Φιλική νίκη της Κηφισιάς επί του Παμβοχαϊκού

Η Κηφισιά σημείωσε την πρώτη της νίκη στα φιλικά παιχνίδια της επικρατώντας 2-1 του Παμβοχαϊκού στο Ζηρίνειο.

Η ομάδα της Κηφισιάς παρόλο που βρέθηκε πίσω σε όλα τα σετ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στα δύο πρώτα και να προηγηθεί 2-0. Δεν αγωνίστηκε ο Λάππας που δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του ενώ αγωνίστηκε κανονικά ο Εφραιμίδης αλλά όχι κι ο Παπαδόπουλος που έχει πρόβλημα στους κοιλιακούς.

Στο πρώτο σετ ενώ στην αρχή οι ομάδες ήταν μαζί (3-4, 4-4) αλλά ο Παμβοχαϊκός με όπλο το σερβίς ξέφυγε 3-4 πόντους διαφορά που κράτησε ως το 15-19 γιατί από εδώ και πέρα η Κηφισιά βελτιώθηκε κατακόρυφα έγινε αποτελεσματική και με πίεση στο σερβίς από τον Παπαγγελόπουλο ισοφάρισε 19-19, πέρασε μπροστά 20-19 για να πάνε οι ομάδες στον πόντο για λίγο και να περάσει 23-21 μπροστά ο ΑΟΠ Κηφισιά και να πάρει τελικά το σετ 25-23 παρόλο που έφτασε στο 24-23 ο Παμβοχαϊκός.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες είχαν καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα να παιχτεί καλύτερο βόλεϊ, και παρόλο που για ακόμα μία φορά ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα ο ΑΟΠ Κηφισιά ισοφάρισε και πήρε τελικά το σετ. 2-1, 2-2, 3-2, 5-6, 8-11, 9-11, 10-13, 11-13, 12-14, 12-15, 14-15, 15-15, 16-16, 16-17, 17-17, μετά από πολλές ωραίες άμυνες από τις δύο ομάδες 18-17  με μπλοκ ο ΑΟΠ Κηφισιά πέρασε μπροστά. 19-20 μείωσε ο Παπαγγελόπουλος, μπλοκ στον Γιορντάνοφ, 20-21., 21-21, 22-21 εντυπωσιακός Γιορντάνοφ, Τζελάτι επίθεση στο φιλέ 23-21, 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός δεν έχασε την ευκαιρία να κρατήσει το προβάδισμα αυτή τη φορά. Ο Αρσενιάδης πέρασε μέσα τον Καρατζά αντί του Παπαγγελόπουλου στα μέσα σου σετ. Ο ΑΟΠ Κηφισιά δε κατάφερε να πλησιάσει τον Παμβοχαϊκό που από το προηγήθηκε σε όλο το σετ ενώ χρησιμοποιήθηκε αλλαγή σα δεύτερο λίμπερο ο πασαδόρος Γεωργίου (και στο προηγούμενο σετ).  1-3, 1-5, 4-6, 11-15, 12-16, Καρατζάς αντί Παπαγγελόπουλου, 21-25 με φιλέ του Νικολάκη.

Οι δύο προπονητές ήθελαν να παίξουν ακόμα ένα σετ για να χρησιμοποιηθούν και οι αναπληρωματικοί αλλά τους τα χάλασε η ισχυρή καταιγίδα που μαινόταν εκείνη την ώρα στην Κηφισιά και προκάλεσε πρόβλημα στα φώτα του γηπέδου.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25

ΑΟΠ Κηφισιά ( Αρσενιάδης):  Παπαγγελόπουλος, Νικολάκης, Εφραιμίδης, Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλης, Ταμπουρατζής (λ)/ Καρατζάς

Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας) : Πελεκούδας, Τζελάτι, Μπαταγκίν, Μπο, Ζιβάνοβιτς, Πέτι, Τσαδήμας (λ) / Παπάζογλου, Γεωργίου (λ)