Προκριματικά Ευρωπαϊκού ανδρών: Πρώτη νίκη για το Μαυροβούνιο επί του Αζερμπαϊτζάν

Αποστολή ΕΟΠΕ από Τιφλίδα: Παπαϊωάννου Ηλίας (Volleyplanet.gr)

Έστω και μετ’ εμποδίων το Μαυροβούνιο ξεκίνησε με τρίποντο τις υποχρεώσεις του στην Τιφλίδα της Γεωργίας, καθώς στην πρεμιέρα του α’ προκριματικού γύρου του F’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιβλήθηκε με 3-1 (25-23, 25-21, 21-25, 25-15) του μαχητικού Αζερμπαϊτζάν.  Μεγάλος άτυχος της πρεμιέρας ο Μαυροβούνιος πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Μάρκο Μπόγιτς, που τραυματίστηκε στο β’ σετ και η συμμετοχή του στον αυριανό αγώνα με την Εθνική μας (14.30) κρίνεται αμφίβολη. Στο άλλο ματς του Σαββάτου η Γεωργία υποδέχεται το Αζερμπαϊτζάν (17.30).

Το Μαυροβούνιο στα πρώτα 2 σετ κυριάρχησε σε μπλοκ και επίθεση και παρά τον τραυματισμό του Μπόγιτς στο 10-6 του 2ο σετ , κατάφερε παρά την μαχητικότητα των Αζέρων και την πίεση που δέχθηκε στα τελειώματα των σετ ,να προηγηθεί με 2-0 εξασφαλίζοντας τον πρώτο του πόντο στα προκριματικά.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο τραυματισμός του Μπόγιτς, που βρίσκονταν απογοητευμένος στην εξέδρα με πάγο στο δεμένο του πόδι, αποδιοργάνωσε την παρέα του πρώην άσου του Παναθηναϊκού, Βόγιν Τσάτσις,  με αποτέλεσμα να δώσει δικαίωμα στο Αζερμπαϊτζάν να μπει στο παιχνίδι. Η σκληροτράχηλη ομάδα του Σαμαντόφ, δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 7-6,. Βγάζοντας φοβερές άμυνες και σπάζοντας μπάλες στο μπλοκ το Αζερμπαϊτζάν με εξαιρετικές άμυνες και «σπασίματα» στο μπλοκ, εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια τα λάθη των αντιπάλων του και με πρωταγωνιστή τον Βσσιλένκο, παρά τις αλλεπάλληλες αλλαγές του ομοσπονδιακού τεχνικού του Μαυροβουνίου, ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά στην επίθεση, μειώνοντας με 25-21 σε 2-1 σετ.,

Το κερδισμένο σετ ανέβασε ψυχολογικά τους Αζέρους, που προηγήθηκαν με 7-5, αλλά στη συνέχεια το Μαυροβούνιο,  κατάφερε με την εμπειρία και την ποιότητα της ομάδας του μετά το 14-14 να επιβάλλει το ρυθμό του. Ετσι  με κορυφαίο σε επίθεση και μπλοκ τον διαγώνιό του, Μίνιτς  επικράτησε με 25-15 και με 3-1 σετ πανηγύρισε το πολύτιμο τρίποντο, «σπάζοντας» με επιτυχία «το ρόδι» στη διοργάνωση.

Δηλώσεις

Β. Μπάσιτς (Προπονητής Μαυροβουνίου):
«Το σημαντικό για μας είναι ότι ξεκινάμε τους αγώνες μας στην Τιφλίδα με 3 βαθμούς… Αρχίσαμε καλά το ματς, προηγηθήκαμε 2-0 , αλλά είμασταν άτυχοι με τον τραυματισμό του Μάρκο. Από τις πρώτες εκτιμήσεις, δεν είναι πολύ άσχημη η κατάστασή του, αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει αύριο με την Ελλάδα. Στο τρίτο σετ, δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε τις επιθέσεις και βάλαμε τους αντιπάλους μας στο παιχνίδι, που έπαιξαν πάντως εξαιρετική άμυνα.

Β. Τσάτσιτς (Ακραίος Μαυροβουνίου):
  «Νομίζω ότι μετά το 2-0 μας «μπλόκαρε» ο τραυματισμός του Μπόγιτς, με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερο το μυαλό μας, στον πάγκο , παρά στο γήπεδο. Δώσαμε δικαίωμα στο Αζερμπαιτζάν να ελπίζει, αλλά στο 4ο σετ,  πιάσαμε ξανά καλή απόδοση και με την εμπειρία και την δύναμή μας, φτάσαμε στη νίκη»

Πάρβιζ Σαμάντοφ (Προπονητής Αζερμπαϊτζάν):
  «Για μας το σετ που κερδίσαμε και η σημερινή μας εμφάνιση ισοδυναμεί με νίκη! Αρκεί να σκεφτείτε ότι σχεδόν όλη η ομάδα, λόγω της ακύρωσης τους πρωταθλήματος και των απαγορεύσεων, εξαιτίας του Covid-19, ήταν απροπόνητη επί ένα χρόνο. Μόνο δύο παίκτες μας, που έπαιζαν έξω, έκαναν κανονικά προπονήσεις… Δώσαμε μεγάλη μάχη στο 3ο σετ και καταφέραμε να το πάρουμε, αλλά στο 4ο σετ αν και αρχίσαμε καλά,  δεν είχαμε συνέχεια μέχρι τέλους για κάτι καλύτερο.  Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου…»

Διαιτητές: Ντόμπρεφ, Ακίντσι.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 13-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-21
4ο σετ: 8-7, 14-16, 15-21, 15-25

*Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Μαυροβουνίου προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 15-25) σε 100'

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Παρζίβ Σαμαντόφ): Χασανλί 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Αγκαζάντε 12 (12/29 επ., 41% υπ. - 19% άριστες), Αλίεφ 7 (6/19 επ., 1 άσσος), Αλισάνοφ 7 (7/15 επ.), Μπαράνοφ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Βασιλένκο 23 (21/38 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες) / Αλαχβερντίγιεφ (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Γκούρσκι, Νικουλένκο, Ρζαζάντε.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βέλκο Μπάσιτς): Μίνιτς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μποκ), Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τσάτσιτς 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 44% άριστες), Μπόγιτς 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Μίλιτς 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Γετσμένικα 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ) / Λάκτσεβιτς (λ, 42% υπ. - 17% άριστες), Κόσοβιτς, Ζβίτσερ 9 (6/16 επ., 4 μπλοκ, 36% υπ. - 18% άριστες), Ράντονιτς 1 (1 μπλοκ), Παβίτσεβιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ).

Το πρόγραμμα του πρώτου τουρνουά στη Γεωργία (Τιφλίδα)