Βαλκανικό κοριτσιών Κ17: Ήττα από τη Βουλγαρία στον ημιτελικό

Την 3η θέση του Βαλκανικού πρωταθλήματος θα διεκδικήσει αύριο (Κυριακή 22/1, 16:30) η εθνική παγκορασίδων μετά την ήττα της με 3-1 από τη Βουλγαρία στον πρώτο ημιτελικό.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και ξεκίνησε καλύτερα δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και κυρίως η ανατροπή στο γ' σετ έμεινε στη μέση με τη Βουλγαρία να παίρνει το προβάδισμα και να φτάνει τελικά στη νίκη. Πλέον περιμένει την ολοκλήρωση του δεύτερου ημιτελικού για να μάθει τον αντίπαλό του στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.

Το ματς
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 11-11, αλλά το καλό σερβίς της ελληνικής ομάδας της επέτρεψε να χτίσει μια μικρή διαφορά (13-1, 15-12). Η Βουλγαρία μείωσε σε 17-16, αλλά και πάλι ξεφύγαμε γρήγορα (19-16) για να κατακτήσουμε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο το αρχικό 4-2 έγινε γρήγορα 5-7 για τη Βουλγαρία με την Ελλάδα να μην τελειώνει τις φάσεις στο φιλέ και το σκορ να ξεφεύγει στο 10-17. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να μετατρέψει το 11-15 σε 15-18 με πολύ καλό σερβίς, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά έχασε τρεις κόντρα επιθέσεις με τη Βουλγαρία να φτάνει στο 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τη Βουλγαρία να έχει συνεχώς το προβάδισμα (2-4, 4-9) και την ελληνική ομάδα να κυνηγά το σκορ (6-9) καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 12-12. Τα προβλήματα στην υποδοχή έφεραν και πάλι τη Βουλγαρία στο +4 (13-17), ωστόσο οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα κατάφεραν να μαζέψουν και πάλι τη διαφορά και να προσπεράσουν με 22-21. Το προβάδισμα όμως δεν κράτησαν για πολύ καθώς η Βουλγαρία με μπλοκ έκανε το 22-23 και στο 23-24 νέο μπλοκ τελείωσε το σετ

Στο επόμενο σετ το 7-7 έγινε 7-11 με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να τελειώσει τις επιθέσεις της και τη Βουλγαρία να φτάνει στο 12-19. Εκεί η εθνική πλησίασε σε 16-19, αλλά στην επόμενη φάση δεν μπόρεσε να βγάλει την άμυνα κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Η Βουλγαρία ξέφυγε πάλι με 16-21 για να φτάσει στο τελικό 19-25 που της έδωσε τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό.

1ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-19) σε 99'

*Οι πόντοι της Βουλγαρίας προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ Κ17 (Βλάντισλαβ Τοντόροφ): Ιβάνονα Σ. 2 (0/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πέτροβα 6 (5/10 επ., 1 άσσο), Τοντόροβα 10 (7/28 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ.-29% άριστες), Ιβάνοβα Ντ. 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Παραπούνοβα 18 (16/34 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ.-07% άριστες), Ανγκέλοβα 11 (5/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Νίνοβα (λ, 55% υπ.-45% άριστες), Νεντιάλκοβα (λ), Αρναούντοβα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μλιάκοβα, Ντιάνκοβα 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Βένεβα 9 (8/29 επ., 1 άσσο)

ΕΛΛΑΔΑ Κ17 (Κώστας Γκούντας): Δρέμπελα 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ), Ευθυμιάδου 13 (3/9 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ), Μουρατίδου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Τικμανίδου 7 (5/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάνου 15 (15/36 επ., 50% υπ. - 20% άριστες), Δαγρέ 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 21% άριστες) / Μπιτσακτσή (λ, 53% υπ. - 23% άριστες), Καραγιάννη, Λιάλιου, Πρινιωτάκη 4 (4/11 επ., 50% υπ. - 17% άριστες).