Ήττα και για το θαύμα ο Εθνικός

Ένα μεγάλο θαύμα αναζητά ο Εθνικός την ερχόμενη εβδομάδα στη ρεβάνς με την Μπενφίκα στο "Μ. Παρασκευόπουλος" προκειμένου να προκριθεί στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Η ομάδα του Μουστακίδη με πολλά προβλήματα κυρίως στην υποδοχή ηττήθηκε καθαρά 3-0 σετ (25-18, 25-22, 25-19) από την Μπενφίκα στην πρώτη αναμέτρηση των "8" του Challenge Cup.

Για να προκριθεί ο Εθνικός θα πρέπει να νικήσει με 3-0 σετ την Μπενφίκα και να κατακτήσει και το χρυσό σετ. Οι Εβρίτες δεν είχαν υποδοχή, δεν ρίσκαραν στο σέρβις και δεν ήταν αποφασιστικοί στις σημαντικές στιγμές του αγώνα.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός είχε πρόβλημα στην υποδοχή και στο μπλοκ. Οι Πορτογάλοι πίεσαν στο σερβίς και έφθασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της στο +7, 19-12. Εκεί η ομάδα του Έβρου κατάφερε με το πρώτο της μπλοκ (Παπάζογλου) να μειώσει στους 4 (19-15) αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και εκμεταλλευόμενοι την κακή υποδοχή του Εθνικού πήραν άνετα το σετ με 25-18.

Τα ίδια – και χειρότερα – συμπτώματα του πρώτου σετ έδειξε ο Εθνικός και στο δεύτερο σετ με την Μπενφίκα να προηγείται 6-1 και 16-11. Εκεί η ομάδα του Μουστακίδη πίεσε στο σερβίς τους Πορτογάλους και μάλιστα βρέθηκε πάνω στο σκορ για πρώτη φορά με 18-17 με άσσο του Μίχαλι. Ένα μπλοκ όμως στον Ανέστη Δαλακούρα και μια λάθος επίθεση του Άντριτς έβαλαν και πάλι μπροστά 20-18 τη Μπενφίκα που έκλεισε το δεύτερο σετ με διαφορά τριών πόντων 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός αντέδρασε ακόμη περισσότερο όταν προηγήθηκε με 11-9. Στο 13-13 η Μπενφίκα χρειάστηκε τη βοήθεια της διαιτησίας για να προηγηθεί με 16-13. Οι διαιτητές έδωσαν δύο μπάλες αμφισβητούμενες στη γηπεδούχο ομάδα και χρέωσαν με κόκκινη κάρτα τον αρχηγό Ανέστη Δαλακούρα. Η ομάδα του Μουστακίδη έχασε την ψυχραιμία της και αν και μείωσε σε 16-15 και 20-18 έχασε και το τρίτο σετ με 25-19.