Ήττα του ΠΑΟΚ με παράπονα για τη διαιτησία

Ο Π.Α.Ο.Κ. ηττήθηκε με 3-1 στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 16 του Challenge Cup ανδρών, ωστόσο έχει δικαιολογημένα πολλά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά για να προκριθεί στα προημιτελικά θα χρειαστεί στον επαναληπτικό την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου στο PAOK Sports Arena να νικήσει τη Μακάμπι με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει και το χρυσό σετ. Με κάθε άλλο αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί θα προκριθούν.

Τόσο στο φινάλε του 2ου σετ (στο 20-19 ο άσος του Βαν Ντεν Ντρις δόθηκε άουτ), αλλά κυρίως στο φινάλε του 4ου, όπου το καθαρό μπλοκ άουτ του Βαν Ντεν Ντρις δόθηκε άουτ για να διαμορφωθεί το τελικό 32-30 οι δύο διαιτητές (ο Ρουμάνος Μποτεζάτου κι ο Τούρκος Γιλμαζγκιλ) πήραν τις λάθος αποφάσεις που έφεραν τον Δικέφαλο να κυνηγά πλέον νίκη με 3-0 ή 3-1 και επικράτηση στο χρυσό σετ στον δεύτερο αγώνα στη Θεσσαλονίκη (15/12).

Στο πρώτο σετ οι Ισραηλινοί είχαν σταθερά μια διαφορά 1-2 πόντων για να φτάσουν στο +3 (22-19) με άουτ του Κόστα, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε 23-23 με άσο του Γιόρνα, ενώ έφτασε σε σετ μπολ με τον Ράπτη (23-24). Η Μακάμπι έσβησε τρία σετ μπολ του ΠΑΟΚ, αλλά στο τέταρτο ο Γκράσο κάρφωσε άουτ για το 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν και πάλι μια μάχη, αλλά η χαμένη κόντρα ισοφάρισης από τον ΠΑΟΚ στο 14-13, έφερε την Μακάμπι στο +5 (19-14). Οι ασπρόμαυροι όμως επανήλθαν με τον Βαν Ντεν Ντρις στο σερβίς μειώνοντας σε 20-19, ωστόσο ένας λάθος των διαιτητών (άσος του Βέλγου δόθηκε άουτ) και δύο επιθέσεις που δεν τελείωσαν έφεραν το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν εφιαλτικό για τους Θεσσαλονικείς που βρέθηκαν να χάνουν με 8-1 (!) και δεν επέστρεψαν ποτέ στο ματς.

Στο δ' σετ το 9-9 έγινε 13-9 με τον Σαφόνοφ να πυροβολεί από το σερβίς, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο (13-12), αλλά το μπλοκ του Μπατσκάλα έφερε και πάλι τη διαφορά στους τρεις (17-14) κι ένα νέο μπλολ του ίδιου στον Γιόρνα διαμόρφωσε το 19-15. Με άουτ του Γκράσο και κόντρα του Γιόρνα ο ΠΑΟΚ πλησίασε πάλι στον πόντο (σε σερβίς Βαν Ντεν Ντρις). Το 20-19, έγινε 22-19 με νέο λάθος, ωστόσο η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με σερβίς του Γιόρνα και έχασε διπλή ευκαιρία για να περάσει μπροστά, για να ακολουθήσει νέα χαμένη κόντρα του Ράπτη στο 23-23 για το ματς μπολ των Ισραηλινών. Ο Έλληνας ακραίος το έσβησε και μπλοκ των Βουλκίδη, Ράπτη στον Σαφόνοφ έφεραν το 24-25 για να απαντήσει ο Μπατσκάλα κι αμέσως μετά ο Σαφονοφ να πιάσει ατομικό μπλοκ στον Βαν Ντεν Ντρις. Ο Βέλγος ισοφάρισε 26-26, αλλά έστειλε άουτ την επόμενη κόντρα (!) για να γίνει το 27-27 με τον Βουλκίδη και το 28-28 με τον Βαν Ντεν Ντρις, όμως ο Βέλγος έχασε το σερβίς, για να τον μιμηθεί ο Σαφόνοφ. Στο 29-29 0 Γιόρνα έβγαλε φοβερή άμυνα κι ο Ραπτης έφερε ξανά σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ, για να χάσει το σερβίς ο Ολλανδός (30-30) κι αμέσως μετά ο Ράπτης να δώσει άσο στο σερβίς του Γκράσο και αμέσως μετά το καθαρό μπλοκ άουτ στην επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις δόθηκε άουτ για να τελειώσει άδοξα το ματς...

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-27
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-1, 16-8, 21-13, 25-17
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 22-30

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-22, 25-17, 32-30) σε 118'

*Οι πόντοι της Μακάμπι προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγγλέσιας 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Γκράσο19 (16/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Σαφόνοφ 26 (18/41 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Φόγερ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-32% άριστες), Σοκόλοβ 10 (9/14 επ., 1 άσσο) / Άιζενμπεργκ (λ, 43% υπ.-29% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 10 (8/20 επ., 2 άσσοι, 83% υπ.-61% άριστες), Κόστα 10 (8/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουολς 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ),  Ράπτης 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ.-30% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 23 (20/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ.-46% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης 1 (1/1 επ.).