Απέκλεισε τον Πιερικό ο Φίλιππος Βέροιας

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Φίλιππος Βέροιας, που επικράτησε του Πιερικού στην Κατερίνη με 1-3, τσεκάροντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.
Η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, και κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει με 1-3 και 6-12 αντίστοιχα, δείχνοντας ότι το πρώτο σετ θα είναι εύκολη υποθεση, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι συνεχίστηκε το σετ, με την ομάδα της Βέροιας να έχει διαφορές άνω των 7 πόντων (14-22), και να «καθαρίζει» το 0-1 με 16-25.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε ακόμα πιο εύκολα, παρά το γεγονός ότι ο Πιερικός έμενε σε επαφή στο σκορ, με την ομάδα της Βέροιας να προηγείται από νωρίς με 4-6 και 7-10, αλλά να... ξεσπά στο 10-14, και να ξεφεύγει από εκεί με 12-20, κάνοντας το 0-2 εύκολα και ξεκούραστα με 12-25.

Στο τρίτο σετ ο Πιερικός μπήκε αποφασισμένος να κυνηγήσει το παιχνίδι, και αυτό φάνηκε από τους πρώτους πόντους, όπου είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, χωρίς όμως να πάρει μεγάλες διαφορές. Η ομάδα από την Κατερίνη, η οποία ήταν μπροστά με 11-9, έκανε ένα σερί 7-2, και ξέφυγε με 18-11, πριν μειώσει σε 1-2 με 25-21, και κάνει το παιχνίδι ντέρμπι.

Οι παίκτες του Τζιουμάκα δεν επηρεάστηκαν από το χαμένο σετ και την ψυχολογία που ανέκτησε ο Πιερικός, και μπήκαν εξαιρετικά σοβαροί στο τέταρτο σετ, το οποίο ήθελαν και να πάρουν ώστε να τελειώσουν το παιχνίδι. Κάπως έτσι και έγινε, καθώς το αρχικό 4-6 έγινε 5-9, ενώ στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ ανέβηκε περισσότερο, πηγαίνοντας στο 13-18 υπέρ των φιλοξενούμενων. Εν τέλει, ο Φίλιππος κατέκτησε το σετ αλλά και το παιχνίδι με 19-25 και 1-3, παίρνοντας ακόμα μία νίκη τη φετινή σεζόν.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ανακυρήχθηκε ο Αινείας Τζελάτι, που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 44% αποτελεσματικότητα, παίρνοντας παράλληλα 1 άσσο και 3 μπλοκ.

Ο Φίλιππος Βέροιας, νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά τους φίλους της ομάδας, που ακολούθησαν την αποστολή στην Κατερίνη, κερδίζοντας κατά κράτος την... μάχη της κερκίδας, και βάζοντας το δικό τους λιθαράκι για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Επόμενο εντός έδρας παιχνίδι για την ομάδα του Φιλίππου, το απόγευμα του Σαββάτου (14/12 -18:00) απέναντι στον Άρη, για την 9η αγωνιστική της Α'2 Ανδρών, στο ΔΑΚ Δημ. Βικέλας Μακροχωρίου.

Τα σετ: 16-25, 12-25, 25-21, 19-25

Φίλιππος Βέροιας (Σωκράτης Τζιουμάκας): Στεφανίδης 4 (4/17, 47% υπ., 37 % αρ.), Ντίνας 11 (3/13, 8 μπλοκ), Παπαδημητρίου 15 (14/27, 72% υπ., 39% αρ., 1 άσσος), Μιχελάκης (λ) (53% υπ., 35% αρ.), Ηλίας 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας, Παπάζογλου, Στίγγας 10 (5/10, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καρασαρλίδης, Ρεμπούτσιας, Τζελάτι 18 (14/32, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ιωαννίδης, Μπουτόπουλος (λ)

Πιερικός(Σαρρής): Παπαδημητρίου, Παπατσιμούλης, Μούρτζιος, Λαμπρινός, Γρηγοριάδης, Γερομίχαλος, Τσοπάνογλου(λ)/ Σούλης(λ), Παπακυριάκου, Ιωαννίδης, Γιάγκου