Pre League γυναικών (Play off - Τρίτος αγώνας): Στους τελικούς ανόδου οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας

Την ευκαιρία να διεκδικήσουν την επιστροφή τους στη Volley League γυναικών θα έχουν οι Αμαζόνες, οι οποίες έμειναν ζωντανές στην Καλαμάτα επί του Απόλλωνα και με 3-2 σετ μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι έκαναν το 2-1 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Pre League γυναικών.

Αντίπαλος των Αμαζόνων θα είναι οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων που έχουν το πλεονέκτημα της έδρας. Η άνοδος θα κριθεί στις δύο νίκες.

Από τον παράδεισο στην κόλαση και ξανά στον παράδεισο βρέθηκε η ομάδα της Νέας Ερυθραίας, καθώς είχαν προηγηθεί με 2-0 σετ και είδαν τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ και στο τάι μπρέικ να είναι πίσω με 14-10! Με τα σερβίς της Βυθούλκα ήρθε η ισοφάριση σε 14-14 και στους τελευταίους πόντους με κορυφαία την Σιμανίκοβα κατέκτησαν το τάι μπρέικ με 17-19.

Οι Αμαζόνες ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-2 σετ με 22-25 και 23-25. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Απόλλωνας έμεινε ζωντανός και με 26-24 μείωσε σε 1-2 σετ.

Με ανεβασμένη πλέον την ψυχολογία η ομάδα της Καλαμάτας πραγματοποίησε πολλή καλή εμφάνιση στο τέταρτο σετ και με το 25-08 έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, το 10-5 του Απόλλωνα έγινε 10-9 και λίγο αργότερα το διπλό μπλοκ των Ζωίδου, Αποστολοπούλου διαμόρφωσε το 13-10. Η Φάιλο με έξυπνο πέρασμα έδωσε τέσσερα ματς μπολ στην ομάδα της, με τις Αμαζόνες να ισοφαρίζουν όμως σε 14-14 με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Φακοπουλίδου και την άουτ επίθεση της Φάιλο. Η Τόσι έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 15-14, με την Εσντέλ να ισοφαρίζει σε 15-15. Η Σιμανίκοβα κρατούσε τις Αμαζόνες στο ματς, η ίδια έκανε το 17-18 για να καρφώσει άουτ η Κόλλια στην επόμενη φάση για το τελικό 17-19.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεράνιος, Παρατηρητής: Ράπτης.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 23-25, 26-24, 25-08, 17-19)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης):
Φάιλο, Ζωίδου, Αποστολοπούλου, Τόσι, Κόλλια, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Ξανθη, Μαυροείδη, Γιόλλα Ειρ..

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντέλ, Χριστοδούλου, Καλλή / Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Σιμανίκοβα, Κορρέ, Γκρέκα, Μαραθοκαμπίτου.

Pre League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10)

Δεύτερος αγώνας - Σάββατο 22 Απριλίου 2023

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Απόλλων Καλαμάτας (1-1 νίκες) 3-1 (25-17, 26-24, 22-25, 25-18)

Τρίτος αγώνας - Τετάρτη 26 Απριλίου 2023

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες (1-2 νίκες) 2-3 (22-25, 23-25, 26-24, 25-08, 17-19)