H Kύζικος φιλοξενεί τον Ηρακλή στον τελευταίο του αγώνα

Προτελευταία στροφή στα πλέι άουτ με την Κύζικο Νέας Περάμου να υποδέχεται στο γυμναστήριο των Αγίων Θεοδώρων τον Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος εξασφάλισε την παραμονή του μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί της Παναχαϊκής. (5η αγωνιστική πλέι άουτ, 22/4, 20.00, Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ονόπας).

Ο συγκεκριμένος αγώνας δεν θα κρίνει την 10η θέση της κατηγορίας. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα τα πάντα για την παραμονή θα κριθούν στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά μεταξύ της Παναχαϊκής και της Κυζίκου. Ωστόσο εάν η Κύζικος καταφέρει να πάρει τρίποντο από τον Ηρακλή Χαλκίδας τότε θα έχει την πολυτέλεια να μείνει στην κατηγορία κερδίζοντας δύο σετ από την Παναχαϊκή την τελευταία αγωνιστική. Στην Κύζικο την προηγούμενες ημέρες υπήρξε πρόβλημα τραυματισμού του Κρίσιεκ Γκούλακ αλλά ξεπεράστηκε.

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Ο στόχος μας είναι οι δύο νίκες. Δεν κοιτάμε τα βαθμολογικά σενάρια. Αυτό που θέλουμε είναι να μην επαναλάβουμε τα λάθη των δύο προηγούμενων αγώνων που δώσαμε στο τουρνουά όπου προηγηθήκαμε 2-0 σετ και χάσαμε 3-2. Κρατάμε ακόμα την κατάσταση στα χέρια μας και αυτό μας δίνει δύναμη και αυτοπεποίθηση. Δεν ξέρω πόσο βοηθάει που ο Ηρακλής Χαλκίδας εξασφάλισε την παραμονή του. Σίγουρα θα παίξει πιο ελεύθερα, αλλά όλα θα εξαρτηθούν από τη δική μας εμφάνιση. Και θέλουμε και αξίζουμε να μείνουμε στην κατηγορία».

Ο Ηρακλής Χαλκίδας εξασφάλισε την παραμονή του μετά το τρίποντο επί της Παναχαϊκής. Η πίεση των προηγούμενων ημερών δεν υπάρχει αλλά ο στόχος για νίκη δεν αλλάζει. Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Θέλουμε να κλείσουμε του τουρνουά με τέσσερις νίκες και να επιβεβαιώσουμε την ανωτερότητα μας αλλά και να πάρουμε ξεκάθαρα την 9η θέση που για μας θα είναι μεγάλη επιτυχία».

Στις τρεις προηγούμενες εφετινές αναμετρήσεις ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε την Κύζικο με 3-2 σετ παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ, ενώ στην κανονική περίοδο η Κύζικος σημείωσε δύο νίκες. Επικράτησε 3-0 στην έδρα της και 3-1 στην Χαλκίδα.

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»

To πρόγραμμα  των πλέι άουτ Volley League Πάμε Στοίχημα 2016-17

1η αγωνιστική - Σάββατο 1 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγυιάς 20.00: Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Ηρακλής Χαλκίδας 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16)

2η αγωνιστική - Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Κανήθου 19.30: ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΠΣ Κύζικος Νέας Περάμου 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12)

3η αγωνιστική - Μ.Τετάρτη 12 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγίων Θεοδώρων 19.00: ΑΠΣ Κύζικος - Παναχαϊκή Πετ. 2013 2-3 (25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15)

4η αγωνιστική - Τετάρτη 19 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Κανήθου 19.30: Ηρακλής Χαλκίδας - Παναχαϊκή Πετ. 2013 3-0 (25-23, 25-21, 25-22)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Ηρακλής Χαλκίδας 3 7 (9-4)
2. Παναχαϊκή 3 3 (5-8)
3. Κύζικος Ν.Περάμου 2 2 (4-6)
* Ο Ηρακλής Χ. εξασφάλισε την παραμονή του δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι άουτ.
* Η τελευταία ομάδα ακολουθεί την Ορεστιάδα στην Α2.

5η αγωνιστική - Σάββατο 22 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγ.Θεοδώρων 20.00: Κύζικος Ν.Περάμου - Ηρακλής Χαλκίδας

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος.

Επόπτες: Παπαχατζής, Μαριδάκης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου

6η αγωνιστική - Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγυιάς 20.00: Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Κύζικος Ν.Περάμου

*Και οι τρεις ομάδες θα ξεκινήσουν με μηδέν βαθμούς και η τελευταία της βαθμολογίας θα υποβιβαστεί στην Α2 κατηγορία.