Νίκη της Εθνικής με σούπερ Τζιουμάκα

Η Εθνική ομάδα αν και έχασε το πρώτο σετ επικράτησε με 3-1 της Μολδαβίας στο δεύτερο αγώνας στο τουρνουά του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Λευκόβρυση Κοζάνης.

Πρωταγωνιστές στη νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν οι Τζιουμάκας, Στιβαχτής, Πρωτοψάλτης οι οποίοι ήρθαν διαδοχικά από τον πάγκο και άλλαξαν ριζικά την εικόνα της ομάδας.

Στο πρώτο σετ η Εθνική ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-0, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκε, καθώς το σκορ έγινε 2-6 (με τέσσερα αβίαστα λάθη) και έφτασε στο 7-14 με τους Μολδαβούς να εκμεταλλεύονται όλα τα λάθη μας.

Η προσωρινή μείωση του σκορ (14-10, 17-15) έδωσε ένα ενδιαφέρον που κράτησε μέχρι το 21-19 που έγινε 23-19 με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη για να προηγηθεί η Μολδαβία με 1-0.

Στο β’ σετ ο Δρίκος ξεκίνησε με δίδυμο ακραίων Πρωτοψάλτη, Φράγκο και στην πάσα τον Στιβαχτή, αλλά γρήγορα ο Ομοσπονδιακός τεχνικός προχώρησε και σε νέες αλλαγές.

Στο 7-5 ο Τζιουμάκας πήρε τη θέση του Τζούριτς και λίγο αργότερα ο Κουμνεντάκης μπήκε αντί του Φράγκου, με τους Μολδαβούς να φτάνουν στο +3 (13-10), το οποίο παρέμεινε μέχρι το 17-14. Εκεί το καλό σερβίς του Τζιουμάκα μας έφερε μπροστά με 17-18 κι ο «Τζούμι» που έμοιαζε ασταμάτητος μετέτρεψε το 21-20 σε 21-23, αλλά το σετ είχε δρόμο ακόμη καθώς στο 25-24 έχασε το σερβίς και ακολούθησε άσος του Μπάχοφ για το πρώτο σετ μπολ των Μολδαβών το οποίο έσπασε ο Κουμεντάκης για να φτάσουμε στο 27-27 όπου δυο μπλοκ από Πρωτοψάλτη και Ανδρεάδη χάρισαν το σετ στην Εθνική.

Η Μολδαβία στο τρίτο σετ αιφνιδίασε και πάλι φτάνοντας στο 8-4 με άσο του Μπάχοφ, αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η ελληνική ομάδα (που έπαιζε με λίμπερο τον Στεφάνου καθώς ο Γκαράς ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση) απάντησε με επίθεση και μπλοκ του Τζιουμάκα για να αρχίσει να ροκανίζει τη διαφορά (10-8) και το 12-12 έγινε 12-16 για να φτάσουμε εύκολα στο 1-2.

Η Μολδαβία όμως, όπως και κόντρα στους Ουκρανούς, δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει το παιχνίδι και το θρίλερ συνεχίστηκε και στο δ’ σετ, καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έγινε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 17-17. Εκεί ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με ένα φοβερό σερί από εξαιρετικά σερβίς κι ο Πρωτοψάλτης με εξαιρετικά τελειώματα (αλλά και μια απίθανη άμυνα) έφεραν το σκορ στο 17-21. Οι Μολδαβοί και πάλι πλησίασαν σε 19-21, αλλά το μπλοκ του Πετρέα διαμόρφωσε το 19-23 και με άσο του Ανδρεάδη φτάσαμε σε ματς μπολ για να τελειώσει το ματς με μπλοκ του Πρωτοψάλτη.

Έτσι η Εθνική πανηγύρισε την πρώτη της νίκη και αύριο στις 21:00 (απευθείας μετάδοση ΕΡΤ3) κόντρα στην Ουκρανία θέλει να κάνει το βήμα που θα τη φέρει πιο κοντά στη 2η θέση και θα της επιτρέψει να διατηρεί και ελπίδες να κατακτήσει την πρώτη (καθώς ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα το 2ο τουρνουά στο Βέλγιο).

Τα σετ: 25-22, 27-29, 18-25, 21-25
Μολδαβία (Ρομασκάν) Τσίμιλι 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ντιντόρτσιουκ 11 (10/21 επ., 1 άσο, 60% υπ. - 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μοτσάνου 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Πρέντιους 18 (17/34 επ., 1 άσο), Μπάχοφ 15 (11/41 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Σκέγκλοφ –λ (59% υπ. - 48% άριστες) / Σίντοφ 3 (3/5 επ.), Τάλπα 1 (1/3 επ.), Ντουντίκοφ.
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Πετρέας 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/24 επ., 1 άσο, 48% υπ. – 14% άριστες), Φράγκος (0/4 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Γκαράς –λ (60% υπ. – 20% άριστες) / Στεφάνου –λ (45% υπ. – 27% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος, Τζιουμάκας 19 (16/26 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 14 (10/24 επ., 4 μπλοκ, 45% υπ. – 45% άριστες).