Ντέρμπι ανατροπών για Παναχαϊκή και Κύζικο

Στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στους Αγίους Θεοδώρους για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ η Κύζικος Νέας Περάμου προηγήθηκε 2-0 σετ και 15-9 στο 3ο σετ αλλά η Παναχαϊκή με αντεπίθεση διαρκείας και πρώτο σκόρερ το Νίκο Ρουμελιώτη που πήρε 29 πόντους νίκησε με 3-2 σετ και πήρε πολύτιμο δίποντο που την φέρνει στην 2η θέση.

Η Κύζικος έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς με 3-0 και να πάρει καθαρό τρίποντο αλλά πήρε έναν ακόμα πόντο και η συνέχεια του τουρνουά αναμένεται συγκλονιστική καθώς μετά το τέλος του Α΄γύρου ο Ηρακλής Χαλκίδας έχει 4 βαθμούς, η Παναχαϊκή 3 και η Κύζικος 2 βαθμούς. Να σημειωθεί πως η Κύζικος προηγήθηκε 2-0 σετ και ηττήθηκε 3-2 σετ και στον αγώνα με τον Ηρακλή στη Χαλκίδα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Κουτσούλας

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-14
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-20, 24-26
4ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 19-25
5ο σετ: 2-5, 6-10, 7-12, 9-15

* Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήρθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15) σε 111΄

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σονάρι 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουλάκ 15 (11/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες), Κρέτσης 3 (άσσοι), Ματσιέλ 20 (18/47 επ, 2 μπλοκ), Σαρηκεΐσογλου 9 (8/19 επ, 1 άσσος, 57% υπ -32% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 42% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Ντε Σόουζα, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 15 (8/15 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 11 (7/19 επ, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 29 (26/62 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 28% άριστες), Μαυραγάνης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ 21% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Λίγα μπορούμε να πούμε μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ κι ενώ ήμασταν μπροστά με 2-0 σετ. Σίγουρα υπάρχει θέμα ψυχολογίας και πίεσης αλλά δεν υπάρχουν και δικαιολογίες. Δεν θα τα παρατήσουμε. Δεν χάθηκε τίποτα. Θα δώσουμε τη μάχη μας μέχρι το τέλος για την παραμονή και δεν θα το βάλουμε κάτω».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ κοιμόμασταν. Από το 15-9 του 3ου σετ ήταν σα να γύρισε ένας διακόπτης. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η είσοδος 20 οπαδών της Παναχαϊκής στο 3ο σετ που μας έδωσαν κουράγιο και δύναμη. Από εκεί και πέρα κάναμε πολύ καλή εμφάνιση, συνολικά 20 μπλοκ και γενικά είχαμε πολύ καλή άμυνα. Η ομάδα είχε αγωνία για το αποτέλεσμα και μπήκαμε σφιγμένοι. Η ομάδα πέρασε δύσκολη χρονιά, υπάρχει πίεση, αγωνίζεται με λίγα όπλα και αυτό δεν αλλάζει. Είναι πολύ σημαντικό το ματς με τον Ηρακλή στη Χαλκίδα όπου θα πάμε να πάρουμε νίκη».

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»

To πρόγραμμα  των πλέι άουτ Volley League Πάμε Στοίχημα 2016-17

1η αγωνιστική - Σάββατο 1 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγυιάς 20.00: Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Ηρακλής Χαλκίδας 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16)

2η αγωνιστική - Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Κανήθου 19.30: ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΠΣ Κύζικος Νέας Περάμου 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12)

3η αγωνιστική - Μ.Τετάρτη 12 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγίων Θεοδώρων 19.00: ΑΠΣ Κύζικος - Παναχαϊκή Πετ. 2013 2-3 (25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15) σε 111΄

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Ηρακλής Χαλκίδας 2 4 (6-4)
2. Παναχαϊκή 2 3 (5-5)
3. Κύζικος Ν.Περάμου 2 2 (4-6)
Η τελευταία ομάδα ακολουθεί την Ορεστιάδα στην Α2.

4η αγωνιστική - Τετάρτη 19 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Κανήθου 19.30: Ηρακλής Χαλκίδας - Παναχαϊκή Πετ. 2013

5η αγωνιστική - Σάββατο 22 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγ.Θεοδώρων 19.00: Κύζικος Ν.Περάμου - Ηρακλής Χαλκίδας

6η αγωνιστική - Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγυιάς 20.00: Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Κύζικος Ν.Περάμου

*Και οι τρεις ομάδες θα ξεκινήσουν με μηδέν βαθμούς και η τελευταία της βαθμολογίας θα υποβιβαστεί στην Α2 κατηγορία.