Πρεμιέρα με «καθαρές» νίκες στο πρωτάθλημα Αγοριών Κ18

Το ξεκίνημα του πρωταθλήματος αγοριών Κ18 ήταν κατά βάση υπόθεση γηπεδούχων. Με μοναδική εξαίρεση την ομάδα του ΑΟ Νέοι Βύρωνος στα υπόλοιπα παιχνίδια επικράτησαν οι γηπεδούχοι και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 3-0.

Στη Νέα Ερυθραία ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε με νίκη επί του ΟΠΕ Χαλκίδας. Έχοντας μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ, ο Πανερυθραϊκός έφτασε στο 3-0 και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς για φέτος. Μεγαλύτερη αντίσταση συνάντησε η ΑΕΚ κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς. Παρά το εύκολο 25-10 του πρώτου σετ η ομάδα της Κηφισιάς βελτιώθηκε και δυσκόλεψε την ΑΕΚ στη συνέχεια. Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, καθώς με 25-20 και 25-20 οι κιτρινόμαυροι έφτασαν στη νίκη και μπήκαν «με το δεξί» στη φετινή σεζόν.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Νέοι Βύρωνος στην έδρα της Σχολής Μωραϊτη. Με το επιβλητικό 9-25 και 8-25 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και εξασφάλισαν αρχικά τον πρώτο τους βαθμό. Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, και παρά την αντίσταση της Σχολής Μωραϊτη στο τρίτο σετ έγινε τελικά το 0-3 και οι Νέοι Βύρωνος έγιναν η μοναδική ομάδα που έκανε εκτός έδρας νίκη στην πρώτη αγωνιστική.

Εντός έδρας νίκες σημείωσαν Παναθηναϊκός και Κολλέγιο Αθηνών στο ξεκίνημα της σεζόν. Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα μόνο στο δεύτερο σετ απέναντι στον ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος". Κατά τα άλλα, οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και δίκαια πήραν τη νίκη με 3-0. Το Κολλέγιο Αθηνών, από την άλλη, είχε δύσκολο έργο κόντρα στον ΑΟ Παλλήνη. Οι γηπεδούχοι παρά το δύσκολο έργο που είχαν ήταν ψύχραιμοι και πήραν σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και τελικά έφτασαν στη νίκη με 3-0.