'Ηττα του Άρη στο Βαλκανικό Κύπελλο

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Άρης από την Στάρα Πάζοβα της Σερβίας στην πρεμιέρα του Βαλκανικού Κυπέλλου γυναικών που διεξάγεται στο Κουσάντασι της Τουρκίας.

Παρά την ήττα τους οι κιτρινόμαυρες θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία αύριο το απόγευμα (18:00) καθώς μετά την αποχώρηση της Γιάντα Βόλεϊ (Βόρεια Μακεδονία) οι διοργανωτές αποφάσισαν ότι Άρης και Γέντιτσβο θα δώσουν και δεύτερο αγώνα (σαν να πρόκειται για ζευγάρι Ευρωπαϊκού Κυπέλλου) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να βελτιώσει την απόδοση του σε σερβίς και επίθεση καθώς στο σημερινό ματς δεν κέρδισε άσο ενώ τελείωσε τον αγώνα με 34% ενώ η Γέντιντσβο είχε 52%.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-17

*Οι πόντοι της Γέντιντσβο προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 0 άσσους, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων

ΟΚ ΓΕΝΤΙΤΣΒΟ (Στράχινια Κουμπούροβιτς): Όσμαγιτς 9 (5/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοτσκάρεβιτς 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ.-28% άριστες), Μίλιεβιτς Μ. 1 (1/1 επ.), Τίκα 12 (12/21 επ., 50% υπ.-40% άριστες), Μίλιεβιτς Τ. 12 (12/24 επ.), Ντζόκιτς 7 (7/8 επ.) / Μέντβεντ (λ, 40% υπ.-30% άριστες), Νεντέλκοβιτς (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Μιλάνοβιτς 6 (5/8 επ., 1 άσσος, 40% υπ.-00% άριστες), Γιόνγιεβ, Ρόντιτς.

ΆΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 5 (5/8 επ.), Μυλωνά, Δρακουλίδου 3 (3/5 επ.), Τσομπανίδου 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Σβάρμ 8 (8/28 επ.,, 38% επ.-14% άριστες), Έβανς 10 (10/38 επ., 54% υπ.-08% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 19% υπ.-08% άριστες), Γαϊτανίδου 2 (2/6 επ.), Μπαλογιάννη.