Challenge Cup γυναικών: Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άρη στο πρώτο παιχνίδι με την Αστερίξ

Την ανατροπή καλείται να κάνει ο Άρης στο Βέλγιο προκειμένου να καταφέρει να προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» που πάλεψαν κόντρα στην Αστερίξ στο κλειστό της Μίκρας ηττήθηκαν με 3-1 σετ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στον επαναληπτικό στο Βέλγιο σε μία εβδομάδα (18/11) ο Άρης χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει το χρυσό σετ για να πάρει τη πρόκριση.

Οι αθλήτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη πάλεψαν το παιχνίδι και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 21-18 αλλά η Αστερίξ με επιμέρους σκορ 1-7 έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε στο σκορ.

Ο Άρης αντέδρασε στο δεύτερο σετ και παρόλο που βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ (4-8), το 13-16 έγινε 21-18 και η ισοφάριση ήρθε με 225-21.

Οι κιτρινόμαυρες είχαν τον έλεγχο του τρίτου και τέταρτου σετ μέχρι το 16-14, καθώς μετά η Αστερίξ έκανε την αντεπίθεσή της και τα κατέκτησε και τα δύο με 23-25, για να πάρει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 22-25
2ο σετ: 4-8, 13-16, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 23-25
4ο σετ: 8-4, 16-13, 18-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-21, 23-25, 23-25) σε 100'.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Αστερίξ προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 2 (0/1 επ., 2 άσσοι), Απλαδά 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Τσούμπα 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Καϊσέδο 12 (10/22 επ., 2 άσσοι, 31% υπ.-19% άριστες), Μπέτσεβα 24 (20/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 32% υπ.-19% άριστες) / Κακουράτου (λ, 58% υπ.-53% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Μοντάνο.

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλεμπεργκ 11 (6/13 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Οβεργοουότερ 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ),  Μάρινγκ 28 (23/45 επ., 5 άσσοι), Στράγκιερ 14 (14/33 επ., 35% υπ.- 23% άριστες), Ζίλσον 7 (7/13 επ.), Κρενίτσκι 5 (4/6 επ., 1 άσσος) / Ράμπελμπεργκ (λ, 48% υπ.-31% άριστες), Νέουφκενς, Κος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντεμπούκ, Βούτερς.