πήρε σημαντικό τρίποντο στη Νέα Ερυθραία για τη συνέχεια των τελικών των εφήβων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 του Πανερυθραϊκού που έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Με κορυφαίο τον Ρούσο, ο Ηρακλής έβγαλε πολύ καλές επιθέσεις και είχε την καθολική κυριαρχία στο πρώτο σετ, ο Πανερυθραϊκός προσπάθησε στο δεύτερο σετ χωρίς μεγάλη επιτυχία, ανέβασε απόδοση στο 3ο σετ το οποίο και κατέκτησε ενώ θα μπορούσε ίσως να κάνει και κάτι καλύτερο στο τέταρτο σετ αλλά τα λάθη των πρόδωσαν και παρέμεινε στους τρεις  πόντους στη βαθμολογία.

Με πολύ ενδιαφέρον αναμένεται η αυριανή ημέρα μετά το 3-2 του Μίλωνα επί του Πήγασου Πολίχνης και πολλά σενάρια είναι δυνατά.  Οι δύο αναμετρήσεις της τελευταίας αγωνιστικής θα διεξαχθούν στο «Κροίσος Πέρσης» στην Νέα Σμύρνη με τον Ηρακλή να αντιμετωπίζει τον Πήγασο Πολίχνης και ο Μίλωνας τον Πανερυθραϊκό. Μόνο η ομάδα του Πήγασου Πολίχνης δεν έχει πλέον μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση του τροπαίου.

Αναλυτικά ο αγώνας

Στο πρώτο σετ μετά το 4-5 του Ηρακλή, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει πάρα πολύ και το σκορ να διπλασιάζεται στο 8-16, ο Πανερυθραϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει και ο Ηρακλής σφυροκοπούσε από παντού με αποτέλεσμα να γίνει γρήγορα το 12-21 και το σετ να καταλήξει στον Ηρακλή 25-14 μετά από επίθεση στην αντένα του Μανώλη Καλλιμάνη.

Στο δεύτερο σετ Ηρακλής και Πανερυθραϊκός έμειναν κοντά με μια διαφορά 1-2 πόντους μέχρι το 13-14 μετά από επίθεση του Μπάου. Από εδώ και πέρα ο Ηρακλής άρχισε να βάζει πόντους και ο Καλύνης αναγκάστηκε να πάρει time-out στο 13-17. Ο Πανερυθραϊκός ξαναπλησίασε στο 17-18 μετά από άσσο του Καλλιμάνη Άγγελου αλλά ο Ρούσος έβαλε ακόμα ένα πόντο για το 17-19 ενώ σε μία απόπειρα να βγάλει άμυνα ο Πανερυθραϊκός στο 18-20 ο Καλλιμάνης Άγγελος βρέθηκε στο έδαφος τρομάζοντας πολύ τους συμπαίκτες αλλά ευτυχώς δεν ήταν κάτι το σοβαρό και επέστρεψε στον αγώνα. Ακολούθησαν λάθος θέσεις για τον Ηρακλή, ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε μετά από άουτ επίθεση 21-21. Ο Σταθέλος έβαλε ακόμα ένα πόντο για τον Ηρακλή και το λάθος σερβίς του Καβαρίνου έφτασε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 24-22 και με μπλοκ στον Καρύκα το σετ έγινε 25-22 υπέρ του Ηρακλή.

Το 3ο σετ ήταν και το καλύτερο από πλευράς Πανερυθραϊκού που με καλές επιθέσεις και μπλοκ έφερε το σκορ στο 8-3. Ο Ηρακλής προσπάθησε να πλησιάσει, ο Πανερυθραϊκός συνέχισε να εμφανίζει καλή εικόνα και με μπλοκ έγινε το 13-8 ,ο Ηρακλής πήρε time out. Η Ερυθραία συνέχισε να είναι μπροστά και ο Ηρακλής να απειλεί. Στο 17-14 πήρε time-out η Ερυθραία. Μετά το μπλοκ στον Καρύκα έγινε το 18-16, ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε 21-18 με τον Καβαρινό και ακολούθησε άουτ του Σταθέλλου για το 22-18, ο Πανερυθραϊκός διαμαρτυρήθηκε για λάθος σφύριγμα, ο Ηρακλής ξαναπλησίασε, ο Πανερυθραϊκός πήρε time-out και στην επιστροφή ο Μανώλης Καλλιμάνης σημείωσε το 24-23 και 25-23 πήρε το σετ ο Πανερυθραϊκός και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 4-7 και ο Πανερυθραϊκός πήρε time out, ο Καβαρινός έκανε το 8-12ο Μπάος με μπλοκ το 9-12 και ο Πανερυθραϊκός έφτασε στο 13-14. Η διαφορά συνέχιζε να είναι ένα με δύο πόντους υπέρ του Ηρακλή που ξέφυγε στη συνέχεια 16-19 για να πάρει ο Καλύνης timeout. Ο Ηρακλής μετά από λάθος του Άγγελου Καλλιμάνη και του Αναγνωστάκη στο σερβίς έκανε το 17-23 και ο Σταθέλος το 24-18 υπέρ του Ηρακλή και με 25-18 τελείωσε το σετ και το παιχνίδι.

Διαιτητές: Μενεσλής, Γεωργιάδης Στ.

*Οι πόντοι του Πανερυθραϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (14-25, 22-25, 25-23, 18-25) σε 107'

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Καλύνης):
Καλλιμάνης Μ. 8 (6/29 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. - 14% άριστες), Αναγνωστάκης 2 (2/8 επ.), Μπάος 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Καβαρινός 12 (10/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρύκας 4 (4/20 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Καλλιμάνης Α. 5 (4/6 επ., 1 άσσος) / Δοροβάτας (λ, 71% υπ. - 38% άριστες), Κώτσογλου, Ουτζής, Αδρακτάς, Γεωργίου, Φύτρος.

Ν.Γ.Σ.Θ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Τσότρας): Σταυρόπουλος 2 (2/6 επ.), Παναγιώτου 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ρούσος 22 (21/40 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 13% άριστες), Καραμανίδης 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ψαθόπουλος 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Σταθέλος 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Πετρίδης (λ, 37% υπ. - 30% άριστες), Σταματίου (λ), Παρασκευάς Σ., Σιώης 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου, Ράπτης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Πέμπτη 9 Μαΐου 2024

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής 3-0 (25-22, 25-19, 25-22)
Πήγασος Πολίχνης - Α.Σ. Πανερυθραϊκός 1-3 (25-20, 14-25, 18-25, 23-25)

Παρασκευή 10 Μαΐου 2024

Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 2-3 (20-25, 25-22, 25-17, 14-25, 13-15), Διαιτητές: Βουδούρης, Χουλιαρόπουλος.
Α.Σ. Πανερυθραϊκός - Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής 1-3 (14-25, 22-25, 25-23, 18-25)

Σάββατο 11 Μαΐου 2024

«Κροίσος Πέρσης», 15.30: Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Οικονόμου Β., Λιδωρικιώτη.

«Κροίσος Πέρσης», 17.30: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Σ. Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χατζηβασιλείου.