Ο Ολυμπιακός κινδύνευσε αλλά στάθηκε όρθιος απέναντι στο βελτιωμένο Φοίνικα ΟΝΕΧ

Ο Ολυμπιακός στάθηκε όρθιος στη Σύρο και με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο σε επίθεση και σερβίς νίκησε με 3-2 σετ το μαχητικό και βελτιωμένο Φοίνικα ΟΝΕΧ σε αναμέτρηση που μετέδωσε το ERT Flix.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 29 βαθμούς και εξακολουθεί να είναι μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πήγε στους 18 βαθμούς και πλέον είναι μόνος στην 5η θέση. Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-8, βρέθηκε να χάνει 12-11 αλλά με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο στο σερβίς έκανε καθοριστικό σερί 3-0 για το 12-14 και ο αγώνας έκλεισε με επίθεση πρώτου χρόνου του Παγιένκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα παραμείνουν στο νησί, αφού την Τρίτη (17/1) θα αντιμετωπίσουν και πάλι τον Φοίνικα, αυτή τη φορά για τον πρώτο ημιτελικό του League Cup. Ο Δημήτρης Τζούριτς ξεκίνησε βασικός στον Φοίνικα αλλά γρήγορα έγινε αλλαγή.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον Α γύρο και έφτασε κοντά στη νίκη. Ηταν η καλύτερη εφετινή του εμφάνιση. Κατάφερε να γυρίσει το ματς από 0-1 σετ. Είχε πρώτο σκόρερ το Μιχάλοβιτς, ενώ Κλίνκεμπεργκ και Φρομ σήκωσαν υποδοχή και επίθεση.

Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του ματς, με τον Τράβιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (2-6), με εξαιρετικό άσσο. Με νέο μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 (3-8), ενώ με πρώτο χρόνο του Παγένκ, έφτασε στο 10-5, με τον Ιντάλγκο να καρφώνει, για το 11-6. Με άσσο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα +6 (7-13). Ο Φοίνικας μείωσε σε 13-10, ο Κουμεντάκης «απάντησε», με δύο διαδοχικούς πόντους, για το 15-10, με τον Λινάρδο να κερδίζει ένα ακόμα μπλοκ, για το +7 (10-17). Στη συνέχεια, η διαφορά του Ολυμπιακού έφτασε στο +8 (12-20), με επίθεση του Ιντάλγκο, o Παγένκ έκανε το 24-16, με πρώτο χρόνο και ο Λινάρδος τελείωσε το σετ, με μπλοκ, για το 25-16.

Στο δεύτερο σετ, ο Oλυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 και 4-3, με πόντους του Λινάρδου και του Στερν, αντίστοιχα, όμως οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +5 (16-11). Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 16-12, από την πάιπ, ο Στερν σε 17-13, με ωραία επίθεση, με τον Φοίνικα Σύρου να φτάνει, στη συνέχεια, στο 19-13. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 19-14, ο Τράβιτσα σε 22-18, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν το δεύτερο σετ με 25-19, για το 1-1. Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 3-2, ο Ιερεθουέλο κάρφωσε άουτ, για το 3-3, όμως ο Φοίνικας Σύρου έφτασε στο 22-16. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 22-17, o Koυμεντάκης σε 23-19, με τον Παγένκ να κερδίζει άσσο, για το 23-20. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-20 και έκαναν το 2-1 σετ.

Με ωραίο πέρασμα του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 2-1, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει άσσο, για το +2 (1-3). Με δυνατά καρφιά των Στερν και Κουμεντάκη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο +4 (1-5). Ο Κουμεντάκης έκανε το 8-2 και το 9-3, ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (8-9, 9-10), όμως ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 12-10, το 13-11, αλλά και το 14-11, με άσσο! Με εντυπωσιακό χτύπημα, ο Στερν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 15-11 υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει έναν ακόμα άσσο, για το +6 (11-17). Το 20-14 ήρθε δια χειρός Στερν, ο Κουμεντάκης έκανε το 22-16, όμως ο Φοίνικας επέστρεψε και πλησίασε σε 23-21. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με επίθεση του Στερν, ισοφάρισε σε 2-2, με 25-21.

Στο τάι μπρέικ, η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με άσσο του Παγένκ. Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 7-6, με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει (7-7). Με απίστευτο μονό μπλοκ, ο Λινάρδος έβαλε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» σε θέση «οδηγού» (7-8), ενώ ο Ιντάλγκο «σήκωσε» κι αυτός «τείχος», για το 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (9-9), ο Ιντάλγκο έδωσε ξανά προβάδισμα (9-10), με τον Τράβιτσα να μπλοκάρει, για το 11-9 του Ολυμπιακού. Ο Φοίνικας προσπέρασε με 12-11, ο Στερν έβαλε ξανά μπροστά τον Θρύλο, με 13-12, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ, για το σετ μπολ/ματς μπολ (12-14). Ο Φοίνικας μείωσε σε 14-13, όμως με εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 15-13 και πήραν τη νίκη (2-3).

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 3-8, 10-16, 14-21, 16-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-20

4ο σετ: 2-8, 11-16, 15-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 12-11, 13-15

* Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 10 άσσοι, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-19, 25-20, 21-25, 13-15) σε 125΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 27π. (25/50επ., 2 άσσοι), Tζούριτς, Παπαλεξίου 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 5 (2/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κλίνκεμπεργκ 16 (12/25επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 46%υπ., 25%αρ.), Φρομ 11 (5/15επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 35%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 70%υπ., 57%αρ.), Χαραλαμπίδης 7 (3/7επ., 4 μπλοκ), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος Π., Παλαιολόγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 12π. (7/16επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 18 (18/34επ.), Κουμεντάκης 18 (16/28επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 50%αρ.), Τράβιτσα 4 (2/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (2/4επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/29επ., 3 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας 69%υπ., 48%αρ.), Χανδρινός, Παπαγγελόπουλος.

O προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Αλεξάντερ Σένισιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για ένα πολύ καλό παιχνίδι με θέαμα που προσφέραμε στο κοινό. Να συγχαρώ επίσης και τους παίκτες μου οι οποίοι προσπάθησαν και παίξαν πάρα πολύ καλά, με έναν παίκτη λιγότερο (σ.σ. Τζούριτς). Εγώ ζήτησα από τους παίκτες να δείξουν ομαδικότητα μέσα στο γήπεδο και ένα πνεύμα συνεργασίας, αλλά και να παίξουν πολύ έξυπνα κόντρα στον Ολυμπιακό. Και τους συγχαίρω γιατί εκτέλεσαν τις εντολές που τους ζήτησα. Ο Τζούριτς είναι σε διαδικασία αποθεραπείας και δεν θέλαμε να τον πιέσουμε, αλλά σε λίγες μέρες θα είναι πάλι κοντά μας και θα είναι εντός ομάδας. Αναφορικά με τα δύο παιχνίδια με τον Ολυμπιακό για το League Cup Νίκος Σαμαράς, ο στόχος είναι να συνεχίσουμε να ανεβάζουμε την απόδοσή μας, ειδικά με τον Ολυμπιακό, και με ομαδικό πνεύμα και συνεργασία να είμαστε ανταγωνιστικοί και ίσως να κερδίσουμε αυτά τα παιχνίδια που χρειαζόμαστε».

Ο Βέλγος ακραίος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Κέβιν Κλίνκενμπεργκ είπε: «Το σημαντικό της αναμέτρησης ήταν το σερβίς τους σε κρίσιμες φάσεις αλλά και το μπλοκ τους. Εμείς παίξαμε ένα καλό παιχνίδι που αποτελεί καλή παρακαταθήκη για το μέλλον. Σχετικά με τα παιχνίδια για το League Cup Νίκος Σαμαράς, ο στόχος είναι να νικήσουμε. Είναι σύντομο το διάλειμμα τώρα, αλλά θα ξεκουραστούμε και την Τρίτη θα δώσουμε ένα ακόμα καλό παιχνίδι με στόχο τη νίκη».