Pre League Ανδρών (Πλέι οφ): Προβάδισμα για Κέρκη Σάμου και Καλαμάτα 80

Το πρώτο βήμα για την διεκδίκηση του εισιτηρίου ανόδου στη Volley League ανδρών έκαναν Καλαμάτα 80 και Κέρκης Σάμου.

Η ομάδα της Μεσσηνίας στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας, αν και έχασε το πρώτο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και έκανε το 1-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Ο επαναληπτικός θα γίνει στο κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» την προσεχή Τετάρτη (64, 19.00). Σε περίπτωση νίκης της Καλαμάτας 80 θα προκριθεί και στον τελικό γύρο των πλέι οφ για τις θέσεις 2-3, ενώ αν επικρατήσει ο Άθλος θα υπάρξει και τρίτο παιχνίδι στο κλειστό της Παραλίας στη Καλαμάτα.

Ανατροπή και μάλιστα εκτός έδρας έκανε ο Κέρκης Σάμου, ο οποίος βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ απέναντι στον Αριστοτέλη στη Σκύδρα, όμως με το τελικό 3-1 σετ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελευταίο γύρο των πλέι οφ.

Στη Σάμο την Τετάρτη (6/4, 19.00) έχει την ευκαιρία ο Κέρκης να πάρει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Αν ο Αριστοτέλης καταφέρει να πάρει τη νίκη τότε θα διεξαχθεί και τρίτη αναμέτρηση στη Σκύδρα.

Pre League Ανδρών - Πλέι οφ ανόδου - Πρώτο παιχνίδι

Σάββατο 2 Απριλίου 2022

ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας - ΑΣ Κέρκης Σάμου 1-3 (25-22, 13-25, 18-25, 15-25)

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης, Γραμματεία: Καρυπίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης.

ΦΕΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Αντώνης Παπαδόπουλος): Αναστασιάδης, Σαρικεΐσογλου, Κανέλλος, Τόρες, Γκόρτσανιουκ, Μαγκαλάες / Αντωνίου (λ), Αντωνιάδης (λ), Παντακίδης, Αρμενάκης, Βλαχόπουλος.

ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Αντώνης Παπαδόπουλος): Μπαρμπούνης, Αράγια, Πέτρας, Κουτσομύτης, Μελλές, Ρούσης / Κοντοκώστας (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Τουρνάκης, Κανάσαρος, Γεωργίου.

ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3-1 (23-25, 25-16, 25-19, 26-24)

Διαιτητές: Ονόπας, Πρέντζας, Γραμματεία: Λιακουνάκου, Παρατηρητής: Τομαράς.

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Χριστόφας, Στόγιαν, Δημητρούλης, Δαλακούρας, Πελεκούδας, Παλέντζας / Ντάκουρης (λ), Μπούρας (λ), Κανελλόπουλος, Χαραλαμπίδης, Κατσιαφλάκας.
ΑΣ ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Καψαλιάρης, Αλεξάκης, Ριζόπουλος, Στοϊλούδης, Φερέιρα, Ντα Σίλβα / Αρχοντούδης (λ), Διαμαντίδης (λ), Σκαρλατίδης, Ράπτης.