Κόντραρε ο Μίλωνας τον Φοίνικα αλλά έπεσε πάνω σε σούπερ Στερν

Μετά από αγώνα τριών ωρών ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε το Μίλωνα με 3-2 σετ στον δεύτερο αγώνα του Β ομίλου που έγινε στο κλειστό Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και η πρώτη θέση που οδηγεί στα ημιτελικά θα κριθεί στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό που θα γίνει στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή 18/10 στις 19:30 (Live streaming volleyleague.gr).

Ο Φοίνικας είδε τον Ιβάν Ράιτς να επιστρέφει στην ενεργό δράση αλλά ακόμα είναι ανέτοιμος, ενώ και ο Μίλων παρά την ήττα με 15-12 στο τάι μπρέικ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Μάλιστα οι αλλαγές που έκανε ο Σάκης Ψάρρας στα μέσα του 2ου σετ έφραν τα πάνω κάτω. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 20-14 στο 2ο σετ αλλά με την είσοδο των Λάππα, Χανδρινού και την αλλαγή πασαδόρου ο Μίλωνας κατάφερε όχι μόνο να κάνει την ανατροπή και να πάρει το σετ 31-29 αλλά και να φτάσει μία ανάσα από τη νίκη.

Ο Φοίνικας είχε κορυφαίο τον Ζίγκα Στερν ο οποίος πήρε 7 άσσους και γενικά ήταν μία ομάδα μόνος του. Ο Φοίνικας είχε προβάδισμα και υπεροχή στο 1ο σετ ενώ στο 2ο σετ προηγήθηκε 20-14 κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Χαντ, τον Χανδρινό και τα μπλοκ του Ανδρεάδη ο Μίλωνας έκανε δύο μεγάλα σερί ενώ το σερβίς του Μάζιαρζ έφερε σερί 5-0 και το 23-19 έγινε 23-24. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 29-28 με τον Πρωτοψαλτη αλλά ο Μίλωνας με Λάππα, Χανδρινό και το λάθος του Μουρίλο έκανε το 31-29 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνα με τον Χαντ να παίζει μόνος του κατάφερε να επικρατήσει άνετα, ενώ μεγάλο ντέρμπι έγινε και στο 5ο σετ όπου ο Φοίνικας με νύχια και με δόντια κράτησε μικρό προβάδισμα και ο Στερν έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο αλλά στο 12-12 με δύο πόντους του Μπράουν και επίθεση του Ράιτς ο Φοίνικας έκανε σερι 3-0 και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 21-25
2ο σετ: 3-8, 12-16, 14-21, 31-29
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-19
4ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 4-5, 8-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσσοΙ, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 10 άσσοι, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 31-29, 25-19, 23-25, 12-15) σε 148΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/6επ., 67%υπ., 47%αρ.), Μαζιάρζ 11 (4/11επ., 7 μπλοκ), Χαντ Τέιλορ 30 (27/49επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης, Ανδρεάδης10 (6/15επ., 4 μπλοκ) Βελίτσκοβιτς 5 (4/10επ., 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 64%υπ., 24%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (8/23επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 44%αρ.), Κάβουρας, Κανελλόπουλος Λάππας 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπάουν 13π. (7/19επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/32επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 20 (15/43επ.), Παπαγγελόπουλος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Μουρίλο 1 (1 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 30 (22/49επ., 1 μπλοκ, 7 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Ηλίας 1 (1/1επ.), Λινάρδος, Μήλης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ).

O προπονητής του Φοίνικα Γιάννης Ορφανός: «Βάλαμε το Μίλωνα στον αγώνα σε ένα "δικό μας" σετ. Η απώλεια του 2ου σετ μας προκάλεσε εκνευρισμό και αργήσαμε να επανέλθουμε. Είναι κι αυτό μέρος του μαθήματος. Δείξαμε χαρακτήρα και έστω στο τάι μπρέικ πήραμε τη νίκη. Εμείς οι ίδιοι δυσκολέψαμε τον εαυτό μας. Και βέβαια θέλουμε την πρόκριση στα ημιτελικά και θα την διεκδικήσουμε απέναντι στον Παναθηναϊκό».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Παρά την ήττα είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Όλα τα παιδιά του ρόστερ έπαιξαν για την ομάδα και όποιος έπαιξε και όποιο ρόλο είχε είχαν άψογη συνεργασία. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και συνεχίζουμε με στόχο το πρωτάθλημα».