Μαχητικός ο Πανιώνιος αλλά δεν άντεξε τις επιθέσεις του ΟΦΗ

Ο Ο.Φ.Η. νίκησε με 3-0 σετ τον Πανιώνιο για το τουρνουά του ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο
και στον τελικό θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια ομάδα που νίκησε τον Πανερυθραϊκό με 3-1 σετ. Αυτή ήταν η πρώτη αναμέτρηση των
δύο ομάδων μετά το μπαράζ ανόδου στο τέλος της σεζόν 2023-24. Φυσικά ο σχεδιασμός των δύο ομάδων είναι διαφορετικός και πλέον τους χωρίζει μία κατηγορία. Παρά την ήττα o ΟΦΗ έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό βόλεϊ στο φιλικό με τον Πανιώνιο στο Ρέθυμνο και κέρδισε με 3-0 σετ, με κυριαρχία απο τα μισά του δευτέρου και στο τρίτο σετ.

Ο μαχητικός Πανιώνιος (ομάδα της Pre League) κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στο πρώτο σετ και μέχρι τα μισά του δευτέρου σετ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, ο ΟΦΗ κυριάρχησε με τρομερό σερβίς και τα επιθετικά του όπλα (Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Φορμέλα) σε εξαιρετική μέρα).

Ο Πανιώνιος, που θέλει και φέτος να διεκδικήσει την άνοδο (πέρσι την έχασε στους τελικούς απο τον ΟΦΗ), παρουσιάστηκε ενισχυμένος σε σχέση με πέρσι, τόσο στην θέση του ακραίου, όσο και στο κέντρο.

Το πρώτο σετ, ξεκίνησε με τον ΟΦΗ, να περνάει μπροστά με 9-6, με πλασέ του Φορμέλα, αλλά ο μαχητικός Πανιώνιος, ισοφάρισε 9-9.

Ο ΟΦΗ πέρασε με 14-10 με πλασέ του Λέτσκοφ και με το καλό σερβις του Φορμέλα, 16-11. Ξανά με έξυπνα επιθετικά χτυπήματα του Φορμέλα, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 20-17 και 21-18.

Ο Πανιώνιος έμεινε στο σετ όμως, πλησιάζοντας στον πόντο (21-20) με τον Μάκινεν να καρφώνει άουτ.

Ο Μιχαίλοβιτς, σε φάση διαρκείας έκανε το 22-20, ο Μάκινεν το 23-20 και το σετ έκλεισε ο Ράμος με μπλοκ για τον ΟΦΗ για το 25-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Πανιώνιο ανταγωνιστικό, μέχρι το 12-12.

Απο εκεί και μετά, ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και κυριάρχησε. Προηγήθηκε με 18-14 με πλασέ του Μιχαίλοβιτς και 21-15 ξανά με τον Σλοβένο διαγώνιο.

Ο Πανιώνιος με δυο άσους, του Παλεντζα, επιχείρησε να μείνει στο σετ και μείωσε 22-19, αλλά ο Φορμέλα έκανε το 24-19 και το σετ τελείωσε με τον Μπαρμπούνη να καρφώνει άουτ για το 25-21 και το 2-0 για τον ΟΦΗ.

Το τρίτο σετ, ξεκίνησε με ρεσιτάλ του Φορμέλα απο το σερβις. Ο Πολωνός ακραίος του ΟΦΗ, διέλυσε την υποδοχή του Πανιωνίου κει έφερε τον ΟΦΗ γρήγορα στο 9-2. Ο Μιχαίλοβιτς, έφερε τον ΟΦΗ στο 15-8, σε μια άριστη συνεργασία με τον Λέσκοφ.

Ο τρομερός Φορμέλα, πήγε στο σερβίς στο 16-9 και το άφησε στο 20-10. Ωρα για αλλαγές, στον ΟΦΗ. Ο Καλμαζίδης βάζει Μπαρτνακτζιάν, Καφαντάρη, Σπιταδάκη και λίγο αργότερα τον Γκόνα, για να δώσει ανάσες.
Με ένα εντυπωσιακό μπλόκ του Μιχαίλοβιτς ο ΟΦΗ, έφτασε στο 23-14, με τον Σλοβένο να το πανηγυρίζει.

Το σετ έκλεισε με 25-18, με ένα καρφί του Μάκινεν και ένα άουτ απο την πλευρά του Πανιωνίου για το τελικό 3-0.
Νίκη για τον ΟΦΗ, στο πρώτο του φιλικό στην Ελλάδα, μετά τα τρία φιλικά στη Σερβία (2 νίκες με Βοιβοντίνα Σερβίας και Αρκάντια Ρουμανίας και μια ήττα απο τη Λέφσκι Σόφιας).

ΟΦΗ-Πανιώνιος 3-0 (25-21, 25-21, 25-18).
ΟΦΗ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μάκινεν 10 ( 8/20 επιθέσεις, 2 άσους, 62% υποδοχή-38% άριστες), Φορμέλα 12 (9/16 επιθέσεις, 3 άσους, 50% υποδοχή-12 % άριστες), Μιχαϊλοβιτς 15 (13/22 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 1 άσος), Λέσκοφ 2 (2/2 επιθέσεις), Ανδρεάδης 4 (3/11 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Μιχελάκης (λ) (100% υποδοχή-80% άριστες), / Ράμος 7 (4/9 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Μπαρντακτζιάν, Γκόνας, Καφαντάρης, Σπιταδάκης (λ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ. (Αργύρης Ψάρρας): Λέλος, Γεωργούντζος, Παλέντζας, Γκούζντα (λ), Γκάμπριελ Αντράε, Κανάσαρος, Καζάζης Αγγ. (λ), Μαρσέλος, Χέρμπουρν, Δανιήλ, Κωνσταντινίδης, Χατζηνικολάου, Μπαρμπούνης, Δρογκάρης.