Ο Πήγασος Πολίχνης πρωταθλητής Εφήβων ΕΠΕΣΘ

O Πήγασος Πολίχνης στέφθηκε για δεύτερη σεζόν πρωταθλητής Εφήβων καθώς στον τελικό ενάντια στην Ελπίδα Αμπελοκήπων επικράτησε 3-1 σετ.

Με MVP τον Κώστα Καπετανίδη (για τρίτη συνεχόμενη σεζόν) ο Πήγασος Πολίχνης μπορεί να «ζορίστηκε» αρκετά από την Ελπίδα που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση αλλά κατάφερε στο τέλος να βγάλει ψυχή πρωταθλητή και να πάρει τη νίκη.

Ο Πήγασος δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι κάνοντας πάρα πολλά λάθη, φάνηκε αγχωμένος και χωρίς την απαραίτητη συγκέντρωση με αποτέλεσμα να δώσει αρκετούς πόντους στην Ελπίδα που ξέφυγε στο σκορ μετά το 10-10. Ο Πήγασος κατάφερε να πλησιάσει και να ισοφαρίσει στο 19-19 πια μετά από επίθεση του Χρηστάκου και να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τον Καπετανίδη στο 20-20 που έκανε όμως 2 λάθη σε επίθεση και σερβίς με αποτέλεσμα η Ελπίδα να προηγηθεί 20-22. Ο Καπετανίδης προσπάθησε να κρατήσει τον Πήγασο στο σετ ο οποίος πλησίασε στο 23-25 μετά από λάθος της Ελπίδας, ο Καραβιδόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ και στην επιστροφή η Ελπίδα πήρε το σετ 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Πήγασος μπήκε προηγούμενος με 3-1 αλλά 2 λάθη στο σερβίς για τον Πήγασο έφεραν την ισοφάριση στο 5-5 για την Ελπίδα που στη συνέχεια με λάθη του Πήγασου πέρασε μπροστά 5-8.  Η Ελπίδα με επιθέσεις και λάθη του Πήγασου  βρέθηκε να προηγείται 7-15 αλλά σε αυτό το σημείο άρχισε ο Πήγασος να μειώνει, με Ποχάνη, Φωτιάδη και Σταυρίδη και να γίνεται το σκορ 13-16 και να ισοφαρίζει στο 18-18 μετά από επίθεση του Καπετανίδη αφού προηγήθηκε άσος του Ποχάνη και μπλοκ από τον Καϊλή.  Η Ελπίδα άρχισε να κάνει λάθη, ο Πήγασος με πίεση στο σερβίς χάλασε την υποδοχή της και τελικά κατάφερε να πάρει το σετ 25-20 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ η Ελπίδα πέρασε μπροστά 6-3 μετά από λάθος σερβίς του Ποχάνη, ακολούθησαν λάθη από τον Πήγασο και επιθέσεις από την Ελπίδα για το 5-11 με τον Κουτουνίδη να καλεί σε τάιμ άουτ. Με τον Ποχάνη και Φωτιάδη πίεση στο μπλοκ και στο σερβίς ο Πήγασος κατάφερε να κάνει το 11-12 με τον Καραβιδόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ . Ο Πήγασος ισοφάρισε στο 13-13 για να γίνει μάχη 1-2 πόντους ως το 17-16. Με λάθος της Ελπίδας, μπλοκ του Σταυρίδη, άσο του Καϊλή ο Πήγασος πέρασε μπροστά 20-16. Η Ελπίδα πλησίασε ξανά στο 23-21 με τον Κουτουνίδη να παίρνει τάιμ αουτ , να ακολουθούν λάθη κι από τις δύο ομάδες και τελικά ο Πήγασος να παίρνει το σετ 26-24 μετά από λάθος της Ελπίδας για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Πήγασος πέρασε μπροστά σα σίφουνας κάνοντας το 9-1! Ακολούθησαν καλές επιθέσεις από την Ελπίδα που πλησίασε 13-9 αλλά Καϊλής και Χρηστινίδης έκαναν το 16-8. Οι κεντρικοί του Πήγασου μαζί με τον Χρηστινίδη φάνηκε να παίρνουν στις πλάτες τους το σετ κάνοντας το σκορ 21-11. Η Ελπίδα πλησίασε με απανωτές επιθέσεις από 24-15 σε 24-19 αλλά ο Καϊλής έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα της Πολίχνης με επίθεσή του στο 25-19.

ΤΑ ΣΕΤ: 23-25, 25-21, 26-24, 25-19

Πήγασος Πολίχνης: Χρηστινίδης, Χρηστάκος, Καπετανίδης, Ποχάνης, Φωτιάδης, Καϊλής, Τζιάβρας (λ) / Σταυρίδης, Παραφέστας, Κουτουνίδης, Μάμαλης, Δημητρακούδης

Ελπίδας Αμπελοκήπων: Επιτροπάκης, Καραβιδόπουλος, Μπολέτος, Γαληρόπουλος, Μιχελάκης, Σκλόπης, Σταυρίδης (λ) / Καρακόλιας, Καλλέργης

Στον μικρό τελικό ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης κέρδισε 3-1 τον ΟΠΑΘ Περσέα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-18,25-22,23-25,25-18